"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 7/2013
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Sobota, 3 sierpnia 2013
Na-molny książkowiec
Mam kuzyna. Ów kuzyn oddaje się czytelnictwu trudnych książek. Wykłada na to stosowne środki finansowe. Własne. Chwała mu! Lubię mojego kuzyna, a nawet odczuwam coś w rodzaju dumy, że w Heidelbergu zdążył jeszcze studiować filozofię pod okiem Martina Heideggera.
Sobota, 3 sierpnia 2013
Między wierszami
Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Barbara Kosmowska, Renata Piątkowska, Krystyna Sienkiewicz, Przemysław Babiarz, Piotra Dobrołęcki, Grzegorz Gauden, Tadeusz Górny, Wojciech Grabowski, Jerzy Bralczyk, Jerzy Iwaszkiewicz, Jerzy Kisielewski, Sławomir Koper, Marek Przybylik, Krzysztof Potaczała, Paweł Potoroczyn, Eustachy Rylski, Stefan Szczepłek. To zacne grono w pierwszej dekadzie czerwca połączyły Bieszczady. A właściwie Bogdan Szymanik, szef wydawnictwa Bosz, który już po siódmy zorganizował Bieszczadzkie Lato z Książką. Imprezę niepowtarzalną i unikalną pod każdym względem. W której miałem honor uczestniczyć po raz …
Sobota, 3 sierpnia 2013
Co czytają inni
Pisanie odręczne ma wiele zalet. Wciąga nas w relację ze słowem pisanym, zmysłową, bezpośrednią i indywidualną, naszą osobowość zaś otwiera dla świata. To słowa Philipa Henshera, autora tomu „The missing ink” (Macmillan), w którym zastanawia się, dlaczego utracona sztuka posługiwania się piórem wciąż ma znaczenie. 
Sobota, 3 sierpnia 2013
Rozmowa z edą ostrowską
– „Oto stoję w deszczu ciała”, to poetycki zapis końca lat 70., początku 80., epoki siermiężnej, a przecież na kartach pani książki barwnej, choć nie wesołej. To świat jakiego dziś już nie ma, nie tylko w wymiarze rzeczywistym, także duchowym. Czy zgodzisz się z tym? – Rzeczywistość tamtych lat postrzegam jako barwną, wręcz magiczną, jednocześnie zwyczajną i nadzwyczajną jak kwitnąca zawrotnie łąka. Byłam młoda, zachłanna na śmierć i życie, oba żywioły fascynowały. Brak masła, majtek, papieru …
Sobota, 3 sierpnia 2013
Wędkarstwo to od lat jedna z najpopularniejszych letnich rozrywek. Uległo jej niemało literatów, czego dowody odnajdujemy także w ich dorobku. W krajowym piśmiennictwie temat wędkarski związany jest głównie z dorobkiem literackim Kornela Filipowicza. Wcześniej nie był przedmiotem istotnej kreacji artystycznej, występował marginalnie („Pamiętnik” Jana Chryzostoma Paska, nowele Adolfa Dygasińskiego, proza Józefa Weysenhoffa, Elizy Orzeszkowej, Sergiusza Piaseckiego, Ferdynandów: Goetla i Ossendowskiego, Mieczysława Lepeckiego). W PRL zagadnienie wzięli na warsztat tak różni autorzy jak: Krzysztof Coriolan („Zaczepy …
Sobota, 3 sierpnia 2013
Rynek książek sportowych
Książki sportowe to dla wielu rynków rozwiniętych norma. W Polsce przez wiele ostatnich lat stanowiły niszę. Dopiero sukces biografii Leo Messiego uświadomił, że na opowieści o wielkich gwiazdach, wydarzeniach czy zawodach (i skandalach) jest popyt. Ale choć książki piłkarskie stanowią około 15 proc. oferty rynku, nie samą „nogą” jednak sport stoi. Wie to każdy kibic. Rozumieją to wydawcy. Jednak to czy uda im się spotkać ze zrozumieniem wzajemnym, zależy już nie tylko od nich. 
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, choć ukazuje ciężki los kobiet na wsi polskiej w wieku XX, idealnie wpisuje się w narrację, w której za pomocą problemu chłopskiego i rzekomego kolonializmu na ziemiach dawnej …
2
"Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu"
David Goggins
Z książki „Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu” Davida Gogginsa: „Budda powiedział, że życie jest cierpieniem. Nie jestem buddystą, ale wiem, co miał na myśli, i ty też. Aby …
3
"Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty"
James Clear
Jedna z rad Jamesa Cleara zawartych w „Atomowych nawykach. Drobnych zmianach, niezwykłych efektach”: jeżeli nie możesz znaleźć gry, której zasady ci sprzyjają, stwórz ją. OK, kiedy jednak nikt nie zechce grać w nią z nami, …