"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 6/2011
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady.
Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".
Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego
Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego
W Numerze
Czwartek, 30 czerwca 2011
Ksiazki na lato
Jak co roku w czerwcowym numerze „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” przedstawiamy redakcyjne propozycje na lato. Od kilku lat w letnich lekturach dominują dwa gatunki — literatura popularna oraz przewodniki i książki podróżnicze. I jest to zjawisko globalne, co możemy stwierdzić podczas wakacyjnych podróży podglądając w różnych krajach międzynarodowych turystów. Przekonujemy się wtedy, jak wiele tych samych tytułów wydawanych jest obecnie w różnych krajach i w różnych językach. Nie mówimy już tutaj o takich światowych megabestsellerach niedawnych …
Czwartek, 30 czerwca 2011
Ksiązka na lato
Rodzinne podróżowanie, zwiedzanie, a wcześniej pakowanie jest świetną zabawą i bardzo zbliża do siebie członków rodziny. Daje radość i przyjemność ze wspólnego działania. Rodzice, którzy pragną wraz z dziećmi odkrywać Polskę czy świat, mają wiele ciekawych podpowiedzi w postaci przewodników. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza dwie publikacje wydawnictwa Pascal — „Europa z dzieckiem” i „Polska z dzieckiem”. Ta druga została w tym roku wyróżniona w konkursie Magellana ogłoszonym przez „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” na najlepsze publikacje …
Czwartek, 30 czerwca 2011
Autorski przegląd książek dla dzieci
Nikt za nimi nie przepada, wiadomo trudny temat wiąże się z refleksją, smutkiem, zatrzymaniem się, przełączeniem nas na inny bieg, w inny wymiar wrażliwości. Dzisiaj wspomnę o kilku książkach, poruszających takie tematy. A przyznam, że trzeba mieć dużo odwagi i wiedzy, żeby napisać książkę, która nie zawsze będzie śmieszyć, ale pobudzi do przemyśleń. Rak – nowotwór-nowy twór… dla dziecka rak to takie słowo, które kojarzy się ze stworzonkiem ze szczypcami, a może znakiem zodiaku, a …
Czwartek, 30 czerwca 2011
Co czytają inni
Kiedy w 1985 roku Jej Królewska Mość nadała szlachecki tytuł przyrodnikowi Davidowi Attenborough, w kręgach zbliżonych do sfer zawirowało: przecież miał go dostać Richard, starszy brat, dobrze znany reżyser, twórca takich ekranowych hitów jak „O jeden most za daleko”, „Gandhi” i „Chorus line”. Z przecieków wiadomo, że źle odczytano imię – „D. Attenborough” oznaczać miało „Dicka”, czyli Rycha, urzędnik wpisał na listę Davida… Pomyłka ta przypomniała mi się przy okazji książki Erika Larsona „In the …
Czwartek, 30 czerwca 2011
Między wierszami
Czy czytelnicy będą zmuszeni wypić PIW(o), nawarzone przez kolejnych szefów tego zasłużonego dla polskiej książki wydawnictwa – zastanawiałam się obserwując improwizowaną akcję zbierania podpisów na petycji skierowanej do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bohdana Zdrojewskiego, mającą uchronić horrendalnie zadłużoną oficynę przed likwidacją, co postuluje minister skarbu Aleksander Grad. Inicjatywa obecnego dyrektora tej firmy – Rafała Skąpskiego wzbudziła chyba największą ciekawość spośród imprez towarzyszących Warszawskim Targom Książki, które w walce w stylu wolnoamerykańskim pokonały rutynowego konkurenta, …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Rodzinny interes"
„Rodzinnemu interesowi” Wojciecha Chmielarza, czwartej części powieściowego cyklu o Bezimiennym, przyświeca taka oto myśl: „Nie ma nic ważniejszego niż rodzina. Chyba że w grę wchodzą wielkie pieniądze”. Powiedziałbym nawet, że czasem i całkiem małe pieniądze …
2
"Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty"
Z „Atomowych nawyków. Drobnych zmian, niezwykłych efektów” Jamesa Cleara: „Rezultaty są tym, co otrzymujesz. Procesy są tym, co robisz. Tożsamość jest tym, w co wierzysz”.
3
"Pomyśl dwa razy. Myron Bolitar"
Oto jak przebiega rozmowa Myrona Bolitara, bohatera powieści Harlana Cobena „Pomyśl dwa razy”, z jego osiemdziesięcioletnim tatą: „– Twoja matka i ja odkryliśmy żelki – poinformował go ojciec, mieszkający w domu w osiedlu dla emerytów …