"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 7/2007
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Wtorek, 24 lipca 2007
Okładkowy alfabet Grzegorza Sowuli
Szewc bez butów chodzi” – gdy naczelny „Magazynu” poprosił mnie o napisanie tekstu omawiającego okładki książkowe, zrozumiałem nagle głęboką trafność tego porzekadła. Dostaję codziennie zapowiedzi wydawnicze, informacje o wchodzących na rynek tytułach, książki do omówienia – ale to tylko słowa, nie obrazki. Nawet egzemplarze recenzyjne odbieram w postaci szczotek lub w wersji elektronicznej. Okładki – owszem, zauważam je kątem oka w internetowej poczcie, lecz jako czytelnik starej daty muszę mieć tom w ręku, by móc …
Poniedziałek, 23 lipca 2007
Albrecht Lempp, laureat nagrody „Transatlantyk” dla najwybitniejszego ambasadora literatury polskiej za granicą
Od kiedy pan – Niemiec – mieszka w Polsce na stałe? Od 1994 roku. Uwierzył pan w moc literatury polskiej? Był pan przekonany, że warto na nią postawić? Nie było to tak, że patrząc na świat z wysoka szukałem miejsca z najlepszą literaturą, by tam wylądować i coś dla tamtejszej literatury zrobić. A tego, co zrobiłem, nauczyłem się u Karla Dedeciusa w Deutsches Polen Institut w Darmstadt. Nadmienię, że z początku Dedecius nie był przekonany …
Poniedziałek, 23 lipca 2007
Książka i prawo
Z pozoru wyrok Sądu Najwyższego z 8 listopada 2000 r. nie dotyczy branży wydawniczej, został bowiem wydany w sporze pomiędzy Alfredem L., twórcą Bolka i Lolka, a Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku- Białej. Ta branżowa nieadekwatność jest jednak pozorna – w istocie orzeczenie to ma kluczowe znaczenie dla praktyki obrotu prawnoautorskiego w Polsce.
Poniedziałek, 23 lipca 2007
Rzecz o Grażynie Szarszewskiej
Dyrektor generalna wydawnictwa Langenscheidt Polska, którym od chwili założenia kieruje żelazną ręką. Na rynku książki stosunkowo od niedawna, choć zdołała zaznaczyć na nim swą pozycję już nie raz. Kobieta z klasą, piękna i – co szczególnie ekscytujące – w pełni tego świadoma. Uwodzicielska, a jednocześnie trzymająca stosowny dystans. Jaka jest Grażyna Szarszewska?
Poniedziałek, 23 lipca 2007
Co czytają inni
Podczas krótkiego pobytu w Rethimnonie na Krecie zajrzałem któregoś dnia do księgarni, by rzucić przynajmniej okiem na lokalne nowości. Jest ich sporo, choć znajome okładki – dziś chyba wszędzie takie same – ułatwiają odgadnięcie nazwisk autorów: Allende, King, Cooper, Grisham, Archer, Süskind, Rowling. Nie zauważyłem Pamuka, ale to chyba wina mego gapiostwa – nie chcę podejrzewać greckich wydawców o motywowaną politycznie niechęć do tureckiego noblisty.
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, choć ukazuje ciężki los kobiet na wsi polskiej w wieku XX, idealnie wpisuje się w narrację, w której za pomocą problemu chłopskiego i rzekomego kolonializmu na ziemiach dawnej …
2
"Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu"
David Goggins
Z książki „Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu” Davida Gogginsa: „Budda powiedział, że życie jest cierpieniem. Nie jestem buddystą, ale wiem, co miał na myśli, i ty też. Aby …
3
"Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty"
James Clear
Jedna z rad Jamesa Cleara zawartych w „Atomowych nawykach. Drobnych zmianach, niezwykłych efektach”: jeżeli nie możesz znaleźć gry, której zasady ci sprzyjają, stwórz ją. OK, kiedy jednak nikt nie zechce grać w nią z nami, …