"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 12/2013
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady.
Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".
Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego
Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego
W Numerze
Wtorek, 17 grudnia 2013
Między wierszami
Co dwie głowy to nie jedna – odpowiadano przed laty na pytanie, czemu milicjant chodzi z psem. O obecności czworonogów w życiu Pascala Brodnickiego, tudzież Karola Okrasy, nic mi nie wiadomo, toteż przypuszczam, że dwaj gastronomiczni wirtuozi zjednoczyli umysły ze zgoła innej przyczyny. Wyrażanej monetarnie. Wybór ich przepisów pt. „Pascal kontra Okrasa” wydano w rekordowym nakładzie 1 miliona egzemplarzy.
Wtorek, 17 grudnia 2013
Co czytają inni
Pod koniec lat 70. moja dziewczyna pracowała w rodzinie historyków sztuki w Cambridge. Michael był dyrektorem Fitzwilliam Museum, Patricia zbierała materiały do monografii brytyjskich mistrzyń drzeworytu. I wychowywała dzieci – dwaj chłopcy chodzili już do szkoły, ich siostra była oseskiem. Duży dom na tyłach muzeum był zwykle pełen ludzi – współpracowników, studentów (Michael nie zarzucił wykładów w King’s College), artystów, gości z różnych krajów, przyjaciół i znajomych. Pani domu nie zabraniała odwiedzin chłopaka, nie przeszkadzało …
Wtorek, 17 grudnia 2013
Rozmowa z autorką „Wiedeńskiej gry” i „Szmaragdowej tablicy”
– Po co pani, absolwentce prawa i zarządzania w biznesie, pisarstwo? – Zachłannie czytam od dziecka. Jednak kiedyś przecież przychodzi moment decyzji. Trzeba określić wstępnie wybór drogi życiowej. Zawodowe pisarstwo wiąże się z dużym ryzykiem, mało kto dysponuje luksusem utrzymywania się z pióra. Stąd moje studia. Zadecydował mój zmysł praktyczny. Studiowałam prawo, aby zapewnić sobie pracę gwarantującą byt. Lecz, nie zważając na zmysł praktyczny, równocześnie pisałam, i to zawzięcie. Pasja pisarska nieodmiennie napędzała mnie, nigdy nie …
Wtorek, 17 grudnia 2013
Literatura Francuska
„Kultura francuska, a szczególnie jej literatura umarła”, ogłosił w roku 2007 na łamach „Timesa” amerykański dziennikarz, Donald Morrison. W opini dziennikarza, pisarze francuscy nie mają nic interesującego do powiedzenia. Stwierdzenie Morrisona najpierw wywołało we Francji wielkie oburzenie, a następnie debatę, która toczy się do dziś. Czy rzeczywiście kultura, a przede wszystkim francuska literatura nie ma światu już nic do zaoferowania?
Wtorek, 17 grudnia 2013
Poradnikowe szaleństwo na księgarskich półkach
Bestsellery stanowią miernik upodobań i zainteresowań Polaków i wiele mówią o modach na książkowym rynku, a śledząc ostatnie notowania można dojść do wniosku, że rodacy, a właściwie rodaczki, bo to one najczęściej sięgają po książki, potrzebują metamorfoz, odmiany zewnętrznej i wewnętrznej, poprawy jakości życia, recept na szczęście i nadziei na coś lepszego. Czyli zmiany, zmiany, zmiany, które są nieodłącznym elementem naszego życia, ale nie zawsze mamy nad nimi kontrolę. I wtedy wyskakuje z telewizora lub …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Berdo"
W powieści „Berdo” Remigiusz Mróz wysyła swojego komisarza Forsta w Bieszczady. Dobrze, że tam, a nie w Tatry, które mogły się już czytelnikom Mroza opatrzyć. A po co jeździć w Bieszczady? Już ze sześćdziesiąt lat …
2
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
W „Chłopkach. Opowieści o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, traktujących o Polsce międzywojennej, czytamy: „Gdy poznajemy córkę gospodarza z sześciorgiem dzieci i trzema morgami, to już wiemy: cierpią głód. Ich gospodarstwo nazywane jest przez specjalistów od …
3
"Glukozowa rewolucja"
„Glukozowa rewolucja” Jessie Inchauspé, czyli pijcie ocet. Ale w miarę.