"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 9/2013
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
środa, 9 października 2013
Na-molny książkowiec
Miało być o pornografii. Książkowej. Ale rzucę się na nią następnym razem, gdyż wakacje mają swoje prawa, w przypadku moim wiąże się to z zadumą nad grubymi tomami, które czekają długo na półce, abyśmy lepiej poznali się w wolniejszym czasie. Po takich romansach z książkami, zaplanowanymi już z góry, zostaje pogorzelisko uczuć. 
środa, 9 października 2013
Między wierszami
Jej uosobieniem – z pewnością nie tylko dla mnie – jest Agata Młynarska. Starletka szklanego ekranu stała się symbolem jesieni w TVP, dokąd powróciła na specjalne zaproszenie Juliusza Brauna, obecnego prezesa molocha z ulicy Jana Pawła Woronicza w Warszawie, po siedmiu latach spędzonych pod słońcem Polsatu. Od września prowadzi program publicystyczny (sic!) pt. „Świat się kręci”, emitowany od poniedziałku do piątku późnym popołudniem. Aby znaleźć dlań miejsce w nowej ramówce publiczna telewizja zrezygnowała nawet z …
środa, 9 października 2013
Co czytają inni
Jest w Berlinie niemało księgarni, niektóre stare, inne jeszcze starsze, małe i duże, wyspecjalizowane (np. w tematyce kulinarnej), oddane tylko komiksowi albo fotografii, podejmujące gości kawą albo nawet sznapsem, jeśli tylko jakaś oficjalna okazja ku temu się pojawi. Ja lubię księgarnie duże, magazyny ze wszystkim. Ma to swoje uzasadnienie – zwykle udaje mi się coś w nich wyniuchać, jakiś tom co zaplątał się między innymi, wpadł za grube książki, został źle odstawiony. Na uporządkowanych półkach …
środa, 9 października 2013
Temat numeru
Sześćdziesiąta rocznica śmierci Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, poety nie tylko niezwykle sprawnego i oryginalnego, ale też jednego z wcale niewielu takich, którzy zdobyli serca i wyobraźnie bardzo szerokiej publiczności, będzie z pewnością okazją do przypominania raczej jego życiowych łamańców i zawirowań niż poezji. O poezji w ogóle niewiele się we współczesnych mediach mówi, a czasy, kiedy czytelnicy codziennych i cotygodniowych gazet rozpoczynali lekturę od poszukiwania wiersza ulubionego poety – na przykład właśnie Gałczyńskiego – już nie …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, choć ukazuje ciężki los kobiet na wsi polskiej w wieku XX, idealnie wpisuje się w narrację, w której za pomocą problemu chłopskiego i rzekomego kolonializmu na ziemiach dawnej …
2
"Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu"
David Goggins
Z książki „Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu” Davida Gogginsa: „Budda powiedział, że życie jest cierpieniem. Nie jestem buddystą, ale wiem, co miał na myśli, i ty też. Aby …
3
"Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty"
James Clear
Jedna z rad Jamesa Cleara zawartych w „Atomowych nawykach. Drobnych zmianach, niezwykłych efektach”: jeżeli nie możesz znaleźć gry, której zasady ci sprzyjają, stwórz ją. OK, kiedy jednak nikt nie zechce grać w nią z nami, …