"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 11/2013
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Wtorek, 26 listopada 2013
Co czytają inni
Źle się dzieje, kryzys idzie przez świat. Zwalniają, nie płacą, likwidują miejsca pracy i OFE, a w dodatku wina ma zabraknąć. Bo produkcja nie nadąża za apetytami ochlapusów, pogoda zresztą też coraz gorsza, delikatne grona nie wytrzymują takich długich upałów i silnych deszczy. Na szczęście ziemniaki mają się dobrze, wódki wystarczy. Polak przeżyje. Nie takie kryzysy za nami. 
Wtorek, 26 listopada 2013
Na-molny książkowiec
W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku przy ulicy Wiejskiej w Warszawie mieściła się księgarnia Czytelnika. Kilkakrotnie widywałem tam ogromne kolejki, na przykład kiedy fani prozy Joanny Chmielewskiej czekali na którąś z jej nowych produkcji. Co prawda nie wszystkie wówczas książki okazywały się równie pożądane. Pamiętam serię dzieł Stanisława Ryszarda Dobrowolskiego, opublikowanych w podzięce za wsparcie ekipy Gierka podczas czerwcowego buntu w Radomiu, zakończonego pałowaniem robotników na „ścieżkach zdrowia”. Podobno redaktorzy błagali ekipę księgarzy, aby dano im znać, …
Wtorek, 26 listopada 2013
Między wierszami
Piłkarze ręczni, szermierze, siatkarki, koszykarze, siatkarze, szczypiornistki, sztangiści – w takiej kolejności zawodzili tego roku nasi sportowcy na międzynarodowych arenach. Że nie wspomnę o futbolistach rozczarowujących nieustannie. Z racji pasma spektakularnych klęsk polscy kibice żyją więc głównie wspomnieniami. Dopasowali się to tego wydawcy. Tej jesieni trafiły do księgarń dwie pozycje, z jednej strony krzepiące kibicowskie serca, z drugiej zaś rzucające snop światła na funkcjonowanie kultury fizycznej w Peerelu. 
Wtorek, 26 listopada 2013
Rozmowa z Erykiem Ostrowskim, autorem książki „Charlotte Brontë i jej siostry śpiące”
– Życie rodziny Brontë przypomina kryminał, choć pozbawiony rozwiązania niektórych zagadek… – Rzeczywiście można odnieść podobne wrażenie, zwłaszcza, że wiele dokumentów zostało zniszczonych, a niektóre prawdopodobnie sfałszowano. Tym ponurym zagadkom z życia rodziny Brontë poświęcam w książce osobny rozdział, gdzie staram się wydobyć je na światło dzienne, a niektóre rozwikłać. Najwięcej tajemnic osnuwa jedynego brata legendarnych sióstr, Branwella. Zmarnował on wszystkie talenty, którymi hojnie obdarował go los. Bo przecież pisał, publikował, pozostawił po sobie znakomite przekłady …
Wtorek, 26 listopada 2013
Starszy świadomy czytelnik
Niewiarygodne, ale książka historyczna stała się modna! I do tego dobrze się sprzedaje. Tę prawdę zrozumieli nawet dystrybutorzy książek i największe sieci księgarskie, których zawsze podejrzewamy o bezduszność i brak wyczucia wartości, a przypisujemy im tylko najczarniejsze żądze zysku. Zarówno Empik, jak i Matras, od pewnego czasu wyraźnie preferują literaturę historyczną, a liczne tytuły eksponowane są na stołach, regałach i witrynach, bo to się opłaca. 
Poniedziałek, 25 listopada 2013
Nobel dla Munro
82-letnia Alice Ann Munro została laureatką literackiej Nagrody Nobla. W dziejach tego przyznawanego od 1901 roku najważniejszego wyróżnienia pisarskiego jest trzynastą kobietą i pierwszą reprezentantką literatury kanadyjskiej. Na świat przyszła jako Alice Ann Laidlaw 10 lipca 1931 roku w Wingham, w stanie Ontario. Matka jej, Anna była nauczycielką, ojciec Bob, farmerem. Przyszła noblistka poznała biedę po tym, jak ojcu nie powiodło się w interesach, a matka ciężko zachorowała. Ten dramatyczny fragment życia znalazł odbicie w jej …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, choć ukazuje ciężki los kobiet na wsi polskiej w wieku XX, idealnie wpisuje się w narrację, w której za pomocą problemu chłopskiego i rzekomego kolonializmu na ziemiach dawnej …
2
"Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu"
David Goggins
Z książki „Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu” Davida Gogginsa: „Budda powiedział, że życie jest cierpieniem. Nie jestem buddystą, ale wiem, co miał na myśli, i ty też. Aby …
3
"Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty"
James Clear
Jedna z rad Jamesa Cleara zawartych w „Atomowych nawykach. Drobnych zmianach, niezwykłych efektach”: jeżeli nie możesz znaleźć gry, której zasady ci sprzyjają, stwórz ją. OK, kiedy jednak nikt nie zechce grać w nią z nami, …