Wtorek, 26 listopada 2013
Na-molny książkowiec
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru11/2013
W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku przy ulicy Wiejskiej w Warszawie mieściła się księgarnia Czytelnika. Kilkakrotnie widywałem tam ogromne kolejki, na przykład kiedy fani prozy Joanny Chmielewskiej czekali na którąś z jej nowych produkcji. Co prawda nie wszystkie wówczas książki okazywały się równie pożądane. Pamiętam serię dzieł Stanisława Ryszarda Dobrowolskiego, opublikowanych w podzięce za wsparcie ekipy Gierka podczas czerwcowego buntu w Radomiu, zakończonego pałowaniem robotników na „ścieżkach zdrowia”. Podobno redaktorzy błagali ekipę księgarzy, aby dano im znać, kiedy zjawi się choć jeden chętny na ów rarytas. Wtedy wezwą Polską Kronikę Filmową oraz ekipę „Trybuny Ludu”. Zapewniano mnie, że powiadomienie nie nadeszło nigdy… Były to więc zakurzone czasy, kiedy wydawano tomy albo pożądane przez czytelników, albo elukubracje trybem nakazowym wtłaczane do księgarń przez władzę. Tak działo się aż do zmiany systemu politycznego w 1989 roku. Ba, sam natykałem się na takie rarytasy, jak pisma Nicolae Ceausescu, zalegające w zbiornicy makulatury pod dzisiejszym Placem Piłsudskiego. Swoją drogą ciekawe miejsce. Jak w takich razach wzdychają bracia Czesi? To se ne vrati! Sentymentalne ogarnęły mnie myśli, kiedy otrzymałem z grupy Wydawniczej Foksal przesyłkę w postaci pierwszych dwóch tomów projektowanej serii dzieł wszystkich Milana Kundery. Poniekąd ta sama ulica, bo prozę Kundery publikował u …
Wyświetlono 25% materiału - 198 słów. Całość materiału zawiera 795 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się