"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 4/2013
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady.
Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".
Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego
Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego
W Numerze
środa, 8 maja 2013
Między wierszami
W marcu na krajowym rynku wydawniczym padł osobliwy rekord. Niespełna tydzień po wyborze nowego biskupa Rzymu do polskich księgarń, dzięki wydawnictwu Znak, dodarła jego monografia. „Franciszka. Papieża wielkiej nadziei” napisał Grzegorz Polak, przy współpracy Aleksandry Bajki. Tom zaprezentowano w siedzibie Episkopatu.
środa, 8 maja 2013
Co czytają inni
Londyński Underground ma 150 lat. Czarna dziura, labirynt korytarzy. Blisko 300 stacji, 402 kilometry torów. Ta najstarsza na świecie podziemna kolej była „pierwsza” na wielu polach: jako kolejka pod ulicami, jako zestaw wagonów ciągniętych przez elektryczną lokomotywę, jako zunifikowany system miejskiego transportu, jako model dla innych systemów – jest się czym chwalić.
środa, 8 maja 2013
Na-molny książkowiec
Dalipan, nie pamiętam już, kto pierwszy użył zwrotu, który powinien przyświecać każdemu wydawcy dzienników i blogów: „Nic tak nie ożywia gazety, jak dobry nekrolog”. William Randolph Hearst? Równie zdolny Marian Dąbrowski (ten od Ikaca)? Jakiś inny łebski gość, który zrozumiał, na czym polega sukces w kontakcie via szpalty z masowym odbiorcą treści prasowych? Może zresztą ktoś zgoła całkiem nieznany wziął na swój warsztat zwischenruf przypisywany Hearstowi – „Jeśli chcecie podnieść nakład, dajcie trupa na pierwszą …
środa, 8 maja 2013
Rozmowa ze Zbigniewem Domino
– Pomimo poznania od podszewki bolszewizmu bohater pana powieści – moim zdaniem niewątpliwie autobiograficznej – kładzie podwaliny pod Polskę Ludową – to dość rzadkie zjawisko w gronie kresowiaków, zwłaszcza eksłagierników… – Myśli pan, że takie znów rzadkie? Niech pan spokojnie i obiektywnie rozejrzy się wśród mojego i starszego pokolenia Sybiraków, poczyta i posłucha wspomnień tych, którzy jeszcze żyją, bo w miarę upływu czasu coraz nas mniej… „Młode ciemności” kwalifikuje pan jako powieść autobiograficzną. Niech tam, choć …
środa, 8 maja 2013
Julian Tuwim – Funkcjonariusz od szlachetności
W 60. rocznicę śmierci autora „Kwiatów polskich” mamy – z racji Roku Tuwimowskiego – celebrować jego zasługi. A skoro tak, to warto uważnie przyjrzeć się lewemu profilowi poety, gdyż najbardziej zasłużył się on… komunizmowi. Pedantyczne, wnikliwe „śledztwo” autorskie, rekonstruujące skomplikowaną drogę autora „Kwiatów polskich” do komunizmu, przeprowadził Piotr Matywiecki w pod wieloma względami bardzo ciekawej książce „Twarz Tuwima”. Na drogę tę poeta by nie wstąpił, gdyby nie nienawiść do antysemityzmu. To ona dyktowała mu, między innymi, …
Wtorek, 7 maja 2013
Dwugłos w sprawie literatury
27 grudnia 2013 roku minie 60. rocznica śmierci jednego z najchętniej czytanych polskich poetów XX wieku. To właśnie ta data była powodem ustanowienia przez Sejm Roku Tuwima. Koleje losu autora „Kwiatów polskich” są ciekawe i skomplikowane, a jego twórczość bogata i różnorodna. W Roku Tuwimowskim pokazujemy ją w nieco innym świetle. Kim był Julian Tuwim? Epifanie Juliana Tuwima Juliana Tuwima martwi pewna właściwość wyobraźni, myślenia współczesnego człowieka. Ludzie patrzą na świat, nie tylko nic z niego nie …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Obrona. Chyłka. Tom 18"
Będąca w trzydziestym miesiącu ciąży Chyłka, bohaterka „Obrony”, osiemnastego(!) tomu cyklu Remigiusza Mroza, toczy następujący dialog z badającym ją ginekologiem: „… chcę czuć, że rodzę – uzupełniła. – A nie, że wydałam pestkę arbuza. – …
2
"Glukozowa rewolucja"
Jessie Inchauspe w „Glukozowej rewolucji” namawia: „Spróbuj tego: następnym razem, gdy zasiądziesz do posiłku, najpierw zjedz warzywa, następnie białko i tłuszcz, a na końcu węglowodany. Zastanów się, czy czujesz się lepiej niż po zwykłym posiłku”. …
3
"Magiczna rana"
Z „Magicznej rany” Doroty Masłowskiej: „Był styczeń. Mokotów przypominał grób masowy z aspiracjami. Benny Hill by tu dwa razy się zastanowił, nim by poklepał łysego w czachę, a potem każdy z nich odjechałby swoim tramwajem …