"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 1/2015
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Czwartek, 29 stycznia 2015
Między wierszami
Warszawska Premiera Literacka przyznawana jest już od ponad ćwierćwiecza, lecz jeszcze nigdy ceremonia jej wręczania nie opuściła gościnnych progów Klubu Księgarza. Po raz pierwszy zdarzyło się to dopiero w grudniu ubiegłego roku, gdy laur za książkę miesiąca odbierał Krzysztof Karpiński, autor fundamentalnej dysertacji zatytułowanej „Był jazz. Krzyk jazzbandu w międzywojennej Polsce” (Wydawnictwo Literackie). Celebracja miała miejsce w gmachu Collegium Nobilium, służącej od kilkunastu lat studentom stołecznej Akademii Teatralnej, zaś w II RP jurystom. Skądinąd ten …
Czwartek, 29 stycznia 2015
Na-molny książkowiec
Oto felieton o sprawkach, które w ostatnim czasie zyskały na znaczeniu. Nie wiem, czy rzeczywiście wisi nad nami groźba konfliktu zbrojnego, zwłaszcza z ościennym krajem wschodnim. Uff, mam nadzieję, że nie. Lecz to w niczym nie likwiduje konieczności poświęcania uwagi generalnej potrzebie wojaczki. Bo jeśli nawet bitwy stadionowe zastępują u nas obecnie powszechne starcia orężne – powszechne, więc angażujące nie tylko jednostki chętne do potyczek, ale i ogół ludności – to tyka niestrudzenie, mimo zabezpieczeń, …
Czwartek, 29 stycznia 2015
Rozmowa z Andrzejem Maleszką – reżyserem, scenarzystą i pisarzem
– Kilka lat temu, po ukazaniu się książki „Magiczne Drzewo. Czerwone krzesło”, byłeś moim gościem w programie telewizyjnym pt: „Moliki Książkowe”. Powiedziałeś wtedy, że pisanie książek sprawia ci dużo radości. Po kilku latach widzę, że zbiornik radości nabrał pokaźnych rozmiarów, bo ukazała się już szósta książka pt: „Magiczne Drzewo. Cień smoka”. Czy dalej ta radość jest w tobie i możemy szybko spodziewać się siódmej części cyklu? – Od sześciu lat 9 października w księgarniach pojawia się …
Czwartek, 29 stycznia 2015
Człowiek Roku 2014
Tadeusza Zyska nasz zespół docenił już wcześniej, przyznając Wydawnictwu Zysk i S-ka tytuł Wydawca Roku 2010 za przywrócenie blasku literaturze podróżniczej. 
Czwartek, 29 stycznia 2015
Wydarzenie Roku 2014
Wśród wielu wydarzeń, jakie miały miejsce w ubiegłym roku w sferze książkowej, zwróciliśmy uwagę na wydawnictwo, które znacząco wykracza poza obszar ścisłego rynku książki, bo swym zasięgiem wpisuje się w najszerzej rozumianą kulturę i to zarówno krajową, jak i światową. Dlatego publikację cyklu „Skarby Sztuki” traktujemy nie tylko jako wydarzenie edytorskie, ale przede wszystkim jako wybitne osiągnięcie kulturowe. 
Czwartek, 29 stycznia 2015
Wydawca Roku 2014
Nagrodę „Wydawca Roku” przyznaliśmy Wydawnictwu Prószyński Media za kreowanie rynkowych mód i aktywność w zakresie promocji czytelnictwa służące zwiększeniu zainteresowania książką. 
Czwartek, 29 stycznia 2015
Trzynasta edycja Nagród Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
„Śpiewaj ogrody” Pawła Huellego (Znak), „Dzieje Polski. Tom I do 1202” Andrzeja Nowaka (Biały Kruk), „Oriana Fallaci. Portret kobiety” Cristiny de Stefano (Sonia Draga), „Dzienniki” Hansa Christiana Andersena (Media Rodzina) i „Przemyślny szlachcic Don Kichot z Manczy” Miguela de Cervantesa – Książkami Roku 2014 W jaki sposób wybierane są Książki Roku? Co miesiąc zespół redakcyjny pod przewodnictwem Krzysztofa Masłonia wybiera cztery tytuły, które zasługują na szczególną uwagę czytelnika ze względu na swoje wartości poznawcze, literackie czy …
Czwartek, 29 stycznia 2015
Księgarskie bestsellery 2014 roku
W 2014 roku w dwunastu comiesięcznych zestawieniach bestsellerów „Magazynu Literackiego KSIĄŻ- KI” znalazło się 176 tytułów. 102 z nich to książki polskich autorów, 74 to tłumaczenia. Najdłużej, bo przez osiem miesięcy, na liście bestsellerów utrzymywała się książka Reginy Brett „Bóg nigdy nie mruga” (Insignis). 
Wtorek, 27 stycznia 2015
Stanisław Barańczak (13 listopada 1946-26 grudnia 2014)
W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, 26 grudnia 2014 roku w Newtonville pod Bostonem zmarł Stanisław Barańczak: poeta, eseista, tłumacz. Miał 68 lat. Po latach, gdy zbledną jego zasługi polityczne (był współzałożycielem Komitetu Obrony Robotników) pozostanie w polskiej pamięci właśnie jako autor przekładów z literatury angielskiej i amerykańskiej. 
Wtorek, 27 stycznia 2015
Tadeusz Konwicki (22 czerwca 1926-7 stycznia 2015)
7 stycznia odszedł w wieku 88 lat Tadeusz Konwicki. Wymieniony w tytule kronikarski zapis (copyright by Krzysztof Mętrak) oraz zbliżone stylistycznie tomy: „Kalendarz i klepsydra”, „Wschody i zachody księżyca” czy „Zorze wieczorne”, a także powieści (mające pierwodruk w drugim obiegu) „Mała apokalipsa” i „Kompleks polski” zapewniły mu poczesne miejsce w narodowym panteonie literackim. Zaś „Ostatni dzień lata”, „Dolina Issy” i „Lawa” w kanonie rodzimej kinematografii. 
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Berdo"
Remigiusz Mróz
W powieści „Berdo” Remigiusz Mróz wysyła swojego komisarza Forsta w Bieszczady. Dobrze, że tam, a nie w Tatry, które mogły się już czytelnikom Mroza opatrzyć. A po co jeździć w Bieszczady? Już ze sześćdziesiąt lat …
2
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
W „Chłopkach. Opowieści o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, traktujących o Polsce międzywojennej, czytamy: „Gdy poznajemy córkę gospodarza z sześciorgiem dzieci i trzema morgami, to już wiemy: cierpią głód. Ich gospodarstwo nazywane jest przez specjalistów od …
3
"Glukozowa rewolucja"
Jessie Inchauspe
 „Glukozowa rewolucja” Jessie Inchauspé, czyli pijcie ocet. Ale w miarę.