"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 5/2015 Dodatek Ksiązki dla dzieci i młodzieży
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy ok. 100 nowych tytułów, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI". Stale współpracują: Małgorzata Janina Berwid, Anna Czarnowska-Łabędzka, Janusz Drzewucki, Tomasz Gardziński, Łukasz Gołębiewski, Jarosław Górski, Joanna Habiera, Piotr Kitrasiewicz, Bogdan Klukowski, Tadeusz Lewandowski, Marek Ławrynowicz, Krzysztof Masłoń, Małgorzata Orlikowska, Urszula Pawlik, Bożena Rytel, Grzegorz Sowula, Paweł Waszczyk, Michał Zając, Tomasz Zapert
W Numerze
Poniedziałek, 1 czerwca 2015
Rozmowa z Edwardem Lutczynem
– Mówi się o tobie: polski artysta urodzony w Niemczech, o charakterystycznej kresce. – Zacznijmy od tego, skąd się wziąłem w Niemczech. Moja mama w 1945 roku postanowiła wyemigrować do Ameryki Południowej ze swoim bratem Edwardem, bardzo zdolnym grafikiem, i jego narzeczoną. Docelowo miała to być Wenezuela. Mama złożyła odpowiednie papiery, dołożyła do nich trochę papierów sfałszowanych przez wuja Edwarda. Bo wuj Edward zajmował się podczas okupacji, w podziemiu, fałszowaniem wszelkiego rodzaju dokumentów; kartki żywnościowe, kenkarty, …
Poniedziałek, 1 czerwca 2015
Książki dla dzieci z najwyższej półki
Na polskim rynku książki pojawia się coraz więcej perełek edytorskich dla dzieci. Wysmakowana estetycznie, wydawana w niedużych oficynach i niewielkich nakładach literatura dziecięca przenika do mainstreamu. I coraz częściej wygrywa z wielkonakładowymi tytułami o miałkiej treści, kiczowatej szacie graficznej i wątpliwej jakości edytorskiej.
Poniedziałek, 1 czerwca 2015
YAsna strona mocy, czyli książki dla młodych dorosłych na planie pierwszym
Już kilka lat temu na tych samych łamach informowaliśmy o wielkich nadziejach żywionych przez światowy biznes wydawniczy wobec literatury dla starszej młodzieży czy też młodych dorosłych czyli Young Adults (YA). Jak się wydaje, przepowiednia ta powoli, bo powoli, ale jednak zaczyna się ucieleśniać – także w Polsce. Zwiastunem tej zmiany była literatura fantastyczna (wampiry i dystopie) – ostatni rok to już pełen triumf Johna Greena i ogólnie rosnące zainteresowanie literaturą obyczajową skierowaną do tej grupy odbiorców. …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Rodzina Monet. Tom 3. Perełka. Część 2"
Weronika Marczak
W drugiej części „Perełki”, trzeciego tomu „Rodziny Monet” Weroniki Marczak, rodzinną idyllę wśród  milionerów zakłóca bohaterce tajemniczy telefon zwiastujący, najdelikatniej mówiąc, kłopoty, ale wtedy  właśnie przekonuje się, jak wiele znaczą dla niej bracia, którzy – …
2
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
Joanna Kuciel-Frydryszak w „Chłopkach. Opowieści o naszych babkach” cytuje następujące zalecenie lekarskie sprzed wojny: „Ludność wiejska powinna się oduczyć sypiania po kilkoro w jednym łóżku, sypiania w  ubraniu, rzadkiego zmieniania bielizny na sobie i w …
3
"Rodzina Monet. Tom 1. Skarb"
Weronika Marczak
„Rodzina Monet. Tom 1. Skarb” Weroniki Marczak rozpoczyna historię piętnastoletniej Hailie, która od miesięcy króluje na naszej liście. Punkt wyjścia jest następujący: bohaterka traci w wypadku samochodowym  mamę i babcię i trafia pod opiekę, nieznanych …