"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 6/2012
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy ok. 100 nowych tytułów, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI". Stale współpracują: Małgorzata Janina Berwid, Anna Czarnowska-Łabędzka, Janusz Drzewucki, Tomasz Gardziński, Łukasz Gołębiewski, Jarosław Górski, Joanna Habiera, Piotr Kitrasiewicz, Bogdan Klukowski, Tadeusz Lewandowski, Marek Ławrynowicz, Krzysztof Masłoń, Małgorzata Orlikowska, Urszula Pawlik, Bożena Rytel, Grzegorz Sowula, Paweł Waszczyk, Michał Zając, Tomasz Zapert
W Numerze
Piątek, 29 czerwca 2012
Rynek książki audio
Po kilku latach szybkiego wzrostu, kiedy powstawało coś z niczego, rynek książki audio wyraźnie zwolnił tempa. Wzrasta wprawdzie liczba nowych tytułów, poszerza się oferta, powstają nowe sklepy, nowe formy promocji, ale jednocześnie zmniejsza się średnia sprzedaż pojedynczego tytułu, a także rośnie cena nowych pozycji.W 2011 roku pojawiło się kilka niebezpiecznych tendencji. Po pierwsze, obniżyła się jakość wielu nagrań. Na rynek nagrań audio próbują wkraczać wydawcy książek, którzy nie mają żadnego doświadczenia w pracy z lektorem …
Wtorek, 26 czerwca 2012
Carlos Fuentes
Jaki jest dziś pana stosunek do rewolucji? W Ameryce Łacińskiej nie ma obecnie perspektywy rewolucyjnej. Rewolucja przestała być kwestią zaprzątającą ludzkie umysły, może poza rebeliantami z Chiapas. Tożsamość kulturową ukształtowały na tym kontynencie różnorakie kultury, a nie rewolucja jako taka. Jedynym przypadkiem, kiedy rewolucja formowała proces definiowania przez społeczeństwo własnej świadomości, była rewolucja meksykańska. Wydobyła ona na światło dzienne wszystkie składniki meksykańskiej kultury, do tamtego czasu pozostające w ukryciu. W Ameryce Łacińskiej mamy raczej do …
Wtorek, 26 czerwca 2012
Zmarł Carlos Fuentes
Połowa maja przyniosła dwie szokujące wiadomości. Pierwsza, z 14 maja, o śmierci Gabriela Garcii Marqueza okazała się być dziennikarską kaczką (chyba), nie potwierdziły jej później agencje. Druga, z 15 maja, niestety była prawdziwa – zmarł Carlos Fuentes. Jeden z moich ulubionych pisarzy, najwybitniejszy prozaik meksykański. Dusza rewolucjonisty, ale jednocześnie wielki patriota, wedle kryteriów europejskich powiedzielibyśmy, że nacjonalista, doskonale wpisywał się w powojenną historię Meksyku, kraju kontrastów, żyjącego w cieniu północnego hegemona.
Wtorek, 26 czerwca 2012
Na-molny książkowiec
Hektary Jordaensów. Kto nie widział, niech zobaczy, koniecznie! Kiedy rozpoczniecie wizytę w Luwrze, startując od najdolniejszej kondygnacji (ze znakomitymi zbiorami starożytności egipskich), po jakiejś godzince, nasyciwszy oczy, wejdziecie ciut wyżej. I wkrótce traficie do sali z obrazami Jordaensa. Z hektarami Jordaensów! Nim tego nie obejrzałem na własne oczy, pojęcia nie miałem, że on tak zamaszyście zapełniał kolorem ogromne płótna. Toż to nie tylko samozaparcia trzeba, lecz również nie lada kondycji fizycznej… Ci, którzy zachwycają się …
Wtorek, 26 czerwca 2012
Co czytają inni
Umawiałem się niedawno z synem na spacer wzdłuż rzeki. „Albo wzdłuż kanałów – powiedział. – Z Limehouse można już dojść bez przeszkód aż za Little Venice”. Czyli dobrych kilka kilometrów starym szlakiem towarzyszącym spławnym nadal i używanym kanałom, jakie idą przez Londyn łukiem na północ od Tamizy. Przypomniała mi tę rozmowę okładka książki Roberta Macfarlane’a „The old ways” (Penguin), na której ścieżka oglądana z wysokości pagórka wygląda niczym wijący się strumień.
Wtorek, 26 czerwca 2012
Między wierszami
Miło mi donieść, że i naszym wydawcom nieobcy jest termin garden party. Oto Weltbild świętował pierwsze urodziny w Polsce w ogrodach Villi Foksal, czyli dawnej restauracji Domu Dziennikarza. Na przybyłych czekały nie tylko atrakcje gastronomiczne. Także gadżety do wyboru: dwa rodzaje kapeluszy, okulary przeciwsłoneczne oraz boa. Zaproszono rzecz jasna sztandarowych autorów wydawnictwa: Krystynę Koftę, Manuelę Gretkowska, Marcina Mellera, Andrzeja Krzysztofa Kunerta oraz prof. Eugeniusza Cezarego Króla, przygotowującego pod tym szyldem edycję polskiego przekładu „Dzienników” Josepha …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Rodzina Monet. Tom 3. Perełka. Część 2"
Weronika Marczak
W drugiej części „Perełki”, trzeciego tomu „Rodziny Monet” Weroniki Marczak, rodzinną idyllę wśród  milionerów zakłóca bohaterce tajemniczy telefon zwiastujący, najdelikatniej mówiąc, kłopoty, ale wtedy  właśnie przekonuje się, jak wiele znaczą dla niej bracia, którzy – …
2
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
Joanna Kuciel-Frydryszak w „Chłopkach. Opowieści o naszych babkach” cytuje następujące zalecenie lekarskie sprzed wojny: „Ludność wiejska powinna się oduczyć sypiania po kilkoro w jednym łóżku, sypiania w  ubraniu, rzadkiego zmieniania bielizny na sobie i w …
3
"Rodzina Monet. Tom 1. Skarb"
Weronika Marczak
„Rodzina Monet. Tom 1. Skarb” Weroniki Marczak rozpoczyna historię piętnastoletniej Hailie, która od miesięcy króluje na naszej liście. Punkt wyjścia jest następujący: bohaterka traci w wypadku samochodowym  mamę i babcię i trafia pod opiekę, nieznanych …