"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 5/2007
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Piątek, 25 maja 2007
Targowe hity in spe
P rzed nami pierwszy tegoroczny szczyt rynkowy: Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie, na które wydawcy – jak słyszymy – szykują całą moc potencjalnych bestsellerów. Potencjalnych, bo przecież wysokie pozycje w rankingach osiągną tylko nieliczne z tych „hitów in spe”. Na targi organizatorzy zapraszają od 17 do 20 maja do jedynych w swoim rodzaju wnętrz Pałacu Kultury i Nauki, my zaś już dziś podpowiadamy Państwu, na które książki trzeba będzie zwrócić tam szczególną uwagę czy, mówiąc …
Piątek, 25 maja 2007
László Krasznahorkai, pisarz węgierski
Jakim cudem „Szatańskie tango” ukazało się na Węgrzech w 1985 roku nie w drugim obiegu, a oficjalnie, w państwowym wydawnictwie? Świadomość, że czas komuny zbliża się do końca, zaczęła dochodzić także do niektórych funkcjonariuszy partyjnych. Jednym z nich był György Kardos, dyrektor wydawnictwa, a wcześniej ubek. To był niegłupi człowiek, który w 1985 roku doskonale zdawał sobie sprawę z tego, jaka jest społeczna i polityczna rzeczywistość. I kiedy moja powieść zaczęła – w maszynopisie – …
Piątek, 25 maja 2007
Książka i prawo
W dobie digitalizacji i krążenia po Sieci sterty przeróżnych tekstów, szczególnego wydźwięku nabiera wyrok warszawskiego Sądu Apelacyjnego, wydany nieco ponad rok temu. I choć orzeczenie to dotyczy wydawcy prasowego, ma odniesienie również do książkowej praktyki edytorskiej. Głównymi bohaterami dramatu są: Agora SA, wydawca „Gazety Wyborczej”, oraz mało znany poeta, Andrzej K., którego wiersz – w zmienionej formie i bez podania autorstwa – znalazł się w skrzynce redakcji „GW” jako spam. Wiersz – nieco zmieniony, pozbawiony …
Piątek, 25 maja 2007
Rzecz o Jerzym Okuniewskim
Jedna z barwniejszych postaci rynku książki w Polsce. Właściwie można o nim napisać kilka książek lub opowiadań, a już na pewno przeprowadzać wywiad do każdego numeru „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” z przekonaniem, że będzie co czytać i nad czym dyskutować.
Piątek, 25 maja 2007
Co czytają inni
Znamy już wyniki organizowanego przez brytyjskiego „Booksellera”, adresowanego w przeważającej mierze do dystrybutorów tygodnika o rynku wydawniczo-księgarskim, konkursu o Diagram Prize, zmagań nietypowych, bo wyróżniających nie treść, a jedynie tytuł książki. Im dziwniejszy, tym lepiej – nie od rzeczy będzie powiedzieć „głupszy”, bo za taki uważam laureata z 2004 roku: „Bombproof your horse”, czyli „Zabezpiecz swego konia przed bombami”. Szczerze mówiąc, ubiegłoroczny zwycięzca był chyba lepszy: „People who don’t know they’re dead: How they attach …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, choć ukazuje ciężki los kobiet na wsi polskiej w wieku XX, idealnie wpisuje się w narrację, w której za pomocą problemu chłopskiego i rzekomego kolonializmu na ziemiach dawnej …
2
"Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu"
David Goggins
Z książki „Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu” Davida Gogginsa: „Budda powiedział, że życie jest cierpieniem. Nie jestem buddystą, ale wiem, co miał na myśli, i ty też. Aby …
3
"Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty"
James Clear
Jedna z rad Jamesa Cleara zawartych w „Atomowych nawykach. Drobnych zmianach, niezwykłych efektach”: jeżeli nie możesz znaleźć gry, której zasady ci sprzyjają, stwórz ją. OK, kiedy jednak nikt nie zechce grać w nią z nami, …