"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 3/2014
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Poniedziałek, 7 kwietnia 2014
Rozmowa z Dariuszem Pachockim, autorem książki „Broniewski w potrzasