"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 8/2014
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
środa, 27 sierpnia 2014
Wybieramy najlepsze firmy
Tradycyjnie na jesieni ogłaszamy na łamach „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” ranking najlepszych w Polsce drukarń dziełowych. Zachęcamy do podzielenia się swoimi opiniami. Prosimy o wypełnienie ankiety, które zajmie chwilę, a nam pomoże ocenić poziom świadczonych usług oraz wskaże poligrafom, co należy zmienić i poprawić. Z kolei dla wydawców będzie cenną wskazówką przy wyborze partnerów. Ogłoszenie wyników rankingu odbędzie się pierwszego dnia Targów Książki w Krakowie.
Piątek, 22 sierpnia 2014
Między wierszami
Z powodu wydawniczej hibernacji, której latem ulega gros naszych edytorów, w poszukiwaniu czegoś do czytania ruszyłem pewnego dnia do warszawskich bibliotek. Niestety osiedlowa była akurat remontowana, stołeczna – z powodu sezonu urlopowego – pracowała na pół gwizdka, zaś narodowa była zapełniona zwiedzającymi: wycieczkami kolonistów względnie uczestnikami akcji pt. „Lato w mieście”. Zaszedłem zatem do kilku bukinistycznych antykwariatów, których – odnoszę nieodparte wrażenie – z roku na rok przybywa. Przynajmniej na księgarskiej mapie Warszawy. 
Piątek, 22 sierpnia 2014
Na-molny książkowiec
Ten felieton wywołany został wydaniem u nas książki amerykańskiej feministki Shany Penn pt. „Sekret »Solidarności«. Kobiety, które pokonały komunizm w Polsce”. Badaczka od lat zajmuje się udziałem niewiast w polskiej kontrkulturze politycznej lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, a jej kwerendy uważam za bez wątpienia istotne. 
Piątek, 22 sierpnia 2014
Rozmowa z Krzysztofem Vargą
– Dawno, dawno temu, w nie tak znów odległej krainie napisałeś „45 pomysłów na powieść“… – Prawda. – Opowiadania, impresje literackie, nawet mikropowieści zamknąłeś w tym tomie, odkąd tyle lat minęło, tyle twoich książek się ukazało. Masz kolejnych 45 pomysłów na powieść czy tamte wciąż są interesujące? – Zabawne, że o to pytasz, bo właśnie ta książka została ostatnio wznowiona. „Strony B singli 1992–1996“ oraz „Bildungsroman“ razem z tekstami z „45 pomysłów na powieść“ wydane zostały nakładem Czarnego. …
Czwartek, 21 sierpnia 2014
O pierwszych publikacjach poświęconych Powstaniu Warszawskiemu
1 sierpnia 1944 roku o godz. 17 rozpoczęła się największa w historii II wojny świato wej bitwa stoczona przez oddziały podziemia z okupantem. Podobnie jak ich przodkom, można było zadedykować powstańcom słowa Wincentego Pola „Obok Orła znak Pogoni, poszli nasi w bój bez broni”. Tyle że w momencie wybuchu walk w Warszawie walki na Kresach Wschodnich już dogasły, a Pogoń była pod sowiecką okupacją. 
Czwartek, 21 sierpnia 2014
Ludzie pióra – ofi ary Powstania Warszawskiego
Baczyński, Gajcy, Rodziewiczówna, Kaden-Bandrowski, Irzykowski. To nie jedyne ofiary Powstania Warszawskiego pośród ludzi pióra. We wrześniu 1939 roku Juliusz Kaden- Bandrowski, prezes Zarządu Głównego Związku Zawodowego Literatów Polskich, działacz Pen Clubu, sekretarz Polskiej Akademii Literatury, stanowczo odmówił wyjazdu z kraju. Podczas okupacji mieszkał we własnym lokum przy ulicy Kaliskiej 13. Pisał powieść pt. „Białe skrzydła”. Podpisał na nią umowę – jako Kazimierz Górski (sic!) – ze Zbigniewem Mitznerem, publicystą, działaczem podziemia, ukrywającym się pod pseudonimem Marian …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, choć ukazuje ciężki los kobiet na wsi polskiej w wieku XX, idealnie wpisuje się w narrację, w której za pomocą problemu chłopskiego i rzekomego kolonializmu na ziemiach dawnej …
2
"Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu"
David Goggins
Z książki „Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu” Davida Gogginsa: „Budda powiedział, że życie jest cierpieniem. Nie jestem buddystą, ale wiem, co miał na myśli, i ty też. Aby …
3
"Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty"
James Clear
Jedna z rad Jamesa Cleara zawartych w „Atomowych nawykach. Drobnych zmianach, niezwykłych efektach”: jeżeli nie możesz znaleźć gry, której zasady ci sprzyjają, stwórz ją. OK, kiedy jednak nikt nie zechce grać w nią z nami, …