"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 9/2006
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy ok. 100 nowych tytułów, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI". Stale współpracują: Małgorzata Janina Berwid, Anna Czarnowska-Łabędzka, Janusz Drzewucki, Tomasz Gardziński, Łukasz Gołębiewski, Jarosław Górski, Joanna Habiera, Piotr Kitrasiewicz, Bogdan Klukowski, Tadeusz Lewandowski, Marek Ławrynowicz, Krzysztof Masłoń, Małgorzata Orlikowska, Urszula Pawlik, Bożena Rytel, Grzegorz Sowula, Paweł Waszczyk, Michał Zając, Tomasz Zapert
W Numerze
Poniedziałek, 25 września 2006
Ekranizacje literatury: u nas i na świecie
A przecież film literaturą karmi się niemal od swoich prapoczątków. Nie miejsce tu na wyliczanie tysięcy tytułów, ale powiedzieć trzeba wyraźnie: w praktyce nie zdarzają się już wybitne, czy choćby tylko bestsellerowe książki, których nie poddanoby choćby próbie ekranizacji. Kino sięga po wszystkie gatunki literackie, bez wyjątku, oczywiście z ukłonem w kierunku prozy. Ale filmowana jest i poezja, i dramat, dziś w cenie są romanse i fantasy, wczoraj premiowano science fiction i filmy akcji, a …
Poniedziałek, 25 września 2006
Rozmowa z Teresą Gardocką i Elżbietą Winiarską, prowadzącymi wydawnictwo Elipsa
To już 16 lat na rynku. Jak się panie czują po takim czasie? Teresa Gardocka: Czujemy pewną satysfakcję z tego co zdziałałyśmy na tym rynku. Właściwie nie wstydzimy się niczego. Uważamy, że mamy się czym w swym dorobku pochwalić, czujemy trochę strach przed tym rynkiem, który jest rynkiem niedobrym, to znaczy nieprzewidywalnym i z bardzo dużą ilością ludzi nieodpowiedzialnych i nieuczciwych.
Poniedziałek, 25 września 2006
Główna Księgarnia Naukowa w Krakowie
W Krakowie jest wiele wspaniałych księgarni, do których na pewno zaliczyć trzeba placówkę przy ul. Podwale 6, dzisiaj – zdaje się – największą księgarnię w tym mieście.
Poniedziałek, 25 września 2006
Książka i prawo
W poprzednim odcinku naszej wędrówki przez praktyczne zagadnienia prawa pracy mowa była o sytuacjach drastycznych z punktu widzenia pracodawcy, a mianowicie o okolicznościach, które dają pracodawcy podstawę do zwolnienia pracownika w tzw. trybie natychmiastowym, a więc bez zachowania okresu wypowiedzenia. Często jednak tak się dzieje, że pracownik nie dopuści się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, ani też nie zajdą inne okoliczności pozwalające pracodawcy na rozwiązanie umowy o pracę w tym „przyspieszonym” trybie, a jednak pracodawca …
Poniedziałek, 25 września 2006
Co czytają inni
Miałem nadzieję, że uda mi się ominąć publikacje związane z atakiem na WTC, zwłaszcza że kilka miesięcy temu omawiałem cztery powieści mniej lub bardziej ściśle traktujące o tym wydarzeniu. Piąta rocznica ataku sprawiła, że wracam jednak do tematu.
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Rodzina Monet. Tom 1. Skarb"
Weronika Marczak
„Skarb” rozpoczynający „Rodzinę Monet” Weroniki Marczak anonsowany jest jako „pierwszy tom serii, która podbiła serca czytelników polskiego Wattpada”. Uściślę: czytelniczek.
2
"Rodzina Monet. Tom 2. Królewna. Część 1"
Weronika Marczak
W pierwszej części „Królewny”, drugiego tomu „Rodziny Monet” Weroniki Marczak, przenosimy się wraz z bohaterką całego cyklu i jej przyrodnimi braćmi do Tajlandii: „Gdy postawiliśmy kroki na brązowych deskach na tarasie, zawiesiliśmy głodny wzrok na …
3
"Rodzina Monet. Tom 2. Królewna. Część 2"
Weronika Marczak
Życie tytułowej bohaterki „Królewny”, drugiej części drugiego tomu „Rodziny Monet” Weroniki Marczak, nie jest wcale tak usłane różami, jak moglibyśmy sądzić: „Duszno mi – żali się dziewczę. – Nie mogę złapać oddechu. Czuję się jak …