"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 9/2014
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy ok. 100 nowych tytułów, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI". Stale współpracują: Małgorzata Janina Berwid, Anna Czarnowska-Łabędzka, Janusz Drzewucki, Tomasz Gardziński, Łukasz Gołębiewski, Jarosław Górski, Joanna Habiera, Piotr Kitrasiewicz, Bogdan Klukowski, Tadeusz Lewandowski, Marek Ławrynowicz, Krzysztof Masłoń, Małgorzata Orlikowska, Urszula Pawlik, Bożena Rytel, Grzegorz Sowula, Paweł Waszczyk, Michał Zając, Tomasz Zapert
W Numerze
Piątek, 19 września 2014
Między wierszami
Piątek, 19 września 2014
Na-molny książkowiec
Tadeusz Zysk, człek łebski, stworzył nowoczesną serię globtroterską „Z Tukanem”. Niedawno w jej obrębie opublikował (bardzo starannie opracowaną) trzecią z książek Wojciecha Cejrowskiego, pt. „Wyspa na prerii”. W orbicie zapisanych gawęd Kowboja z WC Kwadransa umieszczam ten felieton. 
Piątek, 19 września 2014
Łobuziaki po pięćdziesiątce
Mikołajek, Joachim, Euzebiusz, Maksencjusz, Alcest, Ananiasz… To imiona najpopularniejszych łobuziaków w historii literatury dziecięcej. Właśnie skończyli pięćdziesiąt pięć lat. 
Piątek, 19 września 2014
Rozmowa z J oanną Jurgała-Jureczką, biografką Zofii Kossak
– Lewicowe media kreują czarną legenda Zofii Kossak – antysemitki i współpracowniczki stowarzyszenia PAX… – Nie mają racji. Zajmuję się badaniem życia i twórczości Zofii Kossak od 20 lat. W książce przedstawiam fakty, staram się powstrzymać od ich interpretacji. Mam nadzieję, że wnioski same nasuną się czytelnikom. – Na literacki parnas wkroczyła pani bohaterka „Pożogą”, jedną z pierwszych relacji o bolszewickim barbarzyństwie… – Napisała ją, ponieważ ciężko chory mąż, Stefan Szczucki, uważał, że trzeba utrwalić to, co przeżyli …
Piątek, 19 września 2014
Temat numeru - Setna rocznica urodzin Jana Karskiego
Przypadające w tym roku stulecie urodzin Jana Kozielewskiego (1914- -2000), znanego pod pseudonimem Jan Karski, emisariusza politycznego polskiego rządu z czasów okupacji, który jako pierwszy przywiózł na Zachód oficjalną informację o dokonującej się zagładzie oraz apel polskich Żydów o ratunek i pomoc, zostało uczczone ogłoszeniem Roku Karskiego oraz wieloma wydarzeniami, publikacjami medialnymi, wystawami, prelekcjami, warsztatami. O Karskim zrobiło się głośno, postać – pytanie, czy w tej skali, na jaką zasługuje – została zauważona przez opinię …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Kicia Kocia i Nunuś. Jaka piękna zima!"
Anita Głowińska
Książeczka „Kicia Kocia i Nunuś. Jaka piękna zima!” Anity Głowińskiej pokazuje, jak piękna jest ta pora roku na wsi i w mieście, w lesie i parku – wszędzie. A jak wygląda za oknem? To już …
2
"„Kicia Kocia i Nunuś. Czekamy na święta!”"
Anita Głowińska
„Kicia Kocia i Nunuś. Czekamy na święta!” Anity Głowińskiej to w istocie jeszcze jeden kalendarz adwentowy. Fajniejszy niż inne, choć może mniej smaczny.
3
"It Starts with Us"
Colleen Hoover
Lektura „It Starts with Us” Colleen Hoover wskazuje na wyraźną potrzebę znalezienia nowego określenia dla literatury młodzieżowej. Wszelkie odniesienia do dawnych powieści nie mają najmniejszego sensu.