"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 10/2014
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Wtorek, 21 października 2014
Ranking drukarń Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
Już po raz jedenasty poprosiliśmy wydawców o ocenę współpracy z rodzimymi drukarniami dziełowymi. W odpowiedzi otrzymaliśmy blisko 90 głosów oddanych na 28 drukarń, za wszystkie bardzo dziękujemy. Każdy głos jest dla nas ważny, każda opinia jest cenna. Frekwencja w tym roku była wysoka i duża w tym zasługa samych drukarń, które motywowały swoich klientów do aktywnego udziału w rankingu. 
Wtorek, 21 października 2014
Z Markiem Sewenem, twórcą pierwszych nagrań historycznych wersji „Mazurka Dąbrowskiego”, dołączonych na płycie CD do książki Małgorzaty Strzałkowskiej „Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy” (wydawnictwo Bajka), rozmawia Piotr Dobrołęcki
– W 1987 roku dokonał pan rzeczy niebywałej i pionierskiej! Po blisko dwustu latach od powstania „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” po raz pierwszy ukazało się jej płytowe nagranie… – Tak, nagranie zostało dokonane w 1987 roku, ale trzeba się nieco cofnąć, aby wyjaśnić, dlaczego w ogóle zaistniała potrzeba takiego nagrania. Otóż „Mazurek Dąbrowskiego” ustanowiono oficjalnie polskim hymnem państwowym w 1927 roku, ale dopiero w 1976 roku wprowadzono na ten temat odpowiedni zapis do Konstytucji. Pod …
Wtorek, 21 października 2014
Muza dla dzieci
Czy współczesne dzieci będą w przyszłości czytelnikami? Wszystko zależy od rodziców i dziadków, bo miłość do książki jest dziedziczna. Nie rodzimy się z potrzebą czytania, tę potrzebę się nabywa. Najważniejsze – co podkreśla wielu ekspertów, są pierwsze lektury, na których młody człowiek uczy się czytać. Ważna jest ich forma, atrakcyjność. Książka powinna sprawiać dziecku radość, ale i być źródłem poznawania świata. Jak mawiał Jan Brzechwa: „Przez odpowiednią lekturę dla dzieci kształtuje się smak przyszłego czytelnika, …
Wtorek, 21 października 2014
Literacka Nagroda Nobla
Patrick Modiano, 69-letni francuski prozaik został 111. z kolei laureatem Literackiej Nagrody Nobla. To drugi w ostatnich sześciu latach literacki Nobel dla Francji (po Le Clézio), choć trudno wydarzenie to uznać za symptom odradzania się nad Sekwaną pisarskiej potęgi. 
Wtorek, 21 października 2014
Między wierszami
Nogi Aleksandry Szarłat to jedno z mych milszych wspomnień studenckich, chociaż nie przypominam sobie czego nauczała – u progu lat dziewięćdziesiątych zeszłego stulecia – na fakultecie dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego ówczesna publicystka „Sztandaru Młodych”. Od tamtego czasu kilkakrotnie zmieniła barwy redakcyjne, a ostatnimi laty przeistoczyła się nawet w pisarkę. Jakiś czas temu przedstawiła sylwetki spikerek TVP, teraz zajęła się peerelowską socjetą. 
Wtorek, 21 października 2014
Na-molny książkowiec
Nieodmiennie zastanawiam się, jak wielu zdolnych, twórczych pisarzy tracimy z pola widzenia wskutek szumu informacyjnego zakłócającego wartości oraz z powodu walk rozmaitych wpływowych tu albo tam koterii. Jeśli ktoś z piszących pozostaje, bez względu na powody, poza grą aktualnych interesów biznesowo-literackich, na ogół z kretesem przepada. Albo, gdy wreszcie kiedyś się cudem i z trudem przebije, jego wcześniejsze nieistnienie i tak trwa gorsząco długo, oprószając bardzo często teksty pyłem nieaktualności. Lub, kiedy ten ktoś okazuje …
Wtorek, 21 października 2014
Romain Gary
Wakacyjnym hitem na rynku księgarskim we Francji okrzyknięto dwie książki tego samego autora, Romain Gary’go, „Le sens de ma vie” (Sens mojego życia) oraz „Le vin des morts” (Wino umarłych). Z pewnością dlatego, że Romain Gary cieszy się we Francji niesłabnącą popularnością od lat pięćdziesiątych. Jest jednym z najpoczytniejszych francuskich autorów. Jemu jedynemu, spośród wszystkich pisarzy, udało się zdobyć dwukrotnie prestiżową nagrodę literacką Goncourt. Prawdziwe jego nazwisko brzmi Roman Kacew. Urodził się w Wilnie w …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, choć ukazuje ciężki los kobiet na wsi polskiej w wieku XX, idealnie wpisuje się w narrację, w której za pomocą problemu chłopskiego i rzekomego kolonializmu na ziemiach dawnej …
2
"Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu"
David Goggins
Z książki „Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu” Davida Gogginsa: „Budda powiedział, że życie jest cierpieniem. Nie jestem buddystą, ale wiem, co miał na myśli, i ty też. Aby …
3
"Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty"
James Clear
Jedna z rad Jamesa Cleara zawartych w „Atomowych nawykach. Drobnych zmianach, niezwykłych efektach”: jeżeli nie możesz znaleźć gry, której zasady ci sprzyjają, stwórz ją. OK, kiedy jednak nikt nie zechce grać w nią z nami, …