"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 1/2006
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Niedziela, 19 lutego 2006
Z szablą pradziadka, rodzinnymi albumami i…lekturami obowiązkowymi
Kiedy w redakcji „Magazynu” zapytano nas o książkowych bohaterów dziecięcej wyobraźni, mieliśmy poważny kłopot z odpowiedzią na to, wydawać by się mogło, proste pytanie. Bo tak naprawdę, o jakich bohaterów chodzi? O tych z czasów naszego dzieciństwa, czy tych, którzy opanowali dziecięce umysły w nowym wieku? A może są to ci sami bohaterowie? Może jest tak, że oprócz tradycji, cech genetycznych i wszelkiego rodzaju majątków po naszych rodzicach dziedziczymy również listę ulubionych lektur. Wszak w …
Niedziela, 19 lutego 2006
Tam katedra, tu enigma
Był to rok obfitujący w rocznice: polskie i zagraniczne, urodzin i śmierci znanych postaci, stworzenia wielkich dzieł i nadzwyczajnych odkryć naukowych. Znamienne wydają się drogi życiowe i dokonania pisarskie autorów urodzonych w 1905 roku, czyli przed stu laty. To najbardziej wiarygodni świadkowie swojej epoki, mający w pamięci niewyobrażalne dla nas – współczesnych wydarzenia pierwszej wojny światowej. W latach trzydziestych swojego stulecia byli już ludźmi dojrzałymi, musieli dokonywać wyborów światopoglądowych i artystycznych, stawiać czoła praktyce faszyzmu …
Niedziela, 19 lutego 2006
Przypadek Pamuka
Głośno zapowiadany proces Orhana Pamuka, którego oskarżono o znieważenie kraju, zamienił się w krótką sądową farsę: trybunał w Ankarze przekazał sprawę do oceny specjalistom, o wypowiedź poproszono MSZ – jasne jest, że chodzi o wyciszenie skandalu, który poważnie zaszkodził opinii Turcji. Krytyczne głosy nie docierają oczywiście do tych Ludzi Prawdziwej Racji, którzy rozpętali nagonkę i którzy chcą pisarzowi odebrać głos zamykając go w więzieniu – wiadomo przecież, że o ojczyźnie można mówić tylko dobrze. Jak …
Niedziela, 19 lutego 2006
Pisarze zapomniani
Twórczość Józefa Wittlina, nagrodzonego w 1936 roku przez „Wiadomości Literackie”, a w rok później uhonorowanego Złotym Wawrzynem Polskiej Akademii Literatury, czeka ciągle na należne jej miejsce w historii. Urodził się w Dmytrowie na Podolu w 1896 roku.
Niedziela, 19 lutego 2006
Zapach dobrej kawy
Księgarnia-kawiarnia „mała litera” przy ul. Traugutta 9 w Łodzi funkcjonuje od początku grudnia 2004 roku. Jak powiedział nam jej współwłaściciel pan Michał Brzozowski: – „mała litera” powstała jako realizacja dwóch idei: „dwa w jednym” i „małe jest piękne”. Jest to miejsce kameralne (na spotkaniach mieści się do 60 osób) i wysmakowane designersko.
Niedziela, 1 stycznia 2006
Krótki kurs prawa autorskiego
Odrębnym przypadkiem wielopodmiotowości po stronie twórczej jest sytuacja połączenia utworów celem ich wspólnej eksploatacji. Zagadnieniu temu polski ustawodawca poświęca art. 10 ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych...
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, choć ukazuje ciężki los kobiet na wsi polskiej w wieku XX, idealnie wpisuje się w narrację, w której za pomocą problemu chłopskiego i rzekomego kolonializmu na ziemiach dawnej …
2
"Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu"
David Goggins
Z książki „Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu” Davida Gogginsa: „Budda powiedział, że życie jest cierpieniem. Nie jestem buddystą, ale wiem, co miał na myśli, i ty też. Aby …
3
"Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty"
James Clear
Jedna z rad Jamesa Cleara zawartych w „Atomowych nawykach. Drobnych zmianach, niezwykłych efektach”: jeżeli nie możesz znaleźć gry, której zasady ci sprzyjają, stwórz ją. OK, kiedy jednak nikt nie zechce grać w nią z nami, …