"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 12/2016
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Wtorek, 20 grudnia 2016
Philippe de Kemmeter: Tata w sieci, tłum. Michał i Szymon Radziwiłłowie, Muchomor, Warszawa 2016, s. 26, 22 zł, ISBN 978-83-89749-6-5"To zupełnie w porządku grać na komputerze, ale myślę, że prawdziwe życie jest na zewnątrz, a kiedy patrzę na trójkę moich dzieci grających w ogrodzie w piłkę, jestem tego zupełnie pewien. Uważam też, że to ważne, by czytać prawdziwe książki nawet dziś, gdy tak łatwo ściągnąć je na komputer. Dobrze jest móc powąchać, dotknąć papieru" - …
Wtorek, 20 grudnia 2016
- Twoja pierwsza książka "Pływak" pełna była miejsc i tematów związanych z pracą w Parlamencie Europejskim i wysokimi sferami. "Islamski łącznik" wydaje się pod tym względem kompletnym przeciwieństwem. To historia o ludziach porzuconych przez system. Taka była intencja, aby napisać coś w zupełnie innym stylu?- Tak mi się wydaje. Przed swoim debiutem długo myślałem nad tematami zawartymi w "Pływaku" - relacjami na Bliskim Wschodzie i pracy w Brukseli jako młoda osoba, co było też moim …
Wtorek, 20 grudnia 2016
- Rozmawiamy na Targach Książki w Krakowie, gdzie odebrałaś właśnie nagrodę?- Bardzo się z niej cieszę. To nagroda za "Najlepszą Książkę na Jesień 2016" w kategorii "Podróże literackie" przyznana przez redakcję serwisu Granice.pl, który tę książkę poleca. Od razu pochwalę się też pewną recenzją, jaką napisała jedna z czytelniczek, a która bardzo mnie wzruszyła: "przeczytałam książkę od deski do deski, kupię też mamie i siostrze. Czyta się jednym tchem... To fascynująca, kolorowa, emocjonalna i zmysłowa …
Wtorek, 20 grudnia 2016
Stosunkowo rzadko się zdarza, by promocja książki miała miejsce na scenie teatralnej. I to nie jakiejś kameralnej, a głównej. A tak właśnie było podczas prezentacji biografii autorstwa Elżbiety Baniewicz zatytułowanej "Dżanus. Dramatyczne przypadki Janusza Głowackiego" (Marginesy). Niezorientowanym wyjaśniam, że tak właśnie bohatera książki określają w świecie anglosaskim - gdzie odniósł niekwestionowany sukces jako dramaturg. Pośród krajowej socjety nazywany jest Głową, chociaż autorka przytacza też wiele innych epitetów wysuwanych pod jego adresem. Takich jak: playboy, bon …
Wtorek, 20 grudnia 2016
Reportaż, który rozwijał się w Polsce w czasie PRL, ale swoją szerszą popularność i swoistą modę zawdzięcza czasom wolnorynkowej Polski (w tym powstaniu środowiska reporterskiego związanego z dodatkiem do "Gazety Wyborczej" - "Duży Format"), dziś zajmuje stałe i nieodwołalne miejsce na półkach polskich czytelników. Po ponad dwóch dekadach tworzenia apetytu, a tym samym popytu na książki niefikcjonalne, wydawaniem książek reporterskich trudni się nie tylko wyspecjalizowane w tym wydawnictwo Czarne. Reportaże wydają obecnie: Znak, Wydawnictwo Literackie, …
Wtorek, 20 grudnia 2016
Gdyby nie Lake District w podtytule książki "The Shepherd's Life", pewnie nie prosiłbym wydawcy o ten tom. Zagrała nostalgia, nieoczekiwanie i bez wyraźnego powodu - poznałem region przed wielu laty, mój teść był mu wierny do śmierci, klasyczny przypadek człowieka, który, choć poznał kawał świata, w gruncie rzeczy najlepiej czuł się w trójkącie tworzonym przez Cockermouth, Maryport i Allonby, z wodami zatoki Solway Firth przed frontowym oknem i zamglonymi zwykle wzniesieniami Lake District, które oglądał …
Wtorek, 20 grudnia 2016
- Dla kogo jest pana książka?- Myślę, że dla wszystkich, a szczególnie dla młodych. Polecam tę książkę każdemu, kto jest buntownikiem, rozrabiaką albo nie chce się uczyć. Temu, kto jest na rozstaju dróg i mu się wydaje, że już nic ciekawego go w życiu nie spotka. Moja historia jest dowodem na to, że wszystko jest możliwe, bo osiągnąłem sukces, chociaż na początku nic go nie zapowiadało. Najważniejsze, by odnaleźć swoją pasję i podążać za nią …
Wtorek, 20 grudnia 2016
Moda to nie tylko ubiór, to styl życia. To, co nosimy określa nasz gust, nastrój, charakter, światopogląd. Mówi o usposobieniu. Coraz częściej słowu moda towarzyszą przymiotniki "odpowiedzialna" i "świadoma". Z myślą o wielbicielach mody i poszukujących stylistycznych wskazówek powstają wciąż nowe publikacje. Poniżej prezentujemy warte uwagi nowości książkowe.
Wtorek, 20 grudnia 2016
- Dlaczego spotykamy się w antykwariacie Sofa Literacka?Łukasz Suszek: Spotkaliśmy się, aby opowiedzieć o wydarzeniu, jakim jest akcja crowdfundingowa, mająca na celu zebraniefunduszy na nową scenę w Sofie, a przy okazji na drobne zmiany w samym lokalu, aczkolwiek naszym głównym celem jest sama scena - scena z drewna, metalu, z odpowiednim nagłośnieniem, oświetleniem, przygotowana tak, aby można było zaprosić i zespół rockowy, i jazzowy, zagrać mały spektakl, zrobić naprawdę klimatyczne spotkania autorskie. Póki co, klimat …
Wtorek, 20 grudnia 2016
Resort edukacji zaprezentował projekty podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych oraz ramowych planów nauczania dla wszystkich typów szkół. Wśród kwestii podkreślonych w materiale MEN znalazło się czytelnictwo. Jak czytamy w projekcie: "Zadaniem szkoły podstawowej jest wprowadzenie uczniów w świat literatury, ugruntowanie ich zainteresowań czytelniczych oraz wyposażenie w kompetencje czytelnicze potrzebne do krytycznego odbioru tekstów kultury...
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, choć ukazuje ciężki los kobiet na wsi polskiej w wieku XX, idealnie wpisuje się w narrację, w której za pomocą problemu chłopskiego i rzekomego kolonializmu na ziemiach dawnej …
2
"Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu"
David Goggins
Z książki „Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu” Davida Gogginsa: „Budda powiedział, że życie jest cierpieniem. Nie jestem buddystą, ale wiem, co miał na myśli, i ty też. Aby …
3
"Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty"
James Clear
Jedna z rad Jamesa Cleara zawartych w „Atomowych nawykach. Drobnych zmianach, niezwykłych efektach”: jeżeli nie możesz znaleźć gry, której zasady ci sprzyjają, stwórz ją. OK, kiedy jednak nikt nie zechce grać w nią z nami, …