"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 2/2014
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Wtorek, 11 marca 2014
Rozmowa z Katarzyną Grygą, autorką książki „Suka”
Tytuł pani książki jest prowokacją? Tytuł jest wieloznaczny. Po pierwsze bawi mnie, że w języku polskim, a także po angielsku suka ma znaczenie pejoratywne, chociaż w języku „stadnym” ma znaczenie bardzo pozytywne, bo suki alfa są bardzo opiekuńcze i zaradne. Zachowania u samic i samców są tożsame, a ponieważ jestem „psiarą”, więc sporo się o tym naczytałam. Zawsze interesowały mnie rozgrywki w stadzie zwierząt, które nie tak bardzo różnią się od rozgrywek ludzkich, co najlepiej widać …
Wtorek, 11 marca 2014
Rozmowa z Jolantą Krysowatą, autorką książki „Skrzydło Anioła”
- Parafrazując „Na tropach smętka” Melchiora Wańkowicza - wszystko zaczęło się od mogiły...- ... której kilka dni później już by nie było. Zniknąłby ostatni materialny ślad „akcji koreańskiej”. W 2001 roku dosłownie potknął się o nią na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu reżyser Patrick Yoka, zdarzyło nam się w życiu zrobić razem kilka tematów. Wtedy, blisko 13 lat temu, nie wiedzieliśmy jeszcze, że ten malutki, zachwaszczony i opuszczony kopczyk będzie najpoważniejszym z nich. Zamiast krzyża, kołek …
Czwartek, 27 lutego 2014
Na-molny książkowiec
Z „Doktora Dolittle i jego zwierząt” dawno temu zawłaszczyłem ukochaną scenę. Otóż podczas Wigilii, kiedy podopieczni niezwykłego medyka otrzymywali prezenty, jedno Geb-Geb nie dostawało nigdy nic. Aż pewnego roku – och, tak! och, tak! – do Geb-Geb też przyszła świąteczna paczka. Wreszcie! Wszyscy przyjaciele skromnego prosięcia cieszyli się wraz nim i dopytywali, kto pamiętał o dotąd zapomnianym zwierzątku. Troszeczkę zawstydzone Geb-Geb potarło raciczką pyszczek. „Nie, nikt. Jak zawsze. Dlatego paczkę z brukselką sam sobie wysłałem”. 
Czwartek, 27 lutego 2014
Między wierszami
Chleba i igrzysk – tego, zdaniem Juwenalisa, żądało rzymskie pospólstwo i kolejni władcy Imperium Romanum usiłowali ucieleśnić te pragnienia. Do tego stopnia, że wypaczyli przeszczepione z Hellady zmagania olimpijskie. Zamiast konkurencji rozgrywanych podczas zmagań w Olimpii, sukcesywnie wprowadzano coraz bardziej karkołomne rywalizacje, ponieważ taka była wola znudzonej widowni. Zatem zamiast zapasów uczestnicy imprezy, nierzadko goszczącej w Colosseum, wybrani spośród gladiatorów – walczyli ze sobą za pomocą rozmaitej broni, względnie rywalizowali z dziką zwierzyną. Zwycięzca zamiast …
Czwartek, 27 lutego 2014
Co czytają inni
W 2005 roku w Stanach ukazała się krótka powieść Grega Sarwy „The Cattle”. Wydała mi się wtedy dość prorocza – oto rząd amerykański akceptuje wreszcie dowody osobiste, przy okazji zaś wpada na pomysł „uzupełnienia” podstawowych danych, jakie wymagane są do identyfikacji. Zbieranie zlecono specjalnie powołanej agencji – rządowej, ale niezależnej i szybko wymykającej się spod jakiejkolwiek kontroli. Władze przystają jednak na takie rozwiązanie, mało tego, przeforsowują wprowadzenie obowiązkowych mikroczipów z przekaźnikami radiowymi, dzięki którym można …
Czwartek, 27 lutego 2014
Rozmowa z Mariuszem Urbankiem, autorem książki „Tuwim. Wylękniony bluźnierca”
– Po lekturze „Wylęknionego bluźniercy” wyłania się konterfekt werbalnego wirtuoza, ale zarazem osoby niezmiernie naiwnej… – Tuwim był prawdziwym poetą, a więc człowiekiem, który postrzega i opisuje świat emocjami. Trudno przykładać do kogoś takiego kryteria, wedle których oceniamy rzutkiego biznesmena, wyrafinowanego intelektualistę czy cynicznego polityka. W tym, co robił, był szczery, a czasem aż do bólu naiwny. Wirtuozem słowa był na pewno. Potrafił wydobyć z języka polskiego więcej niż ktokolwiek, używał słów nie tylko według tego, …
Czwartek, 27 lutego 2014
Temat numeru
Przed nie tak znów zamierzchłymi laty, publikacja jakichkolwiek dzienników stawała się wydarzeniem, jeśli nie literackim, to przynajmniej towarzyskim. Dość powszechnie uważano również, że każdy taki dziennik stawał się istotnym faktem politycznym. W dobie cenzury oczywiste było bowiem, że do dzienników trafiały te zapiski diarystów, które nie miały szans na zaistnienie w legalnie wydawanych i dystrybuowanych książkach. Oczywiście, jednym pisarzom wolno było więcej (Jerzy Putrament), innym mniej („łże-dzienniki” Tadeusza Konwickiego), a jeszcze inni o publikacji swych dzienników …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Berdo"
Remigiusz Mróz
W powieści „Berdo” Remigiusz Mróz wysyła swojego komisarza Forsta w Bieszczady. Dobrze, że tam, a nie w Tatry, które mogły się już czytelnikom Mroza opatrzyć. A po co jeździć w Bieszczady? Już ze sześćdziesiąt lat …
2
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
W „Chłopkach. Opowieści o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, traktujących o Polsce międzywojennej, czytamy: „Gdy poznajemy córkę gospodarza z sześciorgiem dzieci i trzema morgami, to już wiemy: cierpią głód. Ich gospodarstwo nazywane jest przez specjalistów od …
3
"Glukozowa rewolucja"
Jessie Inchauspe
 „Glukozowa rewolucja” Jessie Inchauspé, czyli pijcie ocet. Ale w miarę.