"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"

nr 7/2016
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy ok. 100 nowych tytułów, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady.
Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".
Stale współpracują: Małgorzata Janina Berwid, Anna Czarnowska-Łabędzka, Janusz Drzewucki, Tomasz Gardziński, Łukasz Gołębiewski, Jarosław Górski, Joanna Habiera, Piotr Kitrasiewicz,
Bogdan Klukowski, Tadeusz Lewandowski, Marek Ławrynowicz, Krzysztof Masłoń, Małgorzata Orlikowska, Urszula Pawlik, Bożena Rytel, Grzegorz Sowula, Paweł Waszczyk, Michał Zając, Tomasz Zapert
W Numerze
środa, 27 lipca 2016
Rozmowa z Tomaszem Leśniakiem, autorem książki 'Biało-czerwoni na talerzu'
środa, 27 lipca 2016
Co czytają inni
Obrastam papierami. Przytłaczają mnie gazety, czasopisma, wyrwane z nich strony, komputerowe wydruki, dokumenty mniej lub bardziej ważne, korespondencja. Co pewien czas podrywam się i, póki mi siły i zapału starcza, ogarniam chaos. Albo tak mi się wydaje. Selekcja jest prosta: "Czytałem już, więc do kosza - nie przeczytałem dotąd, tym bardziej". Czasem jakiś nagłówek wpada mi w oko, wyciągam kartkę, oceniam, czy aby nie zbyt pochopnie zsyłam tekst na makulaturę.
środa, 27 lipca 2016
Na-molny książkowiec
Oraz przyjeżdżają do Polski. Ostatnio częściej. Nad Jangcy zastanawiają się podobno, czy warto z krainy nad Wisłą uczynić bazę wypadową. Stworzyć tutaj stację pośrednią dla ich pełnego towarów pociągu gnającego przez dwa kontynenty, by w finale dogłębnie spenetrować wnętrze Europy. Jesteśmy więc, fortunnym trafem, w stosownym miejscu, we właściwym punkcie pożądanej przez Chińczyków mapy, tam, gdzie skośnooki chiński parowóz"i biegu przyspiesza, i gna coraz prędzej...".
środa, 27 lipca 2016
Rozmowa z Paulem Colize, autorem powieści 'Długa chwila ciszy'
- Zanim zaczniemy, chciałbym powiedzieć, że w przeciwieństwie do dziennikarza z powieści ja przeczytałem książkę. Często zdarzało się panu spotykać z przedstawicielami mediów, którzy nie zajrzeli nawet do książki? - Oczywiście, niejeden raz. - Jak reagował pan na takie sytuacje? - Jestem grzecznym, dyplomatycznym mężczyzną, więc udaję, że nic się nie stało.
środa, 27 lipca 2016
Między wierszami
Ceremonia wręczenia tegorocznej edycji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej Gryfia miała tym razem wyjątkowo uroczysty charakter. Nie mogło być jednak inaczej, skoro fetowaliśmy jubileusz jej pięciolecia. W sali kameralnej Filharmonii Szczecińskiej imienia Mieczysława Karłowicza, gmachu wyróżniającym się architekturą, co zaowocowało tytułem budowli roku, pojawiły się cztery spośród pięciu nominowanych do tego prestiżowego wyróżnienia, przyznawanego przez jury pod egidą Joanny Laprus-Mikulskiej. Przypomnijmy, że o cenny laur konkurują jedynie pisarki.
środa, 27 lipca 2016
Dla dzieci i młodzieży
Heekyoung Kim, Maum Dom duszy tłum. Jiwone Lee, Warstwy, Wrocław 2016, s. 58, 40 zł, ISBN 978-83-65502-04-9 "Maum. Dom Duszy" to polskokoreański picturebook nagrodzony w 2011 roku na Targach Książki dla Dzieci w Bolonii. Po pięciu latach od sukcesu koreańskiego wydania, książka z ilustracjami Iwony Chmielewskiej doczekała się rodzimej publikacji. Tekst Heekyoung Kim przetłumaczyła na polski Jiwone Lee (która współpracowała z Chmielewską także przy nagrodzonych w Bolonii "Oczach") - tłumaczka i propagatorka polskiej książki w Korei. Opublikowane nakładem …
środa, 27 lipca 2016
Temat numeru
Piłkarska reprezentacja Polski podczas futbolowych mistrzostw Starego Kontynentu wypadła powyżej oczekiwań. Planem minimum było wyjście z grupy, tymczasem "biało-czerwoni" dotarli do ćwierćfinału. Blaski (defensywa) i cienie (ofensywa) naszej drużyny narodowej zdążyliśmy już poznać, teraz pora na zaznajomienie się z nią od kuchni. Smaki futbolu Umożliwia to lektura książki "Biało-czerwoni na talerzu" (Ringer Axel Springer) autorstwa Tomasza Leśniaka, od ponad dekady szefa kuchni naszej drużyny narodowej w piłce nożnej. Publikacja zawiera 28 przepisów kulinarnych kadrowiczów Adama Nawałki.
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1

"Rodzina Monet. Tom 1. Skarb"
„Skarb” rozpoczynający „Rodzinę Monet” Weroniki Marczak anonsowany jest jako „pierwszy tom serii, która podbiła serca czytelników polskiego Wattpada”. Uściślę: czytelniczek.
2

"Rodzina Monet. Tom 2. Królewna. Część 1"
W pierwszej części „Królewny”, drugiego tomu „Rodziny Monet” Weroniki Marczak, przenosimy się wraz z bohaterką całego cyklu i jej przyrodnimi braćmi do Tajlandii: „Gdy postawiliśmy kroki na brązowych deskach na tarasie, zawiesiliśmy głodny wzrok na …
3

"Rodzina Monet. Tom 2. Królewna. Część 2"
Życie tytułowej bohaterki „Królewny”, drugiej części drugiego tomu „Rodziny Monet” Weroniki Marczak, nie jest wcale tak usłane różami, jak moglibyśmy sądzić: „Duszno mi – żali się dziewczę. – Nie mogę złapać oddechu. Czuję się jak …