"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 5/2006
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Niedziela, 21 maja 2006
Azymut liderem
Tak tylko można podsumować wyniki tegorocznego rankingu. – Zrobimy wszystko, żeby następnym razem być pierwsi – zapewniała po ogłoszeniu ubiegłorocznych zwycięzców Dorota Rostkowska, szefowa zakupów w OSDW Azymut. I zrobili. Dystans, jaki dzieli w tym roku należącą do PWN hurtownię od drugiej w kolejności Firmy Księgarskiej braci Jacka i Krzysztofa Olesiejuków określić można jako przepaść. Pierwsza z nich na 3840 możliwych punktów zdobyła 3280 (85 proc. tzw. wykonania planu). Wicelider ma ich 1976 na 2400 …
Poniedziałek, 15 maja 2006
Dodatek Magazynu Literackiego Książki - książki dla turystów
Tego nikt się chyba nie spodziewał. Można było zakładać niewielkie wzrosty sprzedaży na rynku turystycznym w 2005 roku, tymczasem nastąpił prawdziwy wysyp nowych publikacji, a przychody całego sektora wzrosły aż o 35 proc. Prawdziwa rewolucja nastąpiła na rynku kartograficznym, nie dość że Polacy coraz częściej kupują mapy, to w dodatku gotowi są wydawać na nie więcej pieniędzy wybierając droższe, staranniejsze edytorsko, cieszące się dobrą marką pozycje. Dzięki sprzedaży wysyłkowej (telemarketing, kluby książki) poszerzył się też …
Poniedziałek, 15 maja 2006
Rok Jerzego Giedroycia
W kalendarzu rocznic UNESCO na 2006 rok znajduje się stulecie urodzin Jerzego Giedroycia, który w tytule zapowiedzi nazwany jest pisarzem, potem jest mowa o jego emigracyjnej działalności wydawniczej. Nie tylko w standardowej nocie rocznicowej, ale i w obszerniejszych artykułach trudno objąć życie tego człowieka i jego dokonania. Można napisać i tak: był świadkiem kilku epok – przedrewolucyjnej Rosji, odrodzonej Polski, żołnierzem drugiej wojny światowej, a potem przez ponad półwiecze prowadził stworzone własnym wysiłkiem wydawnictwo Instytut …
Poniedziałek, 15 maja 2006
Prawo na rynku książki
Wydawnictwo podpisuje umowy o dzieło z recenzentami książek, których przedmiotem jest stworzenie recenzji wewnętrznej planowanej publikacji, a także umowy o dzieło z redaktorami, korektorami i grafikami. Czy w przypadku tych umów można zastosować zryczałtowane 50 proc. koszty uzyskania przychodów? Art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (u.p.d.o.f) pozwala na ustalenie kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50 proc. uzyskanego przychodu (pomniejszonego o potrącone przez płatnika …
Poniedziałek, 15 maja 2006
Samouczki językowe
Wakacje tuż-tuż, warto zatem podszkolić się w zapomnianych nieco lub nie znanych w ogóle językach obcych. Podszkolić – bo na solidną naukę nie ma już zbyt wiele czasu, a poza tym brak jedności w opiniach, czy za pomocą książkowych (czy nawet multimedialnych) samouczków człowiek rzeczywiście da radę nauczyć się języka obcego. Jedni twierdzą – nauczy się w dowolny sposób, byle chciał. Oponenci uparcie zaś twierdzą, że nie ma lepszego sposobu niż spakowanie walizek i powrót …
Poniedziałek, 15 maja 2006
Rozmowa z Magdaleną Cowden, prezesem Hachette Livre Polska
– Od zeszłego roku Hachette Livre Polska ma w ofercie zupełnie nowy dla was produkt – podręczniki do nauczania języka francuskiego, które wcześniej – na licencji Hachette – przez wiele lat ukazywały się nakładem Wydawnictwa Szkolnego PWN. Podręczniki to inny odbiorca, inne formy dystrybucji od książek, z którymi dotąd mieliście doświadczenie. Jak wypadł pierwszy sezon? – To rzeczywiście nasze największe przedsięwzięcie ubiegłego roku. Kosztowało wiele pracy, ale pierwszy sezon uważamy za sukces. W tym roku …
Poniedziałek, 15 maja 2006
Literatura niemiecka dzisiaj
Martin Lüdke, znany i ceniony krytyk literacki, zapytany o tendencje we współczesnej literaturze niemieckiej odpowiada cytatem z Angeli Merkel, kanclerz Niemiec: „Problemy Niemiec widzę teraz w przyszłości, a nie w przeszłości”. To stwierdzenie, zdaniem Lüdkego, jest doskonałym komentarzem do tego, co się dzieje we współczesnej literaturze niemieckiej. Nastąpiła już w niej wymiana pokoleń. Oczywiście nazwiska wielkich, Hansa Magnusa Enzensbergera, Güntera Grassa, Siegfrida Lenza czy Martina Walsera są nadal i stale obecne, a każda ich nowa …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty"
James Clear
„Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty” Jamesa Cleara ubogacą Cię, Drogi Czytelniku, zapewnieniem, że: „Rezultaty są tym, co otrzymujesz. Procesy są tym, co robisz. Tożsamość jest tym, w co wierzysz”. W sumie: oczywista oczywistość.
2
"Zakręty życia. Rozmowy o miłości, depresji, nałogach i odnajdywaniu siebie"
Ewa Woydyłło
Książka „Zakręty życia. Rozmowy o miłości, depresji, nałogach i odnajdywaniu siebie” Ewy Woydyłło obfituje w niewesołe, niestety, konstatacje. Takie na przykład: „Żyjemy w kulturze, która jest zaprzeczeniem zdrowia psychicznego. Wymaga ono pogody ducha, pogoda ducha …
3
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
Zapis z książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak ukazujący dawne życie w podkarpackim Dzikowcu: „Córka wdowca spod Krakowa, urodzona w 1917 roku, jako nastolatka śpi w jednym łóżku z dwoma braćmi. »Ja w …