"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 4/2015
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Wtorek, 5 maja 2015
Na-molny książkowiec
Piątek, 24 kwietnia 2015
Między wierszami
To jeden z najbardziej pożądanych gabinetów w kraju. Jego lokator dysponuje wielką władzą. O audiencję u niego zabiegają i politycy, i artyści. Siedmiu byłych prezesów Telewizji Polskiej – Macieja Szczepańskiego, Janusza Zaorskiego, Wiesława Walendziaka, Jana Dworaka, Roberta Kwiatkowskiego, Andrzeja Urbańskiego i Juliusza Brauna – nakłoniła na wspominki z tej pracy Beata Modrzejewska, dziennikarka, która w latach dziewięćdziesiątych zeszłego stulecia rozpoczynała dziennikarską przygodę w redakcji „Rzeczpospolitej”. Zagadkowe, że na rozmowę nie przystał Bronisław Wildstein… 
Piątek, 24 kwietnia 2015
Renata Kosin
Piątek, 24 kwietnia 2015
W trzydziestą rocznicę śmierci pisarza
Na początku był ekran. To tam śledziłem perypetie Poldka Wanatowicza i Dudusia Fąferskiego, młodocianych autostopowiczów podążających nad Bałtyk. Serial w reżyserii Stanisława Jędryki wywarł na mnie piorunujące wrażenie, toteż sięgnąłem po literacki pierwowzór. I tak – w roku bodaj 1974 – rozpoczęła się moja przygoda z twórczością Adama Bahdaja. Ponieważ w domowej bibliotece nie znalazłem niczego opatrzonego jego nazwiskiem, przeczesałem bibliotekę szkolną i osiedlową. Z miesiąca na miesiąc coraz bardzie zaznajamiałem się z dorobkiem pisarza. …
Piątek, 24 kwietnia 2015
Günter Grass (9 października 1927-13 kwietnia 2015)
Günter Grass był moim ukochanym pisarzem. Gdy jako nastolatek poznałem „Blaszany bębenek”, potem „Kota i mysz”, „Psie lata” czy publikowany w Wydawnictwie Morskim wybór wierszy, sam postanowiłem pisać. Moje pierwsze literackie próbki były wzorowane na poetyce Grassa, bo Grass był poetą prozy, niebywale liryczny w obrazowaniu, a przy tym gawędziarz – rozwlekły w opowieści. Kontakt z twórczością Grassa przede wszystkim jednak zdecydował o moich dalszych studiach i na wiele lat pracy zawodowej. Zostałem dziennikarzem, krytykiem …
Piątek, 24 kwietnia 2015
Nagroda Literacka m.st. Warszawy
Jarosław Marek Rymkiewicz został laureatem Nagrody Literackiej m.st. Warszawy przyznanej w tym roku po raz ósmy odkąd nagroda ta, mająca jeszcze przedwojenny rodowód, została reaktywowana, w krótkim czasie stając się jednym z najważniejszych wyróżnień literackich w kraju. Autor „Pastuszka Chełmońskiego”, znakomity poeta i eseista, znany z wyrazistych i nierzadko kontrowersyjnych poglądów politycznych, nagrody nie przyjął. 
Piątek, 24 kwietnia 2015
Nagroda im. Filipa Kallimacha
Redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” we współpracy z Targami Kielce przyznała po raz siódmy Nagrody im. Filipa Kallimacha za wybitne osiągnięcia w sferze edukacji. Ich celem jest wyróżnienie osób, które w szczególny sposób zapisały się na kartach polskiej oświaty. Patron nagrody był włoskim humanistą i pisarzem żyjącym w latach 1437-1496. Od lat uznawany jest za symbol najlepszych tradycji wychowawczych w Polsce. Prezentujemy sylwetki laureatów. (ET) 
Piątek, 24 kwietnia 2015
Rozmowa z Adrianem Markowskim, autorem książki „Sąsiady”
Piątek, 24 kwietnia 2015
XIV Poznańskie Spotkania Targowe – Książka dla Dzieci i Młodzieży
Piątek, 24 kwietnia 2015
Święto Karla Dedeciusa
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Rodzinny interes"
Wojciech Chmielarz
„Rodzinnemu interesowi” Wojciecha Chmielarza, czwartej części powieściowego cyklu o Bezimiennym, przyświeca taka oto myśl: „Nie ma nic ważniejszego niż rodzina. Chyba że w grę wchodzą wielkie pieniądze”. Powiedziałbym nawet, że czasem i całkiem małe pieniądze …
2
"Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty"
James Clear
Z „Atomowych nawyków. Drobnych zmian, niezwykłych efektów” Jamesa Cleara: „Rezultaty są tym, co otrzymujesz. Procesy są tym, co robisz. Tożsamość jest tym, w co wierzysz”.
3
"Pomyśl dwa razy. Myron Bolitar"
Harlan Coben
Oto jak przebiega rozmowa Myrona Bolitara, bohatera powieści Harlana Cobena „Pomyśl dwa razy”, z jego osiemdziesięcioletnim tatą: „– Twoja matka i ja odkryliśmy żelki – poinformował go ojciec, mieszkający w domu w osiedlu dla emerytów …