"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 3/2015
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Piątek, 27 marca 2015
Na-molny książkowiec
Naturalnie starsi z czytelników wiedzą, że parafrazuję tytuł znanej kiedyś w Polsce sztuki Alejandro Cassony, w której Mieczysława Ćwiklińska grała babkę oszukiwaną przez cynicznego wnuczka. Był to popis aktorki, bardzo sentymentalny, ostatni w karierze Ćwiklińskiej, który gromadził komplety na widowniach całej Polski aż 1500 razy, od listopada 1958 do kwietnia 1971 roku. Lecz felieton popełniam co prawda o starości i tzw. „nieuchronnych prawach czasu”, ale na inny niż teatralny temat. 
Piątek, 27 marca 2015
Między wierszami
Pewnie to młodych czytelników zaskoczy, lecz za Polski Ludowej nie wszyscy pisali książki. A dziś zaistnieć w literaturze usiłuje byle celebryta. Epidemia jakaś, czy co? Półki księgarskie, i tak uginające się od literackich konterfektów rodzimych artystów, uzupełniło minionej zimy kilka publikacji. Dwie z nich doczekały się specjalnych prezentacji. 
Piątek, 27 marca 2015
Anna Mulczyńska
Rajmonda Toronto, 16 marca 2012 Ania Bednarek zaczęła widywać duchy tuż przed premierą „Rajmondy”. Gdy myślami powracała do chwili, kiedy po raz pierwszy kątem oka ujrzała kilka metrów od siebie przejrzystą postać obserwującą ją w milczeniu, od razu przypominał jej się wieczór przed premierowym przedstawieniem, w którym miała zatańczyć główną rolę. Stała pośrodku studia urządzonego przez narzeczonego na ostatnim piętrze budynku, w którym wynajmowała mieszkanie, i dyszała ciężko po odtańczeniu kilkuminutowej wariacji z trzeciego aktu. Na …
Piątek, 27 marca 2015
Rozmowa z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel
– Temat „dziecko” jest ci bardzo bliski i w literaturze, i w życiu. Czy to pasja czy świadomy wybór? – Chciałam mieć troje dzieci, taki miałam pomysł na życie. Może dlatego że jestem jedynaczką? Kiedy czytałam „Dzieci z Bullerbyn”, „Pięcioro dzieci i coś” bardzo zazdrościłam bohaterom – tego, że mają siebie nawzajem, trzymają się razem. Ta ich rodzinna więź, solidarność, trochę mafijne poczucie wspólnoty, wszystko to budziło w dość samotnej dziewczynce, jaką byłam, wielką tęsknotę. Poza …
Piątek, 27 marca 2015
Szybkie poszerzanie oferty
Szczerze zawiedziony może czuć się każdy kto w 2014 roku liczył na przełamanie pewnego impasu w działalności oficyn katolickich aktywnych na polskim rynku wydawniczym, w związku z potencjalnym renesansem „książek papieskich”, dla którego pretekstem mogła być kanonizacja Jana Pawła II, do jakiej doszło wiosną ubiegłego roku. Widać zatem wyraźnie, że w połowie poprzedniej dekady rynek wydawniczy, a w praktyce domowe księgozbiory Polaków, nasyciły się publikacjami poświęconymi osobie papieża Polaka, a liczne dzieła jego autorstwa, szczególnie …
Piątek, 27 marca 2015
Wojciech Giełżyński (9 maja 1930-3 marca 2015)
3 marca 2015 roku odszedł w wieku 84 lat redaktor Wojciech Giełżyński – jeden z filarów polskiej szkoły reportażu. Poznałem go u progu lat dziewięćdziesiątych, gdy w charakterze gościa przybył na zajęcia wydziału dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Barwnie opowiadał o doświadczeniach z wypraw w zapalne zakątki globu. Do Indonezji, Iranu, Iraku, Nikaragui. Akcentował, że reporter ma otwierać odbiorcom okno na świat, ale zarazem nie narzucać im własnych zapatrywań. Niebawem poświęcił się zresztą pracy pedagogicznej w Wyższej Szkole …
Piątek, 27 marca 2015
Zgłoszenia do 15 kwietnia
Piątek, 27 marca 2015
Rozmowa z Jurijem Felsztinskim i Michaiłem Stanczewem, autorami książki „Trzecia wojna światowa?”
Piątek, 27 marca 2015
Jasnowidze 2014
17 maja 2014 roku Wydawnictwo Dwie Siostry ogłosiło pierwszą edycję międzynarodowego konkursu na projekt ilustrowanej książki dla dzieci Jasnowidze. Na konkurs wpłynęło 521 projektów z 25 krajów: Australii, Austrii, Brazylii, Bułgarii, Czech, Danii, Estonii, Grecji, Holandii, Indii, Kanady, Litwy, Łotwy, Meksyku, Niemiec, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch. 
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, choć ukazuje ciężki los kobiet na wsi polskiej w wieku XX, idealnie wpisuje się w narrację, w której za pomocą problemu chłopskiego i rzekomego kolonializmu na ziemiach dawnej …
2
"Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu"
David Goggins
Z książki „Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu” Davida Gogginsa: „Budda powiedział, że życie jest cierpieniem. Nie jestem buddystą, ale wiem, co miał na myśli, i ty też. Aby …
3
"Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty"
James Clear
Jedna z rad Jamesa Cleara zawartych w „Atomowych nawykach. Drobnych zmianach, niezwykłych efektach”: jeżeli nie możesz znaleźć gry, której zasady ci sprzyjają, stwórz ją. OK, kiedy jednak nikt nie zechce grać w nią z nami, …