"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 10/2007
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady.
Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".
Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego
Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego
W Numerze
środa, 31 października 2007
Ranking drukarń 2007
Tak, tak, proszę Państwa. My również przecieramy oczy ze zdumienia, nie mogąc uwierzyć, że już po raz czwarty redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” rękami wydawców dokonuje wyboru najlepszych w Polsce drukarń dziełowych. Cieszy nas to tym bardziej, że – jak życie pokazuje – obok siebie mogą funkcjonować dwa rankingi (drugi, nieco inny, ogłasza redakcja miesięcznika „Wydawca”), nie wadząc sobie, a co więcej – pozwalając na dokonanie ocen z różnych punktów widzenia. Słowem – pięknie i z …
środa, 31 października 2007
John O’Sullivan
Podtytuł pana książki „Prezydent, papież, premier” o, kolejno, Ronaldzie Reaganie, Janie Pawle II i Margaret Thatcher brzmi „Oni zmienili świat”. Czy nie jest paradoksalne, że ten zmieniony świat odwraca się dziś – jak można sądzić – od pańskich bohaterów?Nie zgadzam się z takim stanowiskiem. Dlaczego pan tak uważa?
środa, 31 października 2007
Książka i prawo
Dnia 1 września 2006 roku na skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 stycznia 2006 r. przestał obowiązywać art. 108 ust. 3 ustawy o prawie autorskim (PrAut), regulujący procedurę zatwierdzania tabel wynagrodzeń. Trwają prace legislacyjne nad zapełnieniem prawnej luki będącej skutkiem tego wyroku. Trybunał Konstytucyjny uznał art. 108 ust. 3 PrAut za niezgodny z art. 20, art. 22 w związku z art. 31 ust. 3, art. 45 ust. 1 i art. 77 ust. 2 Konstytucji. Ten …
środa, 31 października 2007
Rzecz o ks. Leszku Skorupie
Zalatany, zdezorientowany, spóźniony, rozkojarzony… W pierwszej chwili takie wrażenie sprawia szef kieleckiej Jedności, ks. Leszek Skorupa. – Ale to pozory – mówi dziennikarz często mający okazję pisać o wydawniczej działalności księdza. – On wszystko dokładnie rejestruje. Wie, co się wkoło niego dzieje i bezbłędnie ocenia otaczającą go rzeczywistość.
środa, 31 października 2007
Co czytają inni
Czy władcy czytają? Oto pytanie zadane przez brytyjskiego dramaturga i pisarza Alana Bennetta. Jego krótka najnowsza powieść „The uncommon reader” (Faber) przedstawia przypadek brytyjskiej królowej, która jako 80-latka zaczyna interesować się poważną literaturą.
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Obrona. Chyłka. Tom 18"
Będąca w trzydziestym miesiącu ciąży Chyłka, bohaterka „Obrony”, osiemnastego(!) tomu cyklu Remigiusza Mroza, toczy następujący dialog z badającym ją ginekologiem: „… chcę czuć, że rodzę – uzupełniła. – A nie, że wydałam pestkę arbuza. – …
2
"Glukozowa rewolucja"
Jessie Inchauspe w „Glukozowej rewolucji” namawia: „Spróbuj tego: następnym razem, gdy zasiądziesz do posiłku, najpierw zjedz warzywa, następnie białko i tłuszcz, a na końcu węglowodany. Zastanów się, czy czujesz się lepiej niż po zwykłym posiłku”. …
3
"Magiczna rana"
Z „Magicznej rany” Doroty Masłowskiej: „Był styczeń. Mokotów przypominał grób masowy z aspiracjami. Benny Hill by tu dwa razy się zastanowił, nim by poklepał łysego w czachę, a potem każdy z nich odjechałby swoim tramwajem …