"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"

nr 11/2015
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy ok. 100 nowych tytułów, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady.
Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".
Stale współpracują: Małgorzata Janina Berwid, Anna Czarnowska-Łabędzka, Janusz Drzewucki, Tomasz Gardziński, Łukasz Gołębiewski, Jarosław Górski, Joanna Habiera, Piotr Kitrasiewicz,
Bogdan Klukowski, Tadeusz Lewandowski, Marek Ławrynowicz, Krzysztof Masłoń, Małgorzata Orlikowska, Urszula Pawlik, Bożena Rytel, Grzegorz Sowula, Paweł Waszczyk, Michał Zając, Tomasz Zapert
W Numerze
Piątek, 26 lutego 2016
Między wierszami
Miło mi donieść szanownym czytelnikom, że po kiksie literackim, jaki stanowił niedokończony wywiad z Januszem Kondratowiczem, Rafał Podraza powrócił do wysokiej formy. Co stwierdzam po lekturze monografii pt. "Jutro będzie dobry dzień" (W.A.B.), poświęconej Helenie Majdaniec, jednej z najurodziwszych polskich piosenkarek. W jej życiu był także wątek agenturalny.
Piątek, 26 lutego 2016
Na-molny książkowiec
Wspominałem w ostatnim moim felietonie - przy okazji zupełnie innego niż teraz problemu - o eseju "Kawior i popiół" autorstwa Marcii Shore (wydanie polskie, 2008, Świat Książki). Swojego rodzaju uzupełnieniem podjętych tam spraw stał się zresztą kolejny tom amerykańskiej badaczki, również dotyczący problematyki ideologicznej Europy Środkowej w minionej epoce oraz tutejszej mentalności, czyli "Smak popiołów" (Świat Książki). Rzeczywiście, dałoby się go, w rzeczy samej, określić mianem "popielaty". A kto ciekaw, niech sobie sam sprawdza dlaczego.
Piątek, 26 lutego 2016
Wydawnictwo avalon
Zgodnie z hasłem, że "Wydawnictwo Avalon to historia w dobrym wydaniu!", jakie zamieszczono na stronie internetowej krakowskiej oficyny, od lat na rynek księgarski trafiają niezwykle znaczące pozycje, wysoko cenione przez środowisko historyczne. Początkowo były to reprinty klasycznych edycji, czasem sprzed wielu dziesiątków lat, które nawet w handlu antykwarycznym były niedostępne.
Piątek, 26 lutego 2016
Rozmowa z Jonathanem Carrollem, autorem m.in.
- Podobno do przeczytania pierwszej w życiu książki zmusił cię brat? - Pewnego dnia mój brat zaoferował mi dolara za przeczytanie książki. Książka gruba nie była, a ja bardzo tego dolara potrzebowałem. Chciałem umówić się na randkę z dziewczyną, rozumiecie... Nie wiedziałem co to za książka, ale z oczywistych względów przystałem na propozycję brata. Przeczytałem ją szybko, bo szybko chciałem zapłatę. Kiedy skończyłem, zapytał, czy mi się podobało. Powiedziałem, że owszem. Spytał, czy chcę przeczytać inną …
Piątek, 26 lutego 2016
Temat numeru
Ulubiony pisarz i najukochańsza pisarka każdego z nas kiedyś przestaną tworzyć, wymyślać kolejne fabuły, eksperymentować z narracją i powoływać do życia nowe, wspaniałe postaci. Niniejszy artykuł nie musi być utrzymany w duchu turpizmu czy elegii, żebyśmy uznali ten fakt. Wszyscy pisarze kiedyś umierają, a ich czytelnicy, którzy wcześniej przekroczyli dzięki książkom granice rzeczywistości, pozostają z gorzkim uczuciem niedosytu i pytaniem: co dalej? Mija trochę czasu, czytelnicy znajdują nowych idoli, zmieniają się trendy i sposoby myślenia, …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1

"Rodzina Monet. Tom 3. Perełka. Część 2"
W drugiej części „Perełki”, trzeciego tomu „Rodziny Monet” Weroniki Marczak, rodzinną idyllę wśród milionerów zakłóca bohaterce tajemniczy telefon zwiastujący, najdelikatniej mówiąc, kłopoty, ale wtedy właśnie przekonuje się, jak wiele znaczą dla niej bracia, którzy – …
2

"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak w „Chłopkach. Opowieści o naszych babkach” cytuje następujące zalecenie lekarskie sprzed wojny: „Ludność wiejska powinna się oduczyć sypiania po kilkoro w jednym łóżku, sypiania w ubraniu, rzadkiego zmieniania bielizny na sobie i w …
3

"Rodzina Monet. Tom 1. Skarb"
„Rodzina Monet. Tom 1. Skarb” Weroniki Marczak rozpoczyna historię piętnastoletniej Hailie, która od miesięcy króluje na naszej liście. Punkt wyjścia jest następujący: bohaterka traci w wypadku samochodowym mamę i babcię i trafia pod opiekę, nieznanych …