"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 3/2011
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady.
Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".
Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego
Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego
W Numerze
środa, 16 marca 2011
Rynek książki katolickiej AD 2011
Rok 2011 będzie kolejnym szczególnym rokiem w najnowszych dziejach Kościoła katolickiego w Polsce. Oto bowiem beatyfikacja Jana Pawła II stanie się symbolicznym zamknięciem pewnej epoki — również wspólnej, pozawyznaniowej historii. Na przestrzeni najbliższych kilku dekad nie czekają nas bowiem (prawdopodobnie) żadne istotne z punktu widzenia Kościoła wydarzenia. Nawet śmierć arcybiskupa Józefa Życińskiego — bodaj najbardziej poważanego z żyjących hierarchów — przeszła w kraju bez należnego echa, co samo w sobie stanowi dowód na płytkość intelektualną …
środa, 16 marca 2011
Rozmowa numeru
Janusz Głowacki napisał dla Andrzeja Wajdy scenariusz filmu o Lechu Wałęsie. Ta wiadomość zelektryzowała wszystkich, ale i zdziwiła – przynajmniej część opinii publicznej. W końcu sławny reżyser z egzaltacją wyznał swego czasu, że chciałby być co najwyżej szoferem Pana Lecha, natomiast autor „Good night, Dżerzi”, znany ironista, nie krył swego mocno sceptycznego stosunku zarówno odnośnie do Lecha Wałęsy jak „Solidarności”. Koronnym na to dowodem jest jego powieść „Moc truchleje”, po raz pierwszy wydana w drugim …
środa, 16 marca 2011
Autorski przegląd książek dla dzieci
Spaceruję po moim mieszkaniu i zerkam na uśmiechnięte postacie z drewna, ze szkła, z klocków lego, z gliny, z puzzli, z namalowanych portretów – wszystkie te postacie przedstawiają moich przyjaciół – Kulfona i Monikę. Lalki zniknęły z ekranów telewizora, ale nie zniknęły z serc widzów i słuchaczy. „Kulfon co z ciebie wyrośnie?! – przeboje Profesora Ciekawskiego” Andrzeja Marka Grabowskiego to książka z krótkimi opowiadaniami i piosenkami zaśpiewanymi przez sympatycznego Kulfona i Żabę Monikę, zespół Fasolki …
środa, 16 marca 2011
Co czytają inni
Napotkałem ostatnio w naszej prasie tekst dotyczący seksu ludzi starszych. Coś nowego, nie tylko ze względu na sam temat, zwykle omijany, bo seks to – zgodnie z wizerunkiem lansowanym przez media – młodość, sprawność i piękno. Z tekstu dowiedziałem się, że nasi zachodni sąsiedzi swoich staruszków – zwłaszcza tych majętnych – traktują nader poważnie i ich seksualne potrzeby zamierzają zaspokajać w rozmaity sposób, m.in. organizując wyspecjalizowane domy, hm, schadzek czy też przysyłając drużyny ochotniczek (płatnych) …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Rodzinny interes"
„Rodzinnemu interesowi” Wojciecha Chmielarza, czwartej części powieściowego cyklu o Bezimiennym, przyświeca taka oto myśl: „Nie ma nic ważniejszego niż rodzina. Chyba że w grę wchodzą wielkie pieniądze”. Powiedziałbym nawet, że czasem i całkiem małe pieniądze …
2
"Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty"
Z „Atomowych nawyków. Drobnych zmian, niezwykłych efektów” Jamesa Cleara: „Rezultaty są tym, co otrzymujesz. Procesy są tym, co robisz. Tożsamość jest tym, w co wierzysz”.
3
"Pomyśl dwa razy. Myron Bolitar"
Oto jak przebiega rozmowa Myrona Bolitara, bohatera powieści Harlana Cobena „Pomyśl dwa razy”, z jego osiemdziesięcioletnim tatą: „– Twoja matka i ja odkryliśmy żelki – poinformował go ojciec, mieszkający w domu w osiedlu dla emerytów …