"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 4/2006
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Wtorek, 11 kwietnia 2006
Rozmowa ze Stanisławem Lemem
– Czy z pomocą fantastyki odrywał się pan od niewygodnej rzeczywistości, czy wprost przeciwnie – ukazywał ją na swój sposób? – Byliśmy z żoną w Pradze, kiedy w Czechosłowacji został właśnie świeżo wydany „Eden”. Wędrowaliśmy od hotelu do hotelu i wszędzie było pełno. Ale w jednym z tych hoteli był taki recepcjonista w okularach, który popatrzył na mnie i mówi: „Vyste Lem? To vyste napisali ten „Eden”? Ja dobrze rozumim, o co tam chodilo!”. I …
Wtorek, 11 kwietnia 2006
Książka i prawo
W ydawnictwo podpisuje umowy licencyjne i umowy przenoszące autorskie prawa majątkowe ze spadkobiercami autorów. Czy w takim przypadku może stosować zryczałtowane, 50 proc. koszty uzyskania przychodów? Zgodnie z brzmieniem art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (u.p.d.o.f) koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych lub rozporządzania przez nich tymi prawami ustala się w wysokości …
Wtorek, 11 kwietnia 2006
2,7 mln egzemplarzy i 5700 fotografii
Co dwa miesiące, począwszy od 28 marca br., ukazywać się będą kolejne tomy z serii „Dzieje Wielkiego Pontyfikatu Jana Pawła II” wydawnictwa Biały Kruk (przy współpracy z L’Osservator Romano). Łączny nakład publikacji ma wynieść 2,7 mln egz. (100 tys. egz. każdego tomu). Całość to 6000 stron, 5700 fotografii i ponad 1600 najważniejszych fragmentów papieskich homilii i przemówień. Autorami zdjęć są, oczywiście, Adam Bujak i Arturo Mari, których wypowiedzi – specjalnie dla „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” – …
Wtorek, 11 kwietnia 2006
Trzy doby bez snu - rozmowa z ks. Markiem Otolskim, prezesem zarządu stowarzyszenia Wydawców Katolickich
– Przed nami dwunaste już Targi Wydawców Katolickich. Czuje ksiądz rutynę? – O rutynie nie ma mowy, bo każda edycja jest inna. – Ma ksiądz na myśli tę jedenastą, którą 2 kwietnia zeszłego roku trzeba było przerwać? – Tę szczególnie. Podjęcie takiej decyzji było dla nas trudne. – Dla nas, czyli dla kogo? – Dla zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. – Byliście w swym łonie zgodni co do konieczności zamknięcia imprezy? – Nie. – A ksiądz …
Wtorek, 11 kwietnia 2006
Głód metafizyki
Jeżeli istnieje jeszcze ktoś, kto wygłasza opinie na temat kiepskiej kondycji rynku książki katolickiej, to ktoś taki albo nie kontroluje, co mówi, albo cierpi na nieuleczalne ideologiczne upośledzenie. Wystarczy bowiem spojrzeć na sporządzoną przez Andrzeja Rostockiego listę bestsellerów roku 2005. Otwiera ją wydana przez Znak „Pamięć i tożsamość” Jana Pawła II z rekordowym wynikiem sprzedaży w wysokości 1,2 mln egz. Gdyby ktoś żywił wątpliwości co do katolickości Znaku, to nieco dalej na tej liście znajdzie …
Wtorek, 11 kwietnia 2006
Temat numeru
Już od kilku lat za każdym razem o tej porze roku podpowiadam państwu po jakie sięgnąć książki, przymierzając się do prac ogrodowych. Wciąż jednak w tych podpowiedziach króluje ogrodnictwo, jeśli nie „wielkoareałowe”, to przynajmniej na działkową miarę. A co mają powiedzieć ci, którzy z samodzielnie wyhodowanych roślin maja szansę jedynie na bazylię na kuchennym parapecie, a kolekcja roślin ozdobnych kończy się na kilku smętnych paprotkach? Jednym słowem ci, którzy nie są szczęśliwymi posiadaczami nawet najmniejszej …
Wtorek, 11 kwietnia 2006
Rozmowa z Robertem Kucem, prezesem zarządu i redaktorem naczelnym wydawnictwa LektorKlett
– Dysponujemy wskaźnikami i danymi liczbowymi, określającymi ilościowo pozycję wydawnictwa LektorKlett na rynku książki w Polsce. Te dane pokazują Państwa miejsce w czołówce mniej więcej trzydziestu największych wydawnictw krajowych i dynamiczny rozwój w ostatnich latach. Chciałbym jednak poprosić o charakterystykę jakościową. Jaką firmą jesteście? – Po pierwsze jesteśmy wydawnictwem edukacyjnym. A po drugie, w ramach rynku książek edukacyjnych koncentrujemy się na publikacjach służących nauce języków obcych. Jest to na naszym bardzo bogatym rynku specjalizacja, można …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, choć ukazuje ciężki los kobiet na wsi polskiej w wieku XX, idealnie wpisuje się w narrację, w której za pomocą problemu chłopskiego i rzekomego kolonializmu na ziemiach dawnej …
2
"Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu"
David Goggins
Z książki „Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu” Davida Gogginsa: „Budda powiedział, że życie jest cierpieniem. Nie jestem buddystą, ale wiem, co miał na myśli, i ty też. Aby …
3
"Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty"
James Clear
Jedna z rad Jamesa Cleara zawartych w „Atomowych nawykach. Drobnych zmianach, niezwykłych efektach”: jeżeli nie możesz znaleźć gry, której zasady ci sprzyjają, stwórz ją. OK, kiedy jednak nikt nie zechce grać w nią z nami, …