"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 3/2012
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy ok. 100 nowych tytułów, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI". Stale współpracują: Małgorzata Janina Berwid, Anna Czarnowska-Łabędzka, Janusz Drzewucki, Tomasz Gardziński, Łukasz Gołębiewski, Jarosław Górski, Joanna Habiera, Piotr Kitrasiewicz, Bogdan Klukowski, Tadeusz Lewandowski, Marek Ławrynowicz, Krzysztof Masłoń, Małgorzata Orlikowska, Urszula Pawlik, Bożena Rytel, Grzegorz Sowula, Paweł Waszczyk, Michał Zając, Tomasz Zapert
W Numerze
Czwartek, 22 marca 2012
Czas zewrzeć szeregi
Co nowego na rynku wydawców katolickich? Z pewnością to, że Polacy nie chcą już czytać o Janie Pawle II. Choć być może wkrótce zaczną go znów potrzebować, jak w roku 1978, bo historia zdaje się powtarzać. A zazwyczaj powtarza się jako farsa. Fenomen bestsellerowości wszelkich publikacji związanych z Janem Pawłem II ostatecznie dobiegł końca. Rynek się nasycił. Może wręcz — przesycił. Zaciekawienie tematyką papieską w sposób naturalny powoli powraca do stanu sprzed roku 1978. Polacy …
Czwartek, 22 marca 2012
Beata Gołembiowska
Jak powstała pani książka? Sześć lat temu moja znajoma, a teraz pracodawczyni, Liliana Komorowska postanowiła zorganizować wystawę zatytułowaną „Dialog”. Na ekspozycji miały się znaleźć obrazy współczesnych polskich malarzy mieszkających w Kanadzie, a także pamiątki oraz obrazy starszego pokolenia, głównie przedwojennego. Tak się złożyło, że wszystkie pamiątki i obrazy dostarczyli polscy arystokraci mieszkający w kanadyjskiej miejscowości Rawdon oddalonej sto kilometrów od Montrealu. W tym czasie kręciliśmy o nich film dokumentalny zatytułowany „Raj utracony, raj odzyskany”, a …
Czwartek, 22 marca 2012
Co czytają inni
Helga Hirsch pisze niezbyt często, ale wszystkie jej książki są ważne, szczególnie dla nas, bo zwykle dotyczą naszej historii. Nie inaczej jest w najnowszym tomie, noszącym tytuł „Gehen oder bleiben? Juden in Schlesien und Pommern 1945- 1957” (Wallstein). Książka zadziwiająco mała, zaledwie 240 stron, jak na ogrom informacji w niej zawartych. Jej podtytuł myli – Helga Hirsch, rozpatrując losy żydowskich mieszkańców polskich Ziem Odzyskanych, omawia znacznie więcej. To, z zachowaniem proporcji, tom omawiający powojenną historię …
Czwartek, 22 marca 2012
Między wierszami
Jednym z nielicznych kin Warszawy funkcjonujących już w międzywojniu jest „Atlantic”. Co prawda kilkanaście lat temu obiekt zlokalizowany przez ulicy Chmielnej został poddany gruntownemu liftingowi i przeistoczył się w multiplex – symbol kinematografii naszej epoki (przy okazji zlikwidowano kameralną salkę na pięterku – „Non Stop”).
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Rodzina Monet. Tom 3. Perełka. Część 2"
Weronika Marczak
W drugiej części „Perełki”, trzeciego tomu „Rodziny Monet” Weroniki Marczak, rodzinną idyllę wśród  milionerów zakłóca bohaterce tajemniczy telefon zwiastujący, najdelikatniej mówiąc, kłopoty, ale wtedy  właśnie przekonuje się, jak wiele znaczą dla niej bracia, którzy – …
2
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
Joanna Kuciel-Frydryszak w „Chłopkach. Opowieści o naszych babkach” cytuje następujące zalecenie lekarskie sprzed wojny: „Ludność wiejska powinna się oduczyć sypiania po kilkoro w jednym łóżku, sypiania w  ubraniu, rzadkiego zmieniania bielizny na sobie i w …
3
"Rodzina Monet. Tom 1. Skarb"
Weronika Marczak
„Rodzina Monet. Tom 1. Skarb” Weroniki Marczak rozpoczyna historię piętnastoletniej Hailie, która od miesięcy króluje na naszej liście. Punkt wyjścia jest następujący: bohaterka traci w wypadku samochodowym  mamę i babcię i trafia pod opiekę, nieznanych …