"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 11/2016
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady.
Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".
Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego
Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego
W Numerze
środa, 7 grudnia 2016
Ponad 700 wystawców z 25 krajów, 759 autorów z Polski i zagranicy oraz około 68 tys. zwiedzających - tak w liczbach prezentuje się tegoroczna edycja jednej z czołowych organizowanych w Polsce imprez wystawienniczych dedykowanych książce. Podczas targów ogłoszono laureatów tytułu Ambasador Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Wyróżnienie przyznawane jest od 2011 roku i otrzymują je osoby wspierające ideę targów oraz promujące czytelnictwo...
środa, 7 grudnia 2016
Na portalu Culture.pl ukazał się wykaz "10 niezwykłych bibliotek w Polsce", którego autorką jest Agnieszka Warnke. Kolejno zostały wymienione...
środa, 7 grudnia 2016
Organizowany przez wydawnictwo Dwie Siostry konkurs Jasnowidze 2016 służy inicjowaniu procesu tworzenia pięknych i wartościowych książek dla dzieci oraz odkrywaniu utalentowanych twórców i stwarzaniu im możliwości zaistnienia na polskim i międzynarodowym rynku wydawniczym.
środa, 7 grudnia 2016
- Najbardziej znaną polską pisarską w Meksyku jest Elena Poniatowska - u nas praktycznie postać anonimowa...- Miałam przyjemność poznać ją osobiście i kilkakrotnie z nią rozmawiać. Odwiedziłam jej dom, poznałam jej koty, podziwiałam imponującą kolekcję książek, albumów i orchidei. Jest zupełnie niezwykła, zawsze pogodna, nadzwyczaj aktywna i wysportowana jak na swój wiek. Gdy spotkałam ją kilka lat temu, od początku miałam ochotę się z nią zaprzyjaźnić. To dość trudne, biorąc pod uwagę popularność Poniatowskiej, ale …
środa, 7 grudnia 2016
Od zarania wieków człowiek szukał odpowiedzi na pytania egzystencjalne, dotyczące sensu życia i śmierci. Dziś pytania najistotniejsze są wypychane na margines kultury, bo są niewygodne, wymagają dojrzałej refleksji, na którą w codziennej gonitwie nie mamy czasu i odwagi. Kiedy jednak umiera ktoś znany, w pewnym sensie bliski, bo lubiliśmy na niego patrzeć, słuchać go, identyfikowaliśmy się z jego poglądami, na chwilę się zatrzymujemy. Chcemy wiedzieć, jak znosił cierpienie, jakie były jego ostatnie słowa, co po …
środa, 7 grudnia 2016
- Jak to się stało, że w fotelu prezydenta Akademii Nauk ZSRS zasiadł brat wroga ludu?- Beria przygotował Stalinowi wykaz naukowców, którzy nadawali się na to stanowisko z adnotacją, kto z nich jest blisko partii, a kto stroni od polityki. Wódz zignorował te sugestie i wybrał bezpartyjnego Siergieja Wawiłowa, gdyż wiedział, że stawia na najlepszego menedżera nauki, jaki kiedykolwiek stąpał po radzieckiej ziemi. Inna z odpowiedzi mogłaby brzmieć, że wybrał fizyka, bo chciał mieć na …
środa, 7 grudnia 2016
- KOR miał rodowód harcerski?- Zastanawiając się nad rodowodem KOR warto postawić kilka pytań dotyczących podstawowych faktów z jego historii. Mianowicie, kto był pomysłodawcą i organizatorem akcji pomocy dla represjonowanych uczestników Czerwca "76" Kto był autorem koncepcji i nazwy Komitetu? Kto był głównym autorem dokumentu założycielskiego "Apelu do społeczeństwa i władz PRL"...
środa, 7 grudnia 2016
- Panie Marku, był pan w woju?- Byłem. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Nie umiałbym napisać tej książki gdybym tej armii nie widział na własne oczy. Ale "Mundur" nie jest relacją dokumentalną. Nie ma tam wielu ciekawych rzeczy, które widziałem. Na przykład niespodziewana inspekcja generała Jaruzelskiego - wtedy ministra obrony narodowej. Albo wzajemne pożyczanie dających się uruchomić czołgów przez sąsiednie jednostki wojskowe. Ciekawa była też żywiołowa niechęć żołnierzy do milicjantów, posunięta do tego stopnia, że …
Wtorek, 6 grudnia 2016
Nadia Terranova, Ofra Amit, Bruno, chłopiec, który nauczył się latać, Format, Wrocław 2016, s. 36, 39,90 zł, ISBN 978-83-61488-10-1"Kim był Bruno Schulz? Geniuszem o niepozornej posturze, z dużą głową i duszą dziecka". Tak o Schulzu pisze Nadia Terranova, włoska pisarka, która razem z izraelską ilustratorką, Ofrą Amit stworzyła opowieść wpisującą się klimatem w jego własną twórczość. "Bruno, chłopiec, który nauczył się latać" to historia o małym marzycielu, który stał się artystą. Z przyciągających wzrok, onirycznych …
Wtorek, 6 grudnia 2016
Do Hybryd tradycyjnie zaprosiło wydawnictwo Melanż. Wieczór autorski Pawła Szaramy, autora biografii Jerzego Kuleja "W cieniu podium", zwieńczony konsumpcją gigantycznego tortu z lukrowaną imitacją okładki,zgromadził głównie sportowe grono. Przybyli m.in. mistrzowie olimpijscy Jan Szczepański (1972, Monachium), Jerzy Rybicki (1976, Montreal) i Marian Kasprzyk (1964, Tokio). Zmarły przed trzema laty bohater publikacji był legendą krajowego pięściarstwa, dwukrotnym triumfatorem igrzysk (Tokio, 1964 i Meksyk, 1968) oraz wieloletnim komentatorem sportowym. Możemy jedynie gdybać, co by się stało, gdyby …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Obrona. Chyłka. Tom 18"
Będąca w trzydziestym miesiącu ciąży Chyłka, bohaterka „Obrony”, osiemnastego(!) tomu cyklu Remigiusza Mroza, toczy następujący dialog z badającym ją ginekologiem: „… chcę czuć, że rodzę – uzupełniła. – A nie, że wydałam pestkę arbuza. – …
2
"Glukozowa rewolucja"
Jessie Inchauspe w „Glukozowej rewolucji” namawia: „Spróbuj tego: następnym razem, gdy zasiądziesz do posiłku, najpierw zjedz warzywa, następnie białko i tłuszcz, a na końcu węglowodany. Zastanów się, czy czujesz się lepiej niż po zwykłym posiłku”. …
3
"Magiczna rana"
Z „Magicznej rany” Doroty Masłowskiej: „Był styczeń. Mokotów przypominał grób masowy z aspiracjami. Benny Hill by tu dwa razy się zastanowił, nim by poklepał łysego w czachę, a potem każdy z nich odjechałby swoim tramwajem …