"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"

nr 8/2011
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy ok. 100 nowych tytułów, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady.
Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".
Stale współpracują: Małgorzata Janina Berwid, Anna Czarnowska-Łabędzka, Janusz Drzewucki, Tomasz Gardziński, Łukasz Gołębiewski, Jarosław Górski, Joanna Habiera, Piotr Kitrasiewicz,
Bogdan Klukowski, Tadeusz Lewandowski, Marek Ławrynowicz, Krzysztof Masłoń, Małgorzata Orlikowska, Urszula Pawlik, Bożena Rytel, Grzegorz Sowula, Paweł Waszczyk, Michał Zając, Tomasz Zapert
W Numerze
środa, 7 września 2011
Związek między gotowaniem a literaturą
Z przepisów powstałej w drugiej połowie V w. p.n.e. książki kucharskiej Mithajkosa, uważanego za pierwszego kodyfikatora greckiej kultury kulinarnej i wielce szanowanego, korzystali kucharze arystokratycznych domów całego hellenistycznego świata, a także Rzymianie, skoro już ten świat zaczęli podbijać i zachłysnęli się jego wyrafinowaniem oraz umiłowaniem dla wszystkiego tego, co czyni życie pięknym. I tu należy podkreślić, Mithajkos nie był po prostu autorem zbioru receptur i porad, które kucharz powinien mieć pod ręką, ale właśnie kodyfikatorem, …
środa, 7 września 2011
Co czytają inni
Dawno temu odwiedzałem znajomych na głębokiej amerykańskiej prowincji. Naprawdę głębokiej – Marshfield w Missouri było dziurą i inaczej nazwać się jej nie dało. Któregoś dnia znajomi zabrali mnie na spotkanie z sąsiadem. Emigrant z Węgier, mieszkał tam od 1956 roku, był uznaną lokalną złotą rączką – fucha bynajmniej niełatwa, bo w takich zdanych na siebie i sąsiedzką pomoc rejonach każdy właściwie wszystko potrafi. Elmer jednak potrafił więcej, miał bodaj dyplom inżyniera i ewidentną smykałkę do …
środa, 7 września 2011
Autorski przegląd książek dla dzieci
Książka Ewy Nowak pt. „Pajączek” (Egmont) po prostu „wciąga”. Autorka z dużą przenikliwością opisuje sytuację kilku rodzin, relacje panujące między dorosłymi i dziećmi. W tej niedużej książce przedstawia historię trzech pokoleń, sytuacje między rówieśnikami w różnych kategoriach wiekowych. Młody czytelnik znajdzie tu odpowiedzi na trudne pytania pojawiające się w jego życiu. Te informacje nadają książce poważniejszy wymiar. Bo też jest to nienachalny przewodnik dla młodszego nastolatka. W szkole Jędrka poproszono mnie o polecenie książek na …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1

"Rodzina Monet. Tom 1. Skarb"
„Skarb” rozpoczynający „Rodzinę Monet” Weroniki Marczak anonsowany jest jako „pierwszy tom serii, która podbiła serca czytelników polskiego Wattpada”. Uściślę: czytelniczek.
2

"Rodzina Monet. Tom 2. Królewna. Część 1"
W pierwszej części „Królewny”, drugiego tomu „Rodziny Monet” Weroniki Marczak, przenosimy się wraz z bohaterką całego cyklu i jej przyrodnimi braćmi do Tajlandii: „Gdy postawiliśmy kroki na brązowych deskach na tarasie, zawiesiliśmy głodny wzrok na …
3

"Rodzina Monet. Tom 2. Królewna. Część 2"
Życie tytułowej bohaterki „Królewny”, drugiej części drugiego tomu „Rodziny Monet” Weroniki Marczak, nie jest wcale tak usłane różami, jak moglibyśmy sądzić: „Duszno mi – żali się dziewczę. – Nie mogę złapać oddechu. Czuję się jak …