"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 10/2015
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
środa, 24 lutego 2016
Fragment książki
Płyn do podlewania dzieci A Ty Kto poznałem dawno temu, chodziłem chyba do zerówki, a może jeszcze do przedszkola - nie pamiętam. Już wtedy pan A Ty Kto był bardzo stary i zupełnie siwy. Któregoś dnia tak strasznie się nudziłem, bo nie mam wielu kolegów, a na naszym osiedlu nic się nie dzieje, że wymyśliłem płyn do podlewania dzieci, żeby szybciej rosły. Bardzo chciałem urosnąć. Gdybym nagle urósł, żaden chłopak by mi nie dokuczał, no nie? 
środa, 24 lutego 2016
Między wierszami
Góruje nad Warszawą od sześciu dekad, pisze w książce "Przed wojną i pałacem" (Dom Spotkań z Historią) Magdalena Stopa. Chodzi oczywiście o Pałac Kultury i Nauki, któremu 22 lipca br. stuknął siódmy krzyżyk. Czy ostatni? - zastanawiano się podczas promocji tej ze wszech miar wartej polecenia publikacji (ikonografia!!!), zorganizowanej u stóp jej bohatera. Tędy przez kilka dekad - zawsze w maju - czytelnicy podążali na Międzynarodowe Targi Książki. 
środa, 24 lutego 2016
Rozmowa z Agnieszką Opolską, autorką powieści
- Kiedy zakiełkowała w pani myśl o napisaniu książki? Jak długo trwało obmyślanie fabuły? - Zaczęłam pisać "Annę May" we wrześniu 2012 roku, a skończyłam w listopadzie 2014 roku, czyli łącznie trwało to dwa lata, oczywiście z milionem przerw i załamań, ponownych powrotów. W pewnym momencie porzuciłam pisanie tej powieści na pół roku i zaczęłam nową książkę, potem jednak, po namowach mojego męża, zdecydowałam się ją dokończyć. 
środa, 24 lutego 2016
Na-molny książkowiec
Od kogo to się zaczęło? Nie wskażę początku, zwłaszcza że on nieostry. Może od Jacquesa Le Goffa, wybitnego przedstawiciela szkoły "Annales"? Młody Le Goff wielokrotnie bywał w Polsce, ożenił się szczęśliwie z Anną Dunin-Wąsowicz, lubił nasz kraj, trudno więc się dziwić, że jako jeden z pierwszych myślicieli nowoczesnego Zachodu zauważył istnienie tutejszej części Europy oraz umieścił ją bez oporów w obszarze okcydentalizmu. 
środa, 24 lutego 2016
Ranking drukarń dziełowych Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
Tradycyjnie na jesieni redakcja "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI" ogłasza wyniki rankingu najlepszych w Polsce drukarń dziełowych. Już po raz dwunasty poprosiliśmy wydawców o ocenę współpracy z rodzimymi zakładami drukarskimi. W odpowiedzi nadeszło 81 głosów oddanych na 22 drukarnie. O tym, które miejsce zajmuje drukarnia, decydują liczba oddanych głosów i punkty. Przyznaje się je za pięć cech: jakość wykonywanej produkcji, terminowość realizowania zleceń, elastyczność na prośby i sugestie klienta, jakość kontaktów interpersonalnych oraz satysfakcja z zakresu świadczonych usług. 
środa, 24 lutego 2016
Jednolita cena książki
środa, 24 lutego 2016
Rozmowa z Wojciechem Zawiołą, autorem książki
środa, 24 lutego 2016
Rozmowa z Jasiem Gawrońskim, bohaterem książki
środa, 24 lutego 2016
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Berdo"
Remigiusz Mróz
W powieści „Berdo” Remigiusz Mróz wysyła swojego komisarza Forsta w Bieszczady. Dobrze, że tam, a nie w Tatry, które mogły się już czytelnikom Mroza opatrzyć. A po co jeździć w Bieszczady? Już ze sześćdziesiąt lat …
2
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
W „Chłopkach. Opowieści o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, traktujących o Polsce międzywojennej, czytamy: „Gdy poznajemy córkę gospodarza z sześciorgiem dzieci i trzema morgami, to już wiemy: cierpią głód. Ich gospodarstwo nazywane jest przez specjalistów od …
3
"Glukozowa rewolucja"
Jessie Inchauspe
 „Glukozowa rewolucja” Jessie Inchauspé, czyli pijcie ocet. Ale w miarę.