"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"

nr 8/2007
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady.
Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".
Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego
Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego

W Numerze
środa, 29 sierpnia 2007
Temat numeru - Biografie: trywialne, przeerotyzowane i... ciekawe
Życie było kiedyś znacznie prostsze, co nie znaczy łatwiejsze. Wbrew przeciwnie. Ale, na przykład, mieszkający w Warszawie zaprzysięgły bibliofil, gustujący do tego w biografiach, musiał spełnić jeden, podstawowy warunek: wkraść się w łaski Pani Blanki królującej na Foksal w księgarni PIW-u, a wtedy mógł do woli kolekcjonować nieśmiertelną serię wydawniczą: „Biografie Sławnych Ludzi” o palmę pierwszeństwa rywalizującą z innym PIW--owskim cyklem: „ceramowskim”.
środa, 29 sierpnia 2007
Rozmowa numeru - Maria Iwaszkiewicz
Pamięć tworzy materię niejednolitą. Wspomnienia napisane przez panią, bo za takie uważam tom „Z pamięci”, są rzeczywiście bardzo kapryśne. Pewien czas jest w tej książce, rzekłbym, nadreprezentowany, innego nie ma wcale. Na ogół przyczepiają się do pamięci, niestety, głupstwa. Ale i wydarzenia wyjątkowe. Mnie najbardziej utkwiły w pamięci lata okupacji, do tego stopnia, że mogę określić jaka była pogoda w danym roku, przy czym mam jeszcze teorię, wskazującą na to, że jak są ciężkie warunki …
środa, 29 sierpnia 2007
Książka i prawo
Znowu będzie nie o branży wydawniczej, a o filmowej. Ale historia jest chyba jeszcze ciekawsza niż ta dotycząca Bolka i Lolka – tym razem bowiem będzie o seksie (choć niektórzy złoślicy twierdzą, że Bolek i Lolek też jest o seksie), a konkretnie o spektakularnym osiągnięciu Juliusza Machulskiego i kultowym polskim obrazie – „Seksmisji”. To nie tylko wyrok interesujący ze względów – powiedzmy – plotkarsko-kulturalnych, ale również z uwagi na interesującą sentencję prawnoautorską – nie po …
środa, 29 sierpnia 2007
Rzecz o Michale Kaiku
Znajomi mówią do niego „Kaju” (w mianowniku, nie w wołaczu). I chyba mu to pasuje, bo sam, cytując ich, używa tego przezwiska. Michał Kaik to z pewnością jeden z najbardziej utalentowanych menedżerów na rynku wydawniczym (zresztą o samych utalentowanych piszemy w tym cyklu, co złośliwie wytykają ci, których na przysłowiowy warsztat jeszcze nie wzięliśmy). Wydaje się, że od zawsze zarządza wydawnictwem Publicat, a tymczasem…
środa, 29 sierpnia 2007
Co czytają inni
Wydawałoby się, że czytanie to bezpieczne zajęcie, tyle że można czasem nie przespać nocy, gdy lektura wciąga, można również zasnąć w nieoczekiwanym miejscu, serdecznie nią znudzony. Parafrazując słowa Marka Twaina rzekłbym: „Wiem doskonale, zdarzyło mi się to tysiąc razy”. Kilka wydarzeń opisanych przez prasę różnych krajów podważyło jednak moje zaufanie do lektury jako czynności niczym właściwie nie grożącej.
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1

"Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty"
„Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty” Jamesa Cleara ubogacą Cię, Drogi Czytelniku, zapewnieniem, że: „Rezultaty są tym, co otrzymujesz. Procesy są tym, co robisz. Tożsamość jest tym, w co wierzysz”. W sumie: oczywista oczywistość.
2

"Onyx Storm. Onyksowa burza"
Rebecca Yarros, autorka otwierającego to zestawienie bestsellera „Onyx Storm. Onyksowa burza”, stworzyła – jak czytamy na okładce książki – „niesamowite smoki! Dumne, piękne i dysponujące wyjątkową magią”. Podpisał się pod tą laurką Christopher Paolini, spod …
3

"Oczy szeroko otwarte. Polska strategia na czas wojny światowej"
„Oczy szeroko otwarte. Polska strategia na czas wojny światowej” Jacka Bartosiaka otwiera cytat z Oswalda A.G. Spenglera: „Urodziliśmy się w tej epoce i musimy dzielnie iść do końca drogą nam przeznaczoną. Nie ma innego wyboru. …