"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 1/2012
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Poniedziałek, 30 stycznia 2012
Literatura i okolice w roku 2011
W 2011 roku książek słabych czy wręcz złych i fałszywych mieliśmy w literaturze polskiej znacznie więcej niż tytułów wartościowych, potrzebnych, pięknych. Do tego stanu rzeczy zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Książką, która — moim zdaniem — wysunęła się na czoło literackich obrzydliwości roku było najnowsze dzieło skandalistki prozy polskiej — Manueli Gretkowskiej: „Trans” (Świat Książki). W epatowaniu bluźnierstwem i pozorowaną odwagą obyczajową przeszła samą siebie. Posmakujmy zresztą te artystyczną prozę: „Łatwo rozpuszczalny biały krążek wypiekany z …
Wtorek, 24 stycznia 2012
Sergio Vila San-Juán
Pana książka wydaje się bardzo współczesna. Są w niej anarchiści, którzy trzymają w szachu miasto, dzisiaj nazwalibyśmy ich terrorystami. Podobna jak dziś jest rola prasy, choć obecnie powiedzielibyśmy – środków masowego przekazu, czy rola tajnej policji. Realia sprzed dziewięćdziesięciu lat, które pan opisuje, uderzają swoją aktualnością. Pisałem tę książkę z zamiarem przybliżenia czytelnikom przeszłości. A były to czasy kiedy – najkrócej mówiąc – należało się angażować. Wówczas, gdy ludzie wychodzili na ulicę, byli świadomi, że …
Wtorek, 24 stycznia 2012
Co czytają inni
Czytałem kilka tygodni temu rozmowę z Milem Kurtisem, muzykiem, kompozytorem, a co ważne dla tego tekstu – Grekiem. Odpytywany „na okoliczność” unijnego kryzysu, za który wszyscy winią Hellenów, pieklił się i przeklinał, że to niesłuszne, nieprawdziwe i niepoważne.
Wtorek, 24 stycznia 2012
Między wierszami
Miło mi donieść, że na księgarskiej mapie Warszawy pojawił się nowy adres – ulica Książęca 4. Tam właśnie na Giełdzie Papierów Wartościowych odbywała się promocja albumu monograficznego „Maria Curie-Skłodowska. Fotobiografia” (studio Emka) poświęconego naszej podwójnej noblistce. Znaleźć w nim można ok. 300 zdjęć, kopii dokumentów, a nawet przedruków wierszy oraz rysunków bohaterki książki. Ilustracje uzupełniono krótkimi tekstami – m.in. fragmentami autobiografii czy tekstami przyjaciół Curie-Skłodowskiej – które stanowią zwięzły komentarz do obrazów.
Wtorek, 24 stycznia 2012
Wydawca Roku
W ydawnictwo Arkady ma tradycję długą, bo powstało w 1957 roku, i dlatego w tym roku obchodzi piękny jubileusz 55-lecia. Ale nie jest to jedyny powód, dla którego zostało uznane za Wydawcę Roku 2011, chociaż możemy przyznać, że do tej nagrody kandyduje nieprzerwanie od kilku lat. Główny powód to utrzymanie przez te lata, tak bardzo trudne dla polskiego rynku książki, najwyższego poziomu edytorskiego, a oficyna działa przecież w najtrudniejszej konkurencji, bo – jak wiadomo – …
Wtorek, 24 stycznia 2012
Wydarzenie Roku
W kategorii „Wydarzenie Roku” redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” po raz pierwszy zdecydowała uhonorować księgarnię, a właściwie sieć księgarską – Książnicę Polską z siedzibą w Olsztynie. Firma zarządzana jest od samego początku zmian własnościowych przez Jerzego i Mariannę Okuniewskich, prawdziwie księgarskie małżeństwo, poznali się bowiem w Domu Książki Olsztyn. Jako spółka Książnica działa od 1992 roku, była prywatyzowana przez pracowników i już po siedmiu latach udało się spłacić raty leasingowe, co w przypadku firm powstałych na …
Wtorek, 24 stycznia 2012
Księgarskie bestsellery 2011 roku
W 2011 roku w dwunastu comiesięcznych zestawieniach bestsellerów „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” znalazło się 189 tytułów. 76 z nich to książki polskich autorów, 113 to tłumaczenia. Najdłużej, bo przez dziewięć miesięcy utrzymywała się na liście książka Beaty Pawlikowskiej „Blondynka na językach. Angielski, brytyjski” (G+J/National Geographic).
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Berdo"
Remigiusz Mróz
W powieści „Berdo” Remigiusz Mróz wysyła swojego komisarza Forsta w Bieszczady. Dobrze, że tam, a nie w Tatry, które mogły się już czytelnikom Mroza opatrzyć. A po co jeździć w Bieszczady? Już ze sześćdziesiąt lat …
2
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
W „Chłopkach. Opowieści o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, traktujących o Polsce międzywojennej, czytamy: „Gdy poznajemy córkę gospodarza z sześciorgiem dzieci i trzema morgami, to już wiemy: cierpią głód. Ich gospodarstwo nazywane jest przez specjalistów od …
3
"Glukozowa rewolucja"
Jessie Inchauspe
 „Glukozowa rewolucja” Jessie Inchauspé, czyli pijcie ocet. Ale w miarę.