"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 5/2015
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
środa, 27 maja 2015
Małgorzata Gutowska-Adamczyk
Dziewka przyznała się do wszystkich guseł i czarów, choć nawet specjalnie się nie wysilał. Zresztą nie było jeszcze nikogo, kto zniósłby tortury mistrza sprawiedliwości. Brali winę na siebie, nie mając niczego na sumieniu, byle szybciej umrzeć, byle już nie cierpieć. Dodawali szczegółów i wymieniali pomocników w zbrodniczym rzemiośle, wystarczało jedynie dobrze za język pociągnąć lub podłożyć ogień pod pachy… Strzyknął z nosa smarkiem, chcąc uciec od natrętnych myśli, bo po raz pierwszy poczuł słabość. Żal …
środa, 27 maja 2015
Między wierszami
Nieprzypadkowo zapożyczyłem powyższy tytuł z przeboju Joanny Rawik. Stanowi bowiem najlapidarniejszy komentarz do trzech książek poświęconych Agnieszce Osieckiej, które tej wiosny trafiły do księgarń. 
środa, 27 maja 2015
Rozmowa z Martą Skłodowską, kuratorką projektu „Karl Dedecius. Literatura – Dialog – Europa”
– Skąd przyszedł pomysł na projekt? – Karl Dedecius kończy w przyszłym roku 95 lat, wciąż jest silnie związany z Łodzią i Muzeum Miasta Łodzi, w którym w części nazywanej Panteonem Wielkich Łodzian znajduje się poświęcony mu gabinet. Chcieliśmy wspólnie ze wspomagającymi nasz projekt Fundacją Roberta Boscha, Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej i Miastem Łódź uhonorować wybitnego tłumacza, jednocześnie zwracając uwagę na współczesną wagę procesu translacji i na to, jaką rolę pełnią tłumacze w wielokulturowych społeczeństwach. Łódź jako …
środa, 27 maja 2015
Na-molny książkowiec
Szesnaście lat temu odbyłem miesięczną podróż do Chin. Doświadczenie nie byle jakie, oczywiście warte opisania, zwłaszcza że Państwo Środka wiło się akurat w okrutnych konwulsjach przemian modernizacyjnych (zresztą wciąż się tak wije). Zapraszająca mnie wówczas koleżanka zauważyła na biurku pekińskiego mieszkania notatki. Od razu wybuchła ironicznym śmiechem. „Był tu przed tobą mój ojciec – chichotała – też postanowił dokumentować pobyt. Po co wam taka grafomania?! Lepiej popatrzyć i zachować wszystko w pamięci, dość już o …
środa, 27 maja 2015
Rozmowa z Piotrem Milewskim, autorem książki „Dzienniki japońskie”, laureatem tegorocznej Nagrody Magellana
– Japonia skusiła mnie serialem „Szogun”. A pana? – Po prostu tam pojechałem. I do dziś nie wiem, co mnie tam popchnęło. Zapewne pomogło w tym kilku japońskich przyjaciół, poznanych w Europie, a także fakt, że dalej nie da się już pojechać. Za Japonią rozlewa się wielka woda. Może jakieś marzenie z dzieciństwa, z którego do dziś nie zdaję sobie sprawy? 
środa, 27 maja 2015
Umiarkowany optymizm
W 2014 roku po raz pierwszy od lat wzrosła łączna wartość rynku publikacji turystycznych. Wartościowo wzrost wyniósł 2 proc. – z 61 do 62,1 mln zł, ilościowo wzrost wynosi 5 proc. – z 5,9 do 6,2 mln sprzedanych egzemplarzy. W obydwu przypadkach za wzrost odpowiada w całości segment przewodników. W kartografii jest stagnacja, ale po raz pierwszy od 2010 roku nie ma znaczącego spadku. Po raz pierwszy od lat nastąpiły też spore przetasowania w grupie …
środa, 27 maja 2015
Władysław Bartoszewski (19 lutego 1922-24 kwietnia 2015)
Po niedawnej śmierci Władysława Bartoszewskiego ukazało się już wiele tekstów wspomnieniowych i nekrologów. W jego długim życiu (1922-2015) zetknęła się z nim niezliczona liczba osób i każda z nich może pozostawić mniej lub bardziej interesujące świadectwo. Sam też mogę napisać jak wielu z nas, chociaż moja znajomość z prof. Władysławem Bartoszewskim była całkowicie jednostronna, bo sam każde spotkanie z nim dobrze zapamiętałem, a dla profesora byłem jednym z setek czy tysięcy rozmówców. 
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, choć ukazuje ciężki los kobiet na wsi polskiej w wieku XX, idealnie wpisuje się w narrację, w której za pomocą problemu chłopskiego i rzekomego kolonializmu na ziemiach dawnej …
2
"Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu"
David Goggins
Z książki „Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu” Davida Gogginsa: „Budda powiedział, że życie jest cierpieniem. Nie jestem buddystą, ale wiem, co miał na myśli, i ty też. Aby …
3
"Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty"
James Clear
Jedna z rad Jamesa Cleara zawartych w „Atomowych nawykach. Drobnych zmianach, niezwykłych efektach”: jeżeli nie możesz znaleźć gry, której zasady ci sprzyjają, stwórz ją. OK, kiedy jednak nikt nie zechce grać w nią z nami, …