"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 6/2006
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Poniedziałek, 26 czerwca 2006
Książka i prawo
Z chwilą wejścia w życie obecnie obowiązującej ustawy o VAT, czyli z dniem 1 maja 2004 roku, zasady opodatkowania podatkiem od towarów i usług uległy radykalnej zmianie. Dotyczy to także opodatkowania umów autorskich – nagle wydawcy, autorzy, ilustratorzy, graficy czy tłumacze stanęli oko w oko z fiskusem, który zażądał, by – co do zasady – opodatkowywać VAT umowy, których przedmiotem jest przeniesienie autorskich praw majątkowych albo udzielenie licencji na korzystanie z utworu. Tzw. środowiska twórcze …
Poniedziałek, 26 czerwca 2006
Książki na lato
Państwo Nowakowie właśnie pakują walizki. Jak to w rodzinach inteligenckich (inteligencji pracującej, żeby była jasność) bywa, nie wyobrażają sobie wypoczynku bez książki. Co zabiorą ze sobą nad morze, dokąd wybierają się nową Toyotą (kupioną w systemie ratalnym – a jakże, wiadomo przecież, że nie na raty nabywają samochody wyłącznie bandyci, a ci książek nie czytają). Pan Nowak czytać będzie na plaży powieść Nicka Hornby’ego „Był sobie chłopiec” (w końcu Mundial!), pani Nowakowa zajmie się „Skazanymi …
Poniedziałek, 26 czerwca 2006
Co czytają inni
John Updike, 74-letni odwieczny kandydat do literackiego Nobla, jest pisarzem zadziwiająco płodnym. Wybredni krytycy zarzucają mu, że ostatnie utwory są słabsze, nie sięgają poziomu „króliczego” kwintetu, ale weźmy pod uwagę, że autor od 1958 – bez mała pół wieku – niemal co roku publikuje tom wierszy, opowiadań, esejów (jest cenionym krytykiem sztuki), prozy dla dzieci, sztuk, wreszcie powieści. Nie wspominam o tekstach zamieszczanych mniej lub bardziej regularnie w „New Yorkerze” (pierwszy pracodawca) i innych czasopismach. …
Poniedziałek, 26 czerwca 2006
Rozmówki: rynek duży, nakłady na produkcję niewielkie
Funkcjonował przed laty żart, którego częścią (być może puentą) było wypowiedziane w tytule wyrażenie (fakt, że bez pytajnika). Oddawało ono sens problemów, z jakimi mamy niekiedy do czynienia chcąc porozumieć się w nieznanym nam bliżej (a zazwyczaj i dalej) języku obcym. Oferowane na rynku księgarskim w niezwykle dużym wyborze rozmówki – powiedzmy to od razu – nie wybawią nas od tych problemów. Mogą je natomiast mniej lub bardziej zminimalizować.
Poniedziałek, 26 czerwca 2006
Rozmowa z Tomaszem Ostrowskim, prezesem i współwłaścicielem wydawnictwa Bezdroża
– Przed kilkoma tygodniami wprowadzili państwo pierwsze na polskim rynku i w polskim języku przewodniki turystyczne z logo Michelin – na świecie cieszące się renomą, ale u nas raczej nieznane. – Czas więc by i nasi czytelnicy przekonali się o jakości tych publikacji. Postaramy się o to zadbać. – Robili państwo badania, które by pokazały, że na tym rynku jest jeszcze miejsce dla kolejnego gracza? – Wydawało się już, że rynek jest pełen, a tymczasem …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Berdo"
Remigiusz Mróz
W powieści „Berdo” Remigiusz Mróz wysyła swojego komisarza Forsta w Bieszczady. Dobrze, że tam, a nie w Tatry, które mogły się już czytelnikom Mroza opatrzyć. A po co jeździć w Bieszczady? Już ze sześćdziesiąt lat …
2
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
W „Chłopkach. Opowieści o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, traktujących o Polsce międzywojennej, czytamy: „Gdy poznajemy córkę gospodarza z sześciorgiem dzieci i trzema morgami, to już wiemy: cierpią głód. Ich gospodarstwo nazywane jest przez specjalistów od …
3
"Glukozowa rewolucja"
Jessie Inchauspe
 „Glukozowa rewolucja” Jessie Inchauspé, czyli pijcie ocet. Ale w miarę.