"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 3/2007
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy ok. 100 nowych tytułów, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI". Stale współpracują: Małgorzata Janina Berwid, Anna Czarnowska-Łabędzka, Janusz Drzewucki, Tomasz Gardziński, Łukasz Gołębiewski, Jarosław Górski, Joanna Habiera, Piotr Kitrasiewicz, Bogdan Klukowski, Tadeusz Lewandowski, Marek Ławrynowicz, Krzysztof Masłoń, Małgorzata Orlikowska, Urszula Pawlik, Bożena Rytel, Grzegorz Sowula, Paweł Waszczyk, Michał Zając, Tomasz Zapert
W Numerze
Poniedziałek, 26 marca 2007
Targi książki 2007
Jak co roku sezon dużych imprez targowych zacznie się od warszawskich Targów Książki Edukacyjnej Edukacja XXI, które w tym roku odbywają się w połowie marca. Trzeba jednak odnotować, że mamy już za sobą specyficzną imprezę, jaką są Poznańskie Spotkania Targowe „Książka dla dzieci i młodzieży”, które w tym roku odbyły się po raz szósty i dzięki wysiłkowi niezmordowanej Olchy Sikorskiej i jej współpracowników coraz bardziej zasługują na nazwę „polskiej Bolonii”. Warto przy tym zwrócić uwagę, …
Piątek, 23 marca 2007
Rozmowa ze Zdzisławem Najderem, w 150. rocznicę urodzin autora „Jądra ciemności”
Joseph Conrad urodził się na dzisiejszej Ukrainie. Zdaje się jednak, że większość Ukraińców nie ma o tym pojęcia, mało prawdopodobne jest więc, by zaanektowali sobie twórcę „Lorda Jima”. A szkoda, bo na tym i my dobrze wyszlibyśmy, i twórczość Conrada, a najlepiej – jak myślę – pamięć o jego rodzinie, szczególnie o ojcu pisarza, Apollonie Korzeniowskm, wybitnym polskim działaczu niepodległościowym. O tyle nietypowym, że bardzo życzliwie nastawionym do Rusinów, domagającym się dla nich równouprawnienia społecznego …
Piątek, 23 marca 2007
Książka i prawo
Żyjemy w kraju, w którym panuje kontynentalny, przeciwstawiany anglosaskiemu, system prawny. Oznacza to, że wyroki sądowe nie mają przymiotu powszechności obowiązywania, gdyż ich moc wiążąca jest znacznie ograniczona – wyrok sądu wyższej instancji wiąże sąd niższej instancji tylko w konkretnej sprawie. Ponadto uchwały Sądu Najwyższego uznane za zasady prawne obowiązują inne składy tego sądu, co zapewnia jednolitość orzecznictwa. Mimo to orzecznictwo sądowe, zwłaszcza Sądu Najwyższego, Naczelnego Sadu Administracyjnego czy sądów apelacyjnych, jest wielokrotnie przywoływane w …
Piątek, 23 marca 2007
Polska Izba Książki o projekcie resortu edukacji
P rogram „Tani podręcznik” ministra Giertycha przechodzi obecnie następną metamorfozę. Minister Giertych zaczął od szumnych obietnic, że ma własny pomysł na obniżenie cen podręczników, w tym obiecał zdobyć unijne pieniądze na podręczniki dla dzieci z biednych rodzin. Dzisiaj, w Komisji „Solidarne Państwo”, MEN nie wspomina o funduszach unijnych, nie używa już sformułowania „tani” podręcznik. Mówi o porządku, o rozwoju rynku podręczników używanych. Chce ograniczyć liczbę podręczników w szkołach do jednego do każdego przedmiotu i zmusić …
Piątek, 23 marca 2007
Co czytają inni
Dziś będzie o zdradzie. Ideałów, wzorów, pamięci, także ludzi. Uderzył mnie bowiem fragment czytanego niedawno tekstu, relacjonującego kolejną walkę z niechcianym sikłelem (co sądzę o tym gatunku, wyjaśnia pogardliwie spolszczona pisownia). Tym razem chodzi o „Nędzników”, pochodzącego z 1862 dzieła Victora Hugo.
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Rodzina Monet. Tom 3. Perełka. Część 2"
Weronika Marczak
W drugiej części „Perełki”, trzeciego tomu „Rodziny Monet” Weroniki Marczak, rodzinną idyllę wśród  milionerów zakłóca bohaterce tajemniczy telefon zwiastujący, najdelikatniej mówiąc, kłopoty, ale wtedy  właśnie przekonuje się, jak wiele znaczą dla niej bracia, którzy – …
2
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
Joanna Kuciel-Frydryszak w „Chłopkach. Opowieści o naszych babkach” cytuje następujące zalecenie lekarskie sprzed wojny: „Ludność wiejska powinna się oduczyć sypiania po kilkoro w jednym łóżku, sypiania w  ubraniu, rzadkiego zmieniania bielizny na sobie i w …
3
"Rodzina Monet. Tom 1. Skarb"
Weronika Marczak
„Rodzina Monet. Tom 1. Skarb” Weroniki Marczak rozpoczyna historię piętnastoletniej Hailie, która od miesięcy króluje na naszej liście. Punkt wyjścia jest następujący: bohaterka traci w wypadku samochodowym  mamę i babcię i trafia pod opiekę, nieznanych …