"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 5/2010
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady.
Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".
Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego
Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego
W Numerze
Wtorek, 22 czerwca 2010
Wszechobecne zło
Zło obecne jest w literaturze od początków piśmiennictwa, dopiero jednak w XIX wieku pisarze zaczęli jednoznacznie umieszczać je w człowieku, a nie poza nim. Bez wątpienia na zmianę postrzegania zła, a w szczególności na nowe masowe ujęcie zbrodni, wpływ miał rozwój masowej prasy, który stworzył masową literaturę, w tym powieść kryminalną. Zbrodnia zaczęła zaprzątać wyobraźnię masowego odbiorcy, a rozbudzały ją doniesienia o nieuchwytnym Kubie Rozpruwaczu, o Dusicielu z Bostonu i innych seryjnych mordercach, którzy sławę …
Poniedziałek, 17 maja 2010
Przegląd książkowych chopinianów- Temat numeru
Z książek o Chopinie można ułożyć pokaźną bibliotekę — pisał w październiku 1961 roku Jarosław Iwaszkiewicz. — Znam przecie tę moją chopinowską półkę, a jest to tylko drobna część tego, co da się o nim zebrać”. Cytat ten zaczerpnąłem z najlepszego bodaj wyboru testów poświęconych kompozytorowi, jaki ukazał się z okazji dwusetnej rocznicy jego urodzin. Opublikowany został nie nakładem PWM czy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, instytucji jak najbardziej tematyce oddanym, ale w postaci 109. numeru …
Poniedziałek, 17 maja 2010
Bóg nie patrzył w tamtą stronę - rozmowa numeru
Pana przyjazd do Polski nie jest zwykłą podróżą autora promującego swoją książkę… Jestem niesamowicie dumny, że po 77 latach od mojego urodzenia w Warszawie wróciłem do swojego kraju i to nie jako turysta, lecz by powiedzieć głośno, co się stało – nie tylko mojej rodzinie, ale całemu narodowi polskiemu. Moje wojenne losy opisałem w książce „Kiedy Bóg odwrócił wzrok”, jednak nie językiem dorosłego mężczyzny, ale w zupełnie innym stylu – jakby przez małego chłopca, jego …
Poniedziałek, 17 maja 2010
Co czytają inni
Margaret Drabble jest autorką trzydziestu książek, z czego w Polsce znane są trzy, tłumaczone na początku lat 70. W Anglii znana i lubiana, wzbudziła w zeszłym roku sensację ogłaszając, że porzuca pisanie literatury pięknej, obawia się bowiem wtórności. „Nie podoba mi się to, że powtarzam się nawet nie zdając sobie z tego sprawy, co jest typowe dla starych ludzi (Drabble ma 70 lat – G.S.). Ileż razy słyszałam ludzi powtarzających te same opowieści – ile …
Poniedziałek, 17 maja 2010
Twórczość w zoologu
Problematyka „artystyczności” fotografii wciąż pozostaje żywa – niejednokrotnie trudno rozstrzygnąć które zdjęcia noszą piętno indywidualnej twórczości, które zaś są wynikiem rutynowych działań dokumentacyjnych mających na celu jak najwierniejszą rejestrację rzeczywistości. W omawianym wyroku problem ten nakłada się na jeszcze inny – a mianowicie zakres nabycia praw w umowie o pracę w sytuacji, gdy owocami tej pracy mogą być utwory – przedmioty podlegające ochronie prawa autorskiego.
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Berdo"
W powieści „Berdo” Remigiusz Mróz wysyła swojego komisarza Forsta w Bieszczady. Dobrze, że tam, a nie w Tatry, które mogły się już czytelnikom Mroza opatrzyć. A po co jeździć w Bieszczady? Już ze sześćdziesiąt lat …
2
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
W „Chłopkach. Opowieści o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, traktujących o Polsce międzywojennej, czytamy: „Gdy poznajemy córkę gospodarza z sześciorgiem dzieci i trzema morgami, to już wiemy: cierpią głód. Ich gospodarstwo nazywane jest przez specjalistów od …
3
"Glukozowa rewolucja"
„Glukozowa rewolucja” Jessie Inchauspé, czyli pijcie ocet. Ale w miarę.