"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr Magazyn Literacki KSIĄŻKI 1/2017
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Wtorek, 31 stycznia 2017
Przypominamy 48 Książek miesiąca, które rekomendowaliśmy Czytelnikom w dwunastu numerach "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI" w 2016 roku. To spośród nich jury wybrało pięć Książek Roku 2016.
Wtorek, 31 stycznia 2017
W 2016 roku w dwunastu comiesięcznych zestawieniach "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI" znalazło się 168 tytułów. 99 z nich to książki polskich autorów, 69 to tłumaczenia. W zeszłym roku mieliśmy pod tym względem niemal idealną równowagę, obecnie przewaga książek powstałych nad Wisłą nad konkurencją z importu jest wyraźna, ale to akurat nie jest powodem do zmartwień.
Wtorek, 31 stycznia 2017
Rozmowa z Jackiem Jaworskim, autorem książki "Żołnierze spod znaku trupiej główki" - encyklopedia śmiertelnej symboliki wojskowej?
Wtorek, 31 stycznia 2017
"Zaraz po studiach weszłaś w świat krakowskiej bohemy. Dobrze poznałaś ten świat?" - indaguje Annę Seniuk Magdalena Małecka-Wippich w książce "Nietypowa baba jestem" (Znak) prezentowanej w stołecznym Empiku. Na co aktorka odpowiada: "Gdy w Krakowie rozpoczynali swą drogę do sławy Penderecki, Miłosz i Wajda ja byłam jeszcze w liceum".
Wtorek, 31 stycznia 2017
Sybille von Olfers Wietrzyktłum. Eliza i Andrzej Karmińscy, Przygotowalnia, s. 26, Kraków 2016, 34,90 zł, ISBN 978-83-65314-09-3"Wietrzyk" to druga, po "Dzieciach korzeni", książka Sybille von Olfers wydana przez krakowskie wydawnictwo Przygotowalnia. Tworząca w stylu art nouveau artystka kontynuuje wątek przyrody i cykliczności pór roku, znany nam z wydanej wcześniej  opowieści.
Wtorek, 31 stycznia 2017
Wśród lektur mojej młodości niebagatelny ciężar intelektualny miał i wciąż ma tekst z obszaru semiologii (na raczej wstępnym etapie rozwoju tej specjalności) autorstwa Claude'a Levi-Straussa. Tekst ów nosi tytuł "Trójkąt kulinarny". Uf.
Wtorek, 31 stycznia 2017
Remigiusz Rączka, Sebastian Nowak Zasmakuj w SienkiewiczuSonia Draga, Katowice 2016, s. 192, 44,90 zł, ISBN 978-83-8110-014-4Czy kuchnia staropolska mogła być lekka i zdrowa? Oczywiście! - przekonują autorzy książki. Nasi przodkowie korzystali z bogactwa lasów i rzek, chętnie jadano ryby, warzywa, owoce. Jeśli mięsa - to z własnego chowu lub dzika zwierzyna. Często gotowano też kasze, w bogatych domach pachniało ziołami i aromatycznymi przyprawami, m.in. imbirem, cynamonem i szafranem. Zamiast ziemniaków do potraw mięsnych serwowano puree …
Wtorek, 31 stycznia 2017
- Moim zdaniem najbardziej warszawskim ze skamandrytów był Antoni Słonimski. Podziela pani ten pogląd?- Myślę, że najbardziej warszawskimi z całej piątki byli Słonimski oraz Lechoń. I nie wynika to wyłącznie z faktu, że obaj urodzili się w Warszawie. Słonimski patrzył na Warszawę realistycznie, niekiedy krytycznie. Usposobiony snobistycznie Lechoń karmi wyobraźnię mitem Paryża Północy.
Wtorek, 31 stycznia 2017
- Uległ pan modzie na literaturę dyskontującą scenariusze filmowe, powieść rysowała się wcześniej, a możne pomysł wersji papierowej serialu podsunął wydawca?- Wszystkiego po trochu, choć niekoniecznie w równych proporcjach. Moda na literaturę dyskontującą scenariusze najmniej, bo nawet nie wiedziałem, że takowa istnieje...
Wtorek, 31 stycznia 2017
Trochę może ten temat już passe, ale niezupełnie, u nas chyba w ogóle nie zaistniał. A chodzi o autorkę, która w Polsce ma naprawdę wielu czytelników - Elena Ferrante, odkryta dla polskiego rynku przez Sonię Dragę, potrafiła przekonać do siebie, swoich neapolitańskich historii tysiące fanów. Jestem jednym z nich, przyznaję, dałem się wciągnąć nie bez oporów, ale po lekturze pierwszego tomu tetralogu wpadłem po uszy. I chwała Sonii za pozyskanie takiej autorki!
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Berdo"
Remigiusz Mróz
W powieści „Berdo” Remigiusz Mróz wysyła swojego komisarza Forsta w Bieszczady. Dobrze, że tam, a nie w Tatry, które mogły się już czytelnikom Mroza opatrzyć. A po co jeździć w Bieszczady? Już ze sześćdziesiąt lat …
2
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
W „Chłopkach. Opowieści o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, traktujących o Polsce międzywojennej, czytamy: „Gdy poznajemy córkę gospodarza z sześciorgiem dzieci i trzema morgami, to już wiemy: cierpią głód. Ich gospodarstwo nazywane jest przez specjalistów od …
3
"Glukozowa rewolucja"
Jessie Inchauspe
 „Glukozowa rewolucja” Jessie Inchauspé, czyli pijcie ocet. Ale w miarę.