"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 12/2014
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Poniedziałek, 22 grudnia 2014
Co czytają inni
Zacznę od końca, czyli od zamieszczonych na ostatnich stronach książki podziękowań. Zwykłem wykpiwać te czołobitności, przypominają mi serię niskich ukłonów składanych Wielkim i Benefaktorom przez autora, gdy wycofuje się tyłem z anteszambrów, ale tym razem robię wyjątek. Ze względu na temat książki: „Hothouse” Borisa Kachki (Simon & Schuster 2013) to monografia wielkiej, zasłużonej, a jeśli wierzyć podtytułowi „najbardziej znanej” oficyny amerykańskiej, czyli wydawnictwa Farrar, Straus and Giroux. 
Poniedziałek, 22 grudnia 2014
Na-molny książkowiec
Wypowiem się w kwestii ochrony interesów pośmiertnych pisarzy. W czasach PRL spadkobiercy mieli prawo dysponowania materialnymi oraz moralnymi korzyściami płynącymi z dzieł przez okres dwudziestu pięciu lat. To zdecydowanie za krótko! Później okres ten przedłużono do lat pięćdziesięciu. To w sam raz! Następnie legislatorzy europejscy rozciągnęli ochronę na siedemdziesiąt pięć lat. I wylali dziecko razem z kąpielą. Dlaczego? 
Poniedziałek, 22 grudnia 2014
Między wierszami
„Skosztujcie ‘Ducha Puszczy’, będziecie zadawać ostrzejsze pytania” – zachęcał bezskutecznie dziennikarzy Janusz Wójcik, eksselekcjoner futbolowej reprezentacji „biało-czerwonych”. Działo się to w najgłośniejszej od kilku miesięcy restauracji w Polsce. Do lokalu „Sowa i Przyjaciele” zaprosiła oficyna SQN, prezentująca tam książkę Przemysława Ofiary pt. „Wójt. Jedziemy z frajerami”. Adres nie był przypadkowy, bo szef kuchni knajpy za kadencji bohatera książki przygotowywał posiłki naszej drużynie narodowej. 
Poniedziałek, 22 grudnia 2014
Rozmowa z prof. Joanną Papuzińską
– Chciałam zapytać panią o słowa, bo wydaje się, że mają one w pani życiu ogromne znaczenie. To one wpłynęły na pani dzieciństwo, na wybór zawodu. Na wszystko. – Myślę, że na pewno istotny był w moim dzieciństwie brak wielu atrakcji, których jest teraz pełno. Bo w tamtym czasie była wojna. Za to dużo mi czytano, słuchałam też moich starszych braci, którzy uwielbiali słowne dowcipy i trzeba było je rozszyfrować. Na przykład, nigdy żaden z nich …
Poniedziałek, 22 grudnia 2014
Oblicza zła
Są już trzy bardzo opasłe tomy, wydane z dużą starannością, wyglądają niezwykle okazale. Jednak nie są to książki, które czyta się z przyjemnością, chociaż ich lektura jest pasjonująca. Seria nosi tytuł „Oblicza Zła”, co jest bardzo adekwatnym i trafnym sformułowaniem. Bohaterami poszczególnych tomów są najbardziej potworne i zbrodnicze postaci w historii świata, a z pewnością w historii ubiegłego wieku. Tworzą panoramę ukazującą, jak tragiczny był ten wiek, w którym dwa reżimy – hitlerowski i stalinowski …
Poniedziałek, 22 grudnia 2014
Rozmowa z Edwardem Kurowskim, autorem książki „Moje życie ze Stanisławem Dygatem”
– Kiedy i w jakich okolicznościach poznał pan tytułowego bohatera wspomnień? – Miało to miejsce dokładnie 21 listopada 1948 roku w Hali Ludowej. Skąd pamiętam? Ano, po zwycięskiej walce w meczu pięściarskim Gwardia Wrocław–Lazio Rzym z Włochem Benguilą, podszedł do mnie w szatni masywny, czarnowłosy jegomość, wylewnie gratulując mi postawy w ringu, wyraźnie przy tym grasejując. No i wręczył w podarunku książkę, wpisując mi wiecznym piórem okolicznościową dedykację. Ten egzemplarz „Jeziora Bodeńskiego” do dziś stoi na …
Poniedziałek, 22 grudnia 2014
Rozmowa z Aleksandrą Szarłat, autorką książki „Celebryci z tamtych lat”
– Czemu peerelowskie gwiazdy i starletki były znacznie dyskretniejsze od obecnych? – Inne to były czasy, inne oczekiwania. Cokolwiek by nie mówić o PRL -u – że to czarna noc komunizmu albo przeciwnie: najweselszy barak w obozie – komunistyczna władza kulturę stawiała na piedestale. Kultura była szeroko komentowana w mediach, a jej twórcy cieszyli się względami władz. 
Poniedziałek, 22 grudnia 2014
Nagroda Goncourtów dla Lydie Salvayre
Tegoroczną nagrodę Goncourt, najbardziej prestiżową we francuskim świecie literackim, zdobyła powieść Lydie Salvayre „Pas pleurer” (Nie płakać). 
Poniedziałek, 22 grudnia 2014
23. Targi Książki Historycznej
Tegoroczna odsłona targów stała pod znakiem kilku rekordów. Uczestniczyło w niej 220 wystawców z Polski i zagranicy, a podczas imprezy Arkady Kubickiego w Warszawie odwiedziło 25 tys. czytelników, do czego przyczyniła się nie tylko szeroka i bardzo interesująca oferta wydawców, ale też udział wielu grup rekonstrukcyjnych, których obecność i pokazy przyciągnęły szeroką publiczność. 
Poniedziałek, 22 grudnia 2014
Stulecie urodzin Stanisława Dygata
„Miłość. Co znaczy ten dziwny wyraz, którego pełno w ludzkiej mowie i ludzkim piśmie? Miłość jest pożądaniem duszy” – mawiał Stanisław Dygat, nieco już zapomniany prozaik urodzony przed stu laty 5 grudnia 1914 roku. Gdyby żył zapewne królowałby w kolorowych pismach. Bo jego perypetie, dykteryjki, riposty, bon-moty, jak również plotki o nim, jego kamaryli, małżeństwie z Kaliną Jędrusik, romansach obojga, stanowiły niemałą sensację towarzyską stolicy. Chimeryczny malkontent, podejrzliwy raptus, wieczny hipochondryk, dobrotliwy kpiarz popadający często ze …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, choć ukazuje ciężki los kobiet na wsi polskiej w wieku XX, idealnie wpisuje się w narrację, w której za pomocą problemu chłopskiego i rzekomego kolonializmu na ziemiach dawnej …
2
"Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu"
David Goggins
Z książki „Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu” Davida Gogginsa: „Budda powiedział, że życie jest cierpieniem. Nie jestem buddystą, ale wiem, co miał na myśli, i ty też. Aby …
3
"Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty"
James Clear
Jedna z rad Jamesa Cleara zawartych w „Atomowych nawykach. Drobnych zmianach, niezwykłych efektach”: jeżeli nie możesz znaleźć gry, której zasady ci sprzyjają, stwórz ją. OK, kiedy jednak nikt nie zechce grać w nią z nami, …