"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"

nr 2/2008
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy ok. 100 nowych tytułów, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady.
Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".
Stale współpracują: Małgorzata Janina Berwid, Anna Czarnowska-Łabędzka, Janusz Drzewucki, Tomasz Gardziński, Łukasz Gołębiewski, Jarosław Górski, Joanna Habiera, Piotr Kitrasiewicz,
Bogdan Klukowski, Tadeusz Lewandowski, Marek Ławrynowicz, Krzysztof Masłoń, Małgorzata Orlikowska, Urszula Pawlik, Bożena Rytel, Grzegorz Sowula, Paweł Waszczyk, Michał Zając, Tomasz Zapert
W Numerze
środa, 20 lutego 2008
Temat numeru (1/2)
Nie potrafię ustalić, który z wielkich wodzów, albo teoretyków wojny (Napoleon, von Clausewitz?) miał powiedzieć, że można rozpoznać, według jakich autorów prowadzona była wojna. Czy pytanie, według jakich autorów i książek kochamy, musi być bez sensu? Nie chodzi o katalogi pozycji łóżkowych, choć dobry przepis na rozkosz erotyczną jest nie do pogardzenia, ale takie lub inne literackie opowieści o miłości, kształtujące wyobrażenie, horyzont tego, co może i jak, mieć miejsce pomiędzy kochankami. Opowieści o miłości, …
środa, 20 lutego 2008
Temat numeru (2/2)
Miłość i towarzyszące jej uczucia, to bodaj najważniejszy wątek w literaturze. Zainspirowany tekstem Lecha Merglera, postanowiłem dokonać krótkiego, subiektywnego, przeglądu moich ulubionych książek o miłości. Ze smutkiem stwierdzam, że w większości przypadków opowiadają one o miłości nieszczęśliwej. Być może jednak miłość spełniona jest zbyt banalna, by mogła stać się tematem dojrzałego dzieła literackiego, a nie tylko szmirowatym romansem?
środa, 20 lutego 2008
Rozmowa numeru
Podobno „jesli słabaja Rassija – to nikakaja Polsza”. Kto to powiedział? Siergiej Panarin, zmarły w 2004 roku filozof, profesor Uniwersytetu Moskiewskiego, laureat Nagrody im. Aleksandra Sołżenicyna. Starał się przedstawić ofertę pod adresem Polski ze strony rosyjskich środowisk intelektualnych, nawiązując do istniejących – w różnym stopniu w Rosji i w Polsce – obaw przed dominacją Zachodu. Przed zachodnimi wzorcami, wpływami politycznymi i kulturowymi. W przywoływanym przez pana w „Historiach politycznych tradycji” badaniach socjologicznych z końca zeszłego …
środa, 20 lutego 2008
Książka i prawo
Sąd Najwyższy niejednokrotnie zajmował się zagadnieniem współtwórczości, a konkretnie odpowiedzią na pytanie kiedy, a więc po spełnieniu jakich warunków mamy do czynienia z utworem współautorskim. Orzeczenia dotyczące tej problematyki były również bohaterami niniejszego cyklu. Tym razem ponownie proponuję wycieczkę w stronę anatomii współtwórczości.
środa, 20 lutego 2008
Rzecz o Izabelli Matys
Jedna z najbardziej bezpośrednich osób w branży wydawniczej. Z racji na ujmujący i dość niekonwencjonalny sposób bycia znajomość z nią najpierw zaskakuje, później intryguje, wreszcie zaś – sprawia, że pod koniec jednego spotkania człowiek umawia się na kolejne. Jeśli jest w formie – a zwykle jest – rozmowa z nią to wielka przyjemność. I wyzwanie. Warunek jest tylko jeden – również trzeba być w formie. A najlepiej w formie życiowej, bo Izabella Matys – menedżer …
środa, 20 lutego 2008
Co czytają inni
Wydarzenia w Wazi Khwa w Afganistanie – atak naszej jednostki na cywilów, przypuszczony najpewniej w odwecie – były niezaprzeczalnie tragedią dla ofiar i sprawców. Ale, przyznajmy, jakim równocześnie wybornym materiałem dla pisarzy, a jeszcze bardziej scenarzystów! Trudno tu mówić, iż rzeczywistość wyprzedza fabułę, raczej idą łeb w łeb, jeśli użyć kolokwializmu. Dowodem najnowsza powieść brytyjskiego dziennikarza Jamesa Meeka „We are now beginning our descent” (Canongate), której akcja rozgrywa się częściowo w Afganistanie, zaś jej bohaterem …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1

"Kicia Kocia i Nunuś. Jaka piękna zima!"
Książeczka „Kicia Kocia i Nunuś. Jaka piękna zima!” Anity Głowińskiej pokazuje, jak piękna jest ta pora roku na wsi i w mieście, w lesie i parku – wszędzie. A jak wygląda za oknem? To już …
2

"„Kicia Kocia i Nunuś. Czekamy na święta!”"
„Kicia Kocia i Nunuś. Czekamy na święta!” Anity Głowińskiej to w istocie jeszcze jeden kalendarz adwentowy. Fajniejszy niż inne, choć może mniej smaczny.
3

"It Starts with Us"
Lektura „It Starts with Us” Colleen Hoover wskazuje na wyraźną potrzebę znalezienia nowego określenia dla literatury młodzieżowej. Wszelkie odniesienia do dawnych powieści nie mają najmniejszego sensu.