"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 7/2006
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Piątek, 21 lipca 2006
Co czytają inni
Kilka dni temu krajowe gazety doniosły o przejęciu polskiej stacji telewizyjnej Puls przez zachodniego magnata rynku mediów. „Murdoch chwycił za puls”, mógłby brzmieć tytuł któregoś z doniesień; nic takiego się nie stało, polska prasa stanęła na wysokości zadania: relacje były poważne, spekulacje nie wychodziły zbyt daleko.
Piątek, 21 lipca 2006
Rzeszowska Libra
Libra istnieje 15 lat. Pod jej szyldem działa obecnie siedem placówek księgarskich oraz wydawnictwo. W stolicy Podkarpacia – Rzeszowie mieści się siedziba spółki oraz pięć księgarń Libry. Kolejne dwie są w Jaśle i Krośnie. Wszystkie prowadzą punkty antykwaryczne i organizują spotkania autorskie i promocje książek. A wszystko zaczęło się od… dziupli.
Piątek, 21 lipca 2006
Rozmowa z Mają Krämer, prezesem wydawnictwa Multico Oficyna Wydawnicza
– Jak zareagowała pani na wieść, że Zbigniew Jakubas, większościowy właściciel wydawnictwa książkowego Multico, zamierza pozbyć się swojej części udziałów? – Nie byłam zaskoczona. Miałam świadomość, że moja rola w spółce związana jest trochę i z tym scenariuszem. – Przygotowaniem do sprzedaży? – Poniekąd, choć nie jest to wcale przesądzone. Jednym z postawionych przede mną zadań było takie zmienienie firmy od wewnątrz, by zwiększała się jej wartość. – I jak zamierza tego pani dokonać? – …
Piątek, 21 lipca 2006
Poradniki dla rodziców
Księgarnia internetowa Merlin rejestruje obecnie 190 poradników dla rodziców. Oferta jest zatem olbrzymia, a można powiedzieć, że jeszcze większa, gdyż części tytułów w Merlinie brak (ot, znanych poradników psychologicznych wydawnictwa Media Rodzina – silnego, przynajmniej pod względem liczby wydawanych tytułów, gracza w tym segmencie). Można zatem szacować, że wszystkich poradników jest ponad 200 i gdyby nie podpowiedzi bardziej doświadczonych tatusiów, trudno by mi było wybrać ten najlepszy. Zwłaszcza, że niemal każdy reklamuje je podobnie. Rozmiar …
Piątek, 21 lipca 2006
Książka i prawo
Wydawca zamierza stworzyć sieć przedstawicieli handlowych. Kandydatów na stanowiska przedstawicieli zamierza poszukiwać przez ogłoszenia prasowe i internetowe. Jakie wymogi muszą spełniać te ogłoszenia? Zasadniczo pracodawca ma swobodę wyboru metody poszukiwania kandydatów na wakujące czy nowo tworzone stanowiska pracy, m.in. mogą to być ogłoszenia w mediach. Swoboda dotyczy również formy, treści i miejsca publikacji takich ogłoszeń. Istnieją jednak pewne ograniczenia natury prawnej, zwłaszcza z zakresu ochrony danych osobowych. Prawidłowo skonstruowane ogłoszenie poszukujące pracownika powinno zawierać określenia …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Obrona. Chyłka. Tom 18"
Remigiusz Mróz
Będąca w trzydziestym miesiącu ciąży Chyłka, bohaterka „Obrony”, osiemnastego(!) tomu cyklu Remigiusza Mroza, toczy następujący dialog z badającym ją ginekologiem: „… chcę czuć, że rodzę – uzupełniła. – A nie, że wydałam pestkę arbuza. – …
2
"Glukozowa rewolucja"
Jessie Inchauspe
Jessie Inchauspe w „Glukozowej rewolucji” namawia: „Spróbuj tego: następnym razem, gdy zasiądziesz do posiłku, najpierw zjedz warzywa, następnie białko i tłuszcz, a na końcu węglowodany. Zastanów się, czy czujesz się lepiej niż po zwykłym posiłku”. …
3
"Magiczna rana"
Dorota Masłowska
Z „Magicznej rany” Doroty Masłowskiej: „Był styczeń. Mokotów przypominał grób masowy z aspiracjami. Benny Hill by tu dwa razy się zastanowił, nim by poklepał łysego w czachę, a potem każdy z nich odjechałby swoim tramwajem …