Poniedziałek, 23 lipca 2007
Książka i prawo
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru7/2007
Z pozoru wyrok Sądu Najwyższego z 8 listopada 2000 r. nie dotyczy branży wydawniczej, został bowiem wydany w sporze pomiędzy Alfredem L., twórcą Bolka i Lolka, a Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku- Białej. Ta branżowa nieadekwatność jest jednak pozorna – w istocie orzeczenie to ma kluczowe znaczenie dla praktyki obrotu prawnoautorskiego w Polsce. Kość niezgody Alfred L. wystąpił przeciwko Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, domagając się zakazania pozwanemu dalszego korzystania i eksploatowania postaci Bolka i Lolka oraz filmów z wykorzystaniem tych postaci. Poza tym domagał się: a) zamieszczenia przez pozwanego w dziennikach ogólnopolskich przeprosin za eksploatowanie filmów z naruszeniem jego praw autorskich, b) odszkodowania w wysokości 25 tys. zł, c) zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Argumentował, że jest twórcą spornych postaci, zaś umowa z 1963 roku, łącząca go z pozwanym, wskazywała, że pozwane studio może wykonywać filmy z wykorzystaniem postaci Bolka i Lolka tylko z udziałem powoda. Pozwany przyznał, iż Alfred L. jest współtwórcą – wraz z Leszkiem L. – postaci Bolka i Lolka, twierdził jednak, że umową z 1963 roku powód przeniósł na pozwane studio całość autorskich praw majątkowych do tych postaci w zakresie ich wykorzystywania do produkcji filmów rysunkowych i rozpowszechniania takich filmów. Orzekający w pierwszej instancji Sąd Wojewódzki w Bielsku-Białej wyrokiem z 10 września 1998 roku w zasadniczej części uznał roszczenia powoda – nakazał pozwanemu zaniechanie naruszania autorskich praw osobistych Alfreda L. oraz zamieszczenie przeprosin na łamach „Rzeczpospolitej” oraz „Gazety Wyborczej”. Ponadto zasądził na rzecz powoda 5000 zł …
Wyświetlono 25% materiału - 240 słów. Całość materiału zawiera 962 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się