"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 3/2008
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady.
Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".
Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego
Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego
W Numerze
środa, 12 marca 2008
Sutanny leżą obok garniturów, habity obok sukienek
To był dobry rok — stwierdzają zgodnie wydawcy literatury religijnej. Z pewnością nie tak owocny jak 2005, ale tamten należy postrzegać w kategoriach bezsprzecznego ewenementu, nieczęsto bowiem jesteśmy świadkami wydarzenia wywołującego publiczne zainteresowanie tej miary co śmierć Jana Pawła II. Wydawcy katoliccy zdają sobie z tego sprawę, stąd też wyniki 2007 roku traktują jako bardzo dobre. Zwłaszcza w porównaniu ze znacznie gorszym rokiem 2006, który dobitnie wykazał, iż „karnawał JP II” nie będzie trwał wiecznie …
środa, 12 marca 2008
Jerzy Narbutt – autor nieznany (Sylwetka)
Gdyby dorobek pisarski Jerzego Narbutta ograniczyć do jednej – jedynej zresztą w jego, obejmującej dziewiętnaście książek, bibliografii – powieści: „Ostatnia twarz portretu”, i tak autor zasługiwałby na honorowe miejsce w dziejach współczesnej literatury polskiej. Powieść ta miała swój pierwodruk ponad dwadzieścia lat temu, ograniczony był jednak zasięg jej czytelników. „Ostatnia twarz portretu” ukazała się bowiem w drugim obiegu, nakładem Biblioteki Literackiej i Historycznej. Smutne, że tak długo trzeba było czekać na normalną edycję tej ważnej, …
środa, 12 marca 2008
Książka i prawo
Nie po raz pierwszy przyjrzymy się bliżej wyrokowi Sądu Najwyższego, którego istota sprowadza się do odpowiedzi na podstawowe pytanie prawa autorskiego: co utworem jest, a co nim nie jest. Tym razem Sąd Najwyższy rozważał ile twórczości mieści się w tabelach zawartości cholesterolu oraz kaloryczności produktów spożywczych.
środa, 12 marca 2008
Krzysztof Kotowski - Rozmowa
Po „Zygzaku”, „Marice” i „Japońskim cięciu” – „Kapłan” to powieść sensacyjna innego typu, chociaż w pewnym stopniu zapowiedziana przez „Japońskie cięcie”. Czy „Kapłan” stanowi cezurę w pańskiej twórczości i jest początkiem nowego rodzaju bohaterów oraz narracji w stylu – że tak się wyrażę – komiksowo-hollywoodzkim? Cel cały czas jest ten sam – dawać ludziom rozrywkę. Oczywiście na jak najwyższym poziomie. Ale nie mogę stać w miejscu. Nie znoszę się powtarzać i cały czas eksploatować – …
środa, 12 marca 2008
Co czytają inni
Niech żyje wojna, [muzyczka marsza rżnie, wojna,] pieniążki sypią się”, brzmiały cyniczne słowa ulicznej piosenki. Przygotowując przeglądy, coraz częściej natykam się na tytuły nawiązujące do różnych wojennych konfliktów – starych, nowych, lokalnych, światowych. „Sex sells”, brzmi odwieczne prawo rynku (co potwierdzają tytuły gazet lub czasopism), ale wojna sprzedaje się równie dobrze. Ewidentnie dostrzegli to nie tylko producenci filmów, ale i powieściopisarze. Nie bardzo pojmuję, dlaczego stosownym tłem dla rozwiązania np. małżeńskich konfliktów czy uporania się …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Obrona. Chyłka. Tom 18"
Będąca w trzydziestym miesiącu ciąży Chyłka, bohaterka „Obrony”, osiemnastego(!) tomu cyklu Remigiusza Mroza, toczy następujący dialog z badającym ją ginekologiem: „… chcę czuć, że rodzę – uzupełniła. – A nie, że wydałam pestkę arbuza. – …
2
"Glukozowa rewolucja"
Jessie Inchauspe w „Glukozowej rewolucji” namawia: „Spróbuj tego: następnym razem, gdy zasiądziesz do posiłku, najpierw zjedz warzywa, następnie białko i tłuszcz, a na końcu węglowodany. Zastanów się, czy czujesz się lepiej niż po zwykłym posiłku”. …
3
"Magiczna rana"
Z „Magicznej rany” Doroty Masłowskiej: „Był styczeń. Mokotów przypominał grób masowy z aspiracjami. Benny Hill by tu dwa razy się zastanowił, nim by poklepał łysego w czachę, a potem każdy z nich odjechałby swoim tramwajem …