"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 9/2016
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy ok. 100 nowych tytułów, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI". Stale współpracują: Małgorzata Janina Berwid, Anna Czarnowska-Łabędzka, Janusz Drzewucki, Tomasz Gardziński, Łukasz Gołębiewski, Jarosław Górski, Joanna Habiera, Piotr Kitrasiewicz, Bogdan Klukowski, Tadeusz Lewandowski, Marek Ławrynowicz, Krzysztof Masłoń, Małgorzata Orlikowska, Urszula Pawlik, Bożena Rytel, Grzegorz Sowula, Paweł Waszczyk, Michał Zając, Tomasz Zapert
W Numerze
Poniedziałek, 3 października 2016
Na-molny książkowiec
Gdy nadchodzą wakacje zawsze przeklinam starcze nawyki. Zamiast do torby podróżnej wziąć, jak Pan Bóg nowoczesności przykazał, czytnik e-booków i w jego bebechach szmuglować terabajty możliwości, wolę prócz elektroniki ciągnąć ze sobą przez świat co najmniej kilka papierowych edycji. Nie dość, żem staromodny, tom w dodatku wariat. 
Poniedziałek, 3 października 2016
Między wierszami
"Postanowiłem napisać tę książkę w pierwszej osobie, ponieważ jest w całości oparta na setkach godzin rozmów z moją matką. O powstaniu warszawskim napisano wiele książek, lecz ta jest opowieścią bardzo osobistą. Starałem się pisać, w pełni odwołując się do doświadczeń matki, jej myśli i emocji. Tamte wydarzenia są tak żywe w jej pamięci, jakby rozgrywały się teraz" - mówił George Szlachetko w Muzeum Powstania Warszawskiego na promocji opracowanych przez siebie wspomnień matki, zatytułowanych "Wira z …
Poniedziałek, 3 października 2016
Monika Błądek
- Co to jest?! Natarczywy głos przy samym uchu sprawił, że wyprostowałem się na krześle. Nowakowska wbijała we mnie wściekłe spojrzenie. Jak gdyby nigdy nic, przeniosłem wzrok na zeszyt. "Niezły rysunek" - pochwaliłem samego siebie. Szary wilk wył do księżyca, białej kuli na tle atramentowej nocy. Kreski tworzyły cienie i wypełniały kontury. Niebieskim i czarnym długopisem potrafiłem czynić cuda, czarować, tworzyć nowe światy. Moją muzą była nuda - Biała Pani skutecznie zastępowała natchnienie. 
Poniedziałek, 3 października 2016
Rozmowa z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk
- Jak to się stało, że pani, z wykształcenia teatrolożka, zainteresowała się historią i napisała powieść historyczną? - Przeznaczenie, czy co? Może musiałam odpokutować ledwo zdaną maturę z historii? (śmiech) - Dlaczego upodobała sobie pani właśnie oświecenie? - Takie poukładane, bliskie sercu i... opisane. To coś znaczy dla autora, kiedy ma źródła. Grzebałam w nich i grzebałam, aż dokopałam się do oświecenia. Wylądowałam zimą w środku puszczy, tuż pod nosem zbójców, wcześniej spaliłam czarownicę na stosie. Jakoś mnie …
Poniedziałek, 3 października 2016
Rozmowa z Guido van Genechten, fl amandzkim autorem i ilustratorem książek obrazkowych dla dzieci
Guido van Genechten urodził się w 1957 roku w belgijskim mieście Mol. Studiował typografię oraz pobierał lekcje rysunku, malarstwa, grafiki i fotografii w miejscowej akademii sztuk pięknych. Przez lata pracował jako grafik w wielu wydawnictwach. Dzisiaj zajmuje się przede wszystkim tworzeniem autorskich książek obrazkowych dla dzieci. W 1988 roku zdobył międzynarodową nagrodę dla ilustratorów (Illustrator's Award City of Hasselt) za książkę "Rikuś". To wyróżnienie otworzyło mu drzwi do międzynarodowej kariery. W 2007 roku zwyciężył w …
Poniedziałek, 3 października 2016
Dla dzieci i młodzieży
Iwona Chmielewska Cztery zwykłe miski Wydawnictwo Format, Wrocław 2016, s. 48, 39,90 zł, ISBN 978-83-61488-89-7 "Książkę można wymyślić o wszystkim i przyda się w niej wszystko, nawet cztery zwykłe miski". Wznowione po trzech latach od premiery "Cztery zwykłe miski" - z nową i bardziej wyrazistą okładką - udowadniają, że zupełnie zwykłe, na pozór zużyte przedmioty mogą stać się początkiem nowej, niesamowitej historii. 
Poniedziałek, 3 października 2016
75. rocznica śmierci Jamesa Joyce?a
Rocznice zawsze są dobrym pretekstem, by wspominać twórców uwielbianych oraz tych, o których czytelnicy niesłusznie zapomnieli. W obu przypadkach wszystkim zainteresowanym jest wtedy miło. Fani danego autora mogą się chwalić przed znajomymi, że "lubili Słowackiego zanim to było modne" (pytanie czy kiedykolwiek było), wydawcy ostrzą zęby na sukces finansowy wznowienia, zaś dziennikarz jest zadowolony, że zrobił coś dla szerzenia nie tak powszechnej wiedzy o literaturze. Znacznie ciekawszym wyzwaniem jest jednak rozpoczęcie dyskusji o pisarzu, który jest …
Poniedziałek, 3 października 2016
Eugeniusz Piliszek (1.08.1928-22.08.2016)
Jakże trudno jest zawrzeć w kilku zdaniach dorobek tak niezwykłego i aktywnego człowieka, który całe swoje zawodowe życie poświęcił upowszechnianiu nauki i kultury poprzez książki. Już podczas studiów na Politechnice Warszawskiej w 1950 roku rozpoczął pracę w Państwowych Wydawnictwach Technicznych, a następnie w Wydawnictwie Budownictwo i Architektura. W 1957 roku był jednym z założycieli Wydawnictwa Arkady, w którym potem przez 32 lata pracował na różnych kierowniczych stanowiskach, w tym od 1966 do 1989 roku jako …
Poniedziałek, 3 października 2016
Rozmowa z Piotrem kitrasiewiczem, autorem książki 'jego ekscelencja na herbatce z Göringiem'
Poniedziałek, 3 października 2016
legendarna seria powraca w nowej odsłonie!
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Kicia Kocia i Nunuś. Jaka piękna zima!"
Anita Głowińska
Książeczka „Kicia Kocia i Nunuś. Jaka piękna zima!” Anity Głowińskiej pokazuje, jak piękna jest ta pora roku na wsi i w mieście, w lesie i parku – wszędzie. A jak wygląda za oknem? To już …
2
"„Kicia Kocia i Nunuś. Czekamy na święta!”"
Anita Głowińska
„Kicia Kocia i Nunuś. Czekamy na święta!” Anity Głowińskiej to w istocie jeszcze jeden kalendarz adwentowy. Fajniejszy niż inne, choć może mniej smaczny.
3
"It Starts with Us"
Colleen Hoover
Lektura „It Starts with Us” Colleen Hoover wskazuje na wyraźną potrzebę znalezienia nowego określenia dla literatury młodzieżowej. Wszelkie odniesienia do dawnych powieści nie mają najmniejszego sensu.