"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 3/2006
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Piątek, 31 marca 2006
Angielski dla pięciu milionów - Podręczniki do nauki języków obcych
Mimo, że na rynku książki szkolnej zaobserwowano ogólny spadek obrotów, to sprzedaż podręczników do nauki języków obcych ciągle rośnie. Według danych za 2004 rok, Macmillan zanotował wzrost sprzedaży o 109 proc., Pearson Education o 14 proc., a Langenscheidt o 5 proc. Nawet zjawisko ujemnego przyrostu naturalnego, którego tak obawiają się wydawcy edukacyjni nie powinno mieć dużego znaczenia dla firm publikujących materiały do nauki języków. Przy okazji warto jednak zauważyć, że według danych GUS liczba dzieci …
Piątek, 31 marca 2006
Ministerialna zagadka - Cena podręcznika a gospodarka rynkowa
Patrząc na strukturę kosztów wydawania podręcznika, dojdziemy do wniosku, że najważniejszy koszt stanowią marże handlowe dla hurtowni i księgarni – 35 proc., drukowania – 20 proc., prawa autorskie – 20 proc., marketing i promocja – 10 proc., zyski wydawcy – 10 proc. A zatem, jeśli cena podręcznika ma spaść o 50 proc., jakby chciało ministerstwo, należałoby szukać, gdzie ciąć koszty. Ten, kto podejmie się takiego zadania, będzie miał trudności, dlatego że obniżenie marży handlowej dla …
Piątek, 31 marca 2006
Stan równowagi
Zamysł obniżenia o połowę cen polskich podręczników szkolnych najlepiej puentuje przysłowie mówiące, że dobrymi intencjami wybrukowane jest piekło. Władza chciałaby pomóc biedniejszej części społeczeństwa w dostępie do edukacji, jednak w tym celu zamierza wybrać sposób najgorszy z możliwych. Administracyjna regulacja cen podręczników szkolnych doprowadzi bowiem do negatywnych skutków, które najboleśniej odczują rodziny o najniższych dochodach – to nieuniknione. Pogwałcenie jednej z podstawowych zasad gospodarki rynkowej, jaką jest swoboda kształtowania cen, w każdej sytuacji przynosi skutki …
Piątek, 31 marca 2006
Reformatorzy znaleźli kozła ofiarnego
Postulat obniżenia ceny podręczników postawiony przez PiS-owską ekipę Ministerstwa Edukacji ma w sposób oczywisty charakter polityczny – uderza w czuły punkt społecznych odczuć i służy temu, by zdobyć punkty wyborcze. Ten czuły punkt to dotkliwie odczuwany w naszym społeczeństwie brak pieniędzy nawet na artykuły pierwszej potrzeby (takie braki odczuwa wciąż znaczny odsetek ludności) oraz – z drugiej strony – potrzeba znalezienia w tej sytuacji kozła ofiarnego. W tym przypadku takim kozłem są wydawcy edukacyjni, w …
Poniedziałek, 13 marca 2006
W cieniu polityki
2005 rok przyniósł kolejny spadek sprzedaży podręczników szkolnych. Demografia jest nieubłagana i to ona głównie decyduje o niższych przychodach. W 2004 roku naukę w szkołach podjął rocznik 1997, liczący 408 tys. osób, a zakończył edukację podstawową rocznik 1986 – 535 tys. uczniów. W 2001 roku było to odpowiednio: 473 tys. i 617 tys. Co roku liczba uczniów w szkole podstawowej i gimnazjum spada o 3-4 proc. W 2006 roku będzie o 1,5 mln uczniów mniej …
Poniedziałek, 13 marca 2006
Najlepsze polskie księgarnie
Strefa Słowa” jest księgarnią o profilu literackim oraz klubem, w którym odbywają się wieczory literackie i kameralne koncerty. To znakomite miejsce spotkań, gdzie przy kawie można poczytać książkę, przejrzeć gazetę, pograć w scrabble i posłuchać muzyki. „Strefa…” została otwarta pod koniec sierpnia 2005 roku. Koncepcję klubuksięgarni opracowało dwoje miłośników literatury pięknej, jak mówią sami o sobie właściciele. Według nich literatura piękna to myśli przekazywane za pośrednictwem słów, a książka żyje dzięki myślom człowieka, będącego jej …
