"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 3/2008
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy ok. 100 nowych tytułów, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI". Stale współpracują: Małgorzata Janina Berwid, Anna Czarnowska-Łabędzka, Janusz Drzewucki, Tomasz Gardziński, Łukasz Gołębiewski, Jarosław Górski, Joanna Habiera, Piotr Kitrasiewicz, Bogdan Klukowski, Tadeusz Lewandowski, Marek Ławrynowicz, Krzysztof Masłoń, Małgorzata Orlikowska, Urszula Pawlik, Bożena Rytel, Grzegorz Sowula, Paweł Waszczyk, Michał Zając, Tomasz Zapert
W Numerze
środa, 12 marca 2008
Sutanny leżą obok garniturów, habity obok sukienek
To był dobry rok — stwierdzają zgodnie wydawcy literatury religijnej. Z pewnością nie tak owocny jak 2005, ale tamten należy postrzegać w kategoriach bezsprzecznego ewenementu, nieczęsto bowiem jesteśmy świadkami wydarzenia wywołującego publiczne zainteresowanie tej miary co śmierć Jana Pawła II. Wydawcy katoliccy zdają sobie z tego sprawę, stąd też wyniki 2007 roku traktują jako bardzo dobre. Zwłaszcza w porównaniu ze znacznie gorszym rokiem 2006, który dobitnie wykazał, iż „karnawał JP II” nie będzie trwał wiecznie …
środa, 12 marca 2008
Jerzy Narbutt – autor nieznany (Sylwetka)
Gdyby dorobek pisarski Jerzego Narbutta ograniczyć do jednej – jedynej zresztą w jego, obejmującej dziewiętnaście książek, bibliografii – powieści: „Ostatnia twarz portretu”, i tak autor zasługiwałby na honorowe miejsce w dziejach współczesnej literatury polskiej. Powieść ta miała swój pierwodruk ponad dwadzieścia lat temu, ograniczony był jednak zasięg jej czytelników. „Ostatnia twarz portretu” ukazała się bowiem w drugim obiegu, nakładem Biblioteki Literackiej i Historycznej. Smutne, że tak długo trzeba było czekać na normalną edycję tej ważnej, …
środa, 12 marca 2008
Książka i prawo
Nie po raz pierwszy przyjrzymy się bliżej wyrokowi Sądu Najwyższego, którego istota sprowadza się do odpowiedzi na podstawowe pytanie prawa autorskiego: co utworem jest, a co nim nie jest. Tym razem Sąd Najwyższy rozważał ile twórczości mieści się w tabelach zawartości cholesterolu oraz kaloryczności produktów spożywczych.
środa, 12 marca 2008
Krzysztof Kotowski - Rozmowa
Po „Zygzaku”, „Marice” i „Japońskim cięciu” – „Kapłan” to powieść sensacyjna innego typu, chociaż w pewnym stopniu zapowiedziana przez „Japońskie cięcie”. Czy „Kapłan” stanowi cezurę w pańskiej twórczości i jest początkiem nowego rodzaju bohaterów oraz narracji w stylu – że tak się wyrażę – komiksowo-hollywoodzkim? Cel cały czas jest ten sam – dawać ludziom rozrywkę. Oczywiście na jak najwyższym poziomie. Ale nie mogę stać w miejscu. Nie znoszę się powtarzać i cały czas eksploatować – …
środa, 12 marca 2008
Co czytają inni
Niech żyje wojna, [muzyczka marsza rżnie, wojna,] pieniążki sypią się”, brzmiały cyniczne słowa ulicznej piosenki. Przygotowując przeglądy, coraz częściej natykam się na tytuły nawiązujące do różnych wojennych konfliktów – starych, nowych, lokalnych, światowych. „Sex sells”, brzmi odwieczne prawo rynku (co potwierdzają tytuły gazet lub czasopism), ale wojna sprzedaje się równie dobrze. Ewidentnie dostrzegli to nie tylko producenci filmów, ale i powieściopisarze. Nie bardzo pojmuję, dlaczego stosownym tłem dla rozwiązania np. małżeńskich konfliktów czy uporania się …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
„W Polsce międzywojennej – czytamy w »Chłopkach. Opowieści o naszych babkach« Joanny Kuciel-Frydryszak – 64 procent gospodarstw na wsi uznawano za niewystarczające, a 40 procent wiejskich kobiet za zbędne”. Co robi więc wiejska dziewczyna? „Jako …
2
"Kukułcze jajo"
Camilla Läckberg
Szwedzi mają Camillę Läckberg, której już jedenasty tom kryminałów dziejących się w Fjällbace – „Kukułcze jajo” trafił właśnie na wysokie miejsce naszego rankingu. Trupów całe mnóstwo, do tego tematyka LGBT, jak powszechnie wiadomo, kluczowa dla …
3
"Holly"
Stephen King
„Holly” Stephena Kinga – przyznaję – nie dokończyłem i to nie dlatego, że tomiszcze jest opasłe. Politykowania wystarcza mi tego, co w domu i za oknem, propagandy covidowej w amerykańskim wydaniu nie potrzebuję do niczego, …