"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 2/2010
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy ok. 100 nowych tytułów, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI". Stale współpracują: Małgorzata Janina Berwid, Anna Czarnowska-Łabędzka, Janusz Drzewucki, Tomasz Gardziński, Łukasz Gołębiewski, Jarosław Górski, Joanna Habiera, Piotr Kitrasiewicz, Bogdan Klukowski, Tadeusz Lewandowski, Marek Ławrynowicz, Krzysztof Masłoń, Małgorzata Orlikowska, Urszula Pawlik, Bożena Rytel, Grzegorz Sowula, Paweł Waszczyk, Michał Zając, Tomasz Zapert
W Numerze
środa, 17 lutego 2010
Eros, Tanatos i literatura - Temat numeru
Miłość to odwieczny temat literatury: namiętności, radości, ale i rozczarowania, spełnienie i gorycz odrzucenia. Tak jak w życiu. Miłości towarzyszą poszukiwanie, pragnienie, a często intryga, niespodziewany zwrot akcji. Jednym słowem — gotowa opowieść. Miłość znajdziemy w Biblii i w mitologiach całego świata, w religiach politeistycznych miała swoich własnych bogów, w monoteizmie sam Bóg jest miłością. Jedną z najpiękniejszych deklaracji miłości w literaturze jest list św. Pawła do Koryntian, jeden z najczęściej cytowanych fragmentów Nowego Testamentu. …
środa, 17 lutego 2010
Dan Brown - Rozmowa numeru
Po tylu latach pracy wydałeś książkę, tak oczekiwaną na świecie? Co czujesz? Ulgę? To chyba trochę tak, jakby urodzić dziecko. Jesteś szczęśliwa, że już po wszystkim, wdzięczna, że dziecko jest zdrowe. A jednocześnie masz takie dziwne tęskne uczucie, że tyle czasu je nosiłaś, stanowiło cząstkę twojej osoby, a teraz jest samodzielne. A po pewnym czasie zaczynasz myśleć: hm, może zrobię to jeszcze raz (śmiech). Na razie jednak staram się trochę odpocząć. Pracowałem nad „Zaginionym symbolem” …
środa, 17 lutego 2010
Głośno w mediach o naszych nagrodach
"W Warszawie ogłoszono literackie oskary” – tak rozpoczynała się relacja z wręczenia Nagród „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” w nadawanym w TVP 1 „Teleexpressie”. Materiał Magdaleny Koroszyńskiej (zdjęcia – Wojciech Hajdacki) wyemitowano jeszcze tego samego dnia, w którym trwała impreza, czyli 27 stycznia tradycyjnie o godz. 17 (dokładnie w dwunastej minucie trwania programu). To stwierdzenie od razu stało się właściwie hasłem programowym naszej redakcji i zespołu, który już teraz szykuje się do organizacji przyszłorocznej uroczystości. Depesza Polskiej …
środa, 17 lutego 2010
Książka i prawo - Czego nas uczą wyroki?
Wejście w życie nowej regulacji ustawowej nie obywa się bez problemów – przede wszystkim problemów dotyczących sposobu oceny zdarzeń pojawiających się na czasowym styku regulacji poprzedniej i nowej. Rozwiązaniem tego typu konfliktów zajmują się tzw. normy kolizyjne czy – gdy mówimy wyłącznie o aspekcie czasowym konfliktu – przepisy intertemporalne (przejściowe). Ale niejednokrotnie nawet one nie dają odpowiedzi na wszystkie pytania.
środa, 17 lutego 2010
Co czytają inni
Odpytywano mnie ostatnio w radiowym studiu z „nieautoryzowanej biografii” Sherlocka Holmesa, jaka trafiła na rynek niemal równocześnie z kolejną ekranizacją przygód detektywa. Zainteresowanie mediów książką nie powinno nas zwieść; gdyby nie film, przepadłaby jak wiele innych dobrze napisanych i ciekawych tytułów. W rozmowie z dziennikarką zastanawialiśmy się, dlaczego rynek biografii tak zdominowany jest przez Anglików i Amerykanów. Wyraziłem opinię, że to dlatego, iż interesują ich wszyscy, nie tylko największe postaci narodowej historii, nie boją się …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Rodzina Monet. Tom 1. Skarb"
Weronika Marczak
„Skarb” rozpoczynający „Rodzinę Monet” Weroniki Marczak anonsowany jest jako „pierwszy tom serii, która podbiła serca czytelników polskiego Wattpada”. Uściślę: czytelniczek.
2
"Rodzina Monet. Tom 2. Królewna. Część 1"
Weronika Marczak
W pierwszej części „Królewny”, drugiego tomu „Rodziny Monet” Weroniki Marczak, przenosimy się wraz z bohaterką całego cyklu i jej przyrodnimi braćmi do Tajlandii: „Gdy postawiliśmy kroki na brązowych deskach na tarasie, zawiesiliśmy głodny wzrok na …
3
"Rodzina Monet. Tom 2. Królewna. Część 2"
Weronika Marczak
Życie tytułowej bohaterki „Królewny”, drugiej części drugiego tomu „Rodziny Monet” Weroniki Marczak, nie jest wcale tak usłane różami, jak moglibyśmy sądzić: „Duszno mi – żali się dziewczę. – Nie mogę złapać oddechu. Czuję się jak …