Poniedziałek, 13 marca 2006
Rynek wydawniczy
Mimo tego, że poezja nie należy do gatunków najchodliwszych, to jednak na rynku wydawniczo-księgarskim tomików poetyckich zatrzęsienie. Nie ma tygodnia, żeby na moim biurku nie wylądowało kilka przesyłek ze zbiorkami wierszy. Ich poziom tak edytorski, jak i artystyczny jest najprzeróżniejszy, od Żuław do Himalajów. Od książek noblistów do książek naturszczyków, dla których pisanie wierszy jest formą duchowej autoterapii, od książek opublikowanych przez markowe oficyny z tradycjami, po broszurki wydawane amatorsko, by nie powiedzieć dyletancko, własnym …
Poniedziałek, 13 marca 2006
Dla sprytnych i… chytrych
275 – tyle poradników podatkowych rejestruje dziś witryna internetowa Księgarni Ekonomicznej prowadzonej w Warszawie przez Kazimierza Lekiego. Jak twierdzą chyba wszyscy – najlepszej w kraju. Prawie o połowę mniej oferuje internetowa (i nie tylko) Księgarnia Prawnicza i Ekonomiczna działająca pod adresem Profinfo.pl, której założycielem jest koncern Polskie Wydawnictwa Profesjonalne (sklep sprzedaje publikacje nie tylko PWP). 117 odpowiednich pozycji posiada w swych zasobach – wirtualnych, rzecz jasna – największa polska księgarnia internetowa Merlin. Taka jest oferta …
Poniedziałek, 13 marca 2006
Rozmowa z ks. Leszkiem Pachutą, dyrektorem; Markiem Pyciem, dyrektorem handlowym; Martą Żurawiecką, szefową redakcji i Moniką Buczko, szefową działu promocji Wydawnictwa Diecezjalnego i Drukarni w Sandomierzu
– W jakiej strukturze organizacyjnej działa państwa oficyna? Ks. Leszek Pachuta: – Bezpośrednio podlegamy pod seminarium duchowne, nie mamy więc osobowości prawnej. Można powiedzieć, że jesteśmy czymś w rodzaju gospodarstwa pomocniczego, oddziałem wyodrębnionym w celu prowadzenia działalności gospodarczej. W tej formie działamy od roku 1994. – A drukarnia? LP: – Drukarnia powstała znacznie wcześniej, bo w 1919 roku. Od tego czasu działa nieprzerwanie i można śmiało powiedzieć, że co najmniej tyle lat liczy sobie także …
Poniedziałek, 13 marca 2006
Twórczy pracownik cz. 2
W arto pamiętać, że skoro pracodawca nie nabywa autorskich praw majątkowych do utworu pracowniczego w sposób pierwotny (czyli z chwilą jego ustalenia w jakiejkolwiek postaci), ale w sposób wtórny, nabycie tych praw nie następuje od razu, automatycznie. By doszło do przejścia praw autorskich na pracodawcę, niezbędne jest przyjęcie utworu. Kiedy oświadczyć Art. 13 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, dotyczący momentu przyjęcia utworu pracowniczego, jest niemal powtórzeniem regulacji, jakiej ustawodawca dał wyraz w art. …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Berdo"
Remigiusz Mróz
W powieści „Berdo” Remigiusz Mróz wysyła swojego komisarza Forsta w Bieszczady. Dobrze, że tam, a nie w Tatry, które mogły się już czytelnikom Mroza opatrzyć. A po co jeździć w Bieszczady? Już ze sześćdziesiąt lat …
2
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
W „Chłopkach. Opowieści o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, traktujących o Polsce międzywojennej, czytamy: „Gdy poznajemy córkę gospodarza z sześciorgiem dzieci i trzema morgami, to już wiemy: cierpią głód. Ich gospodarstwo nazywane jest przez specjalistów od …
3
"Glukozowa rewolucja"
Jessie Inchauspe
 „Glukozowa rewolucja” Jessie Inchauspé, czyli pijcie ocet. Ale w miarę.