"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 4/2008
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady.
Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".
Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego
Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego
W Numerze
środa, 16 kwietnia 2008
Albumy: lubiane, drogie, nieliczne - Temat numeru
Albumy stanowią niezwykle efektowną część oferty wydawniczej, pięknie można je eksponować na witrynach i ladach księgarskich, świetnie też wyglądają w eleganckich wnętrzach, stanowią nawet często element dekoracyjny wspaniale komponujący się z meblami, dywanami, zasłonami, lampami i innymi elementami wyposażenia wnętrz. Powstał nawet szczególny gatunek albumów nazywany „coffee table books”, czyli książki leżące na stolikach do kawy — w domyśle przy głębokich kanapach i fotelach. Przegląda się je w trakcie konwersacji, a także w chwilach wolnych, …
środa, 16 kwietnia 2008
Krzysztof Karasek - Wywiad
Co sprawiło, że ponad czterdzieści lat temu po raz pierwszy zadał pan w wierszu pytanie: „Co ja tu robię”?Takie pytanie rewiduje świat. Zadajesz je sobie, a potem ono ciebie rewiduje. Zbigniew Bieńkowski napisał kiedyś, że to było pytanie pokoleniowe. Wydarzenia marca 1968 roku wyczuwało się w tamtej atmosferze, w tym, co Tadeusz Różewicz nazwał „naszą małą stabilizacją”. Młody człowiek rozglądał się wtedy i mówił: „Nie. Nie o takiej przyszłości myślałem, nie w takim kraju chciałem …
środa, 16 kwietnia 2008
Książka i prawo
Niejednokrotnie Sąd Najwyższy wypowiadał się na temat granic prawnoautorskiej ochrony w przypadku tzw. dzieł technicznych, zaliczanych do grupy utworów „niefikcjonalnych”. Tym razem bohaterką opowieści będzie ekspertyza mykologiczno- budowlana przygotowana na użytek prac remontowych w Zamku Królewskim w Warszawie. Wacław D., inżynier, specjalista w dziedzinie melioracji i budownictwa wodnego, przygotował na zlecenie Biura Projektów Budownictwa Komunalnego SA w Gdańsku ekspertyzę mykologiczno-budowlaną. Biuro zleciło wykonanie tej ekspertyzy w związku z umową zawartą z Zamkiem Królewskim w Warszawie, …
środa, 16 kwietnia 2008
Rzecz o braciach Olesiejukach
Trudno pisać porządny tekst o Jacku (lat 43) i Krzysztofie (39) Olesiejukach, właścicielach Firmy Księgarskiej, największej w Polsce hurtowni książek. Z jednej strony znani są na rynku na tyle, że wiadomo o nich niemało. Nawet to, gdzie spędzają wakacje i jakimi jeżdżą samochodami. Z drugiej zaś, swojej prywatności starają się strzec. Krążą o nich w środowisku rozmaite opinie. Od pozytywnych, pełnych podziwu dla pracowitości, inteligencji biznesowej i talentu – po negatywne, stawiające pod znakiem zapytania …
środa, 16 kwietnia 2008
Co czytają inni
Londyński „Times” 1 kwietnia 1972 roku poświęcił wiele miejsca stuleciu agencji turystycznej Thomasa Cooka, jednej z najbardziej znanych i szanowanych w świecie. Artykuł kończył się ofertą specjalną: podróż dookoła świata w cenie z 1872 roku. Zgłosiło się kilka tysięcy chętnych, ale na darmo – oferta była primaaprilisowym żartem, który ukazał się przez przeoczenie, jak tłumaczyli zakłopotani redaktorzy dziennika.
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Berdo"
W powieści „Berdo” Remigiusz Mróz wysyła swojego komisarza Forsta w Bieszczady. Dobrze, że tam, a nie w Tatry, które mogły się już czytelnikom Mroza opatrzyć. A po co jeździć w Bieszczady? Już ze sześćdziesiąt lat …
2
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
W „Chłopkach. Opowieści o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, traktujących o Polsce międzywojennej, czytamy: „Gdy poznajemy córkę gospodarza z sześciorgiem dzieci i trzema morgami, to już wiemy: cierpią głód. Ich gospodarstwo nazywane jest przez specjalistów od …
3
"Glukozowa rewolucja"
„Glukozowa rewolucja” Jessie Inchauspé, czyli pijcie ocet. Ale w miarę.