"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 6/2013
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady.
Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".
Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego
Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego
W Numerze
środa, 19 czerwca 2013
Między wierszami
16 maja. Wieczór w tym dniu – w latach 1990-2011 – spędzałem przy ulicy Świętojerskiej. W dwu mieszkaniach na parterze i klatce schodowej czterpiętrowego bloku zbudowanego u schyłku epoki tow. Wiesława. A gdy aura dopisała, także na podwórku. W takiej scenerii odbywały się imieniny gospodarza – redaktora Andrzeja Romana, na które przybywała ponad setka gości. Artyści, sportowcy, dziennikarze, politycy, biznesmeni, o niewiastach nie wspominając. Przy wybornych trunkach i wykwintnych potrawach, toczono długie nocne Polaków rozmowy. …
środa, 19 czerwca 2013
Na-molny książkowiec
W redakcji miesięcznika „Wydawca”, który akurat wtedy prowadziłem, zastanawialiśmy się, co zrobić z rządowym projektem wprowadzenia podatku VAT na książki. Plany Ministerstwa Finansów nie pozostawiały złudzeń, nowy podatek miał objąć wszystkie odmiany i rodzaje działalności rynkowej. Zatem książki ex definitione również wpadały w ostrza VAT-owskich nożyc, co musiałoby nieuchronnie skutkować podwyżką cen druków zwartych sprzedawanych w Polsce.
środa, 19 czerwca 2013
Co czytają inni
Sięgnąłem po tę książkę zwabiony jej tytułem: „Quiet”. Cisza, milczenie, spokój. Dziś? Dlatego podtytuł wydał mi się bardziej bulwersujący: „The power of introverts in a world that can’t stop talking”. „Potęga introwertyków”. Jasne. My, cisi, wygrywamy w odpowiednim środowisku. Na przykład niemych.
środa, 19 czerwca 2013
Rozmowa z Eustachym Rylskim
– „Od nagłej i nieoczekiwanej śmierci, zachowaj nas Panie” – ta modlitwa nie zawsze się jednak spełnia, pańskim zdaniem czasem kostuchy powinna być noc, ewentualnie brzask – ale „Obok Julii” to powieść nie tylko o śmierci – odczytałem ją jako prozę wielowymiarową – nostalgia, obyczajowość, miłość, polityka, intryga kryminalna, no i cechujące – według mnie – bohaterów pana książek melancholijne niespełnienie... – To powieść, między innymi o śmierci, ale głównie o przyjemnościach, których suma nie daje …
środa, 19 czerwca 2013
Starszy świadomy czytelnik
Ponieważ ostatnimi czasy z racji zawodowych obowiązków odwiedzam liczne biblioteki publiczne w całym kraju i mam okazję porozmawiać chwilę z bibliotekarkami i bibliotekarzami, a sprawa czytelnictwa jest dla mnie – z powodów osobistych i obywatelskich – istotna, zawsze korzystam z okazji, aby rozpytać, czy ludzie przychodzą po książki, co wypożyczają, czy listy przebojów bibliotecznych pokrywają się z efemerycznymi listami księgarnianych bestsellerów, czy może bywa i tak, że czytelnicy odkrywają książki wydane dawniej. Czy czytają na …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Berdo"
W powieści „Berdo” Remigiusz Mróz wysyła swojego komisarza Forsta w Bieszczady. Dobrze, że tam, a nie w Tatry, które mogły się już czytelnikom Mroza opatrzyć. A po co jeździć w Bieszczady? Już ze sześćdziesiąt lat …
2
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
W „Chłopkach. Opowieści o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, traktujących o Polsce międzywojennej, czytamy: „Gdy poznajemy córkę gospodarza z sześciorgiem dzieci i trzema morgami, to już wiemy: cierpią głód. Ich gospodarstwo nazywane jest przez specjalistów od …
3
"Glukozowa rewolucja"
„Glukozowa rewolucja” Jessie Inchauspé, czyli pijcie ocet. Ale w miarę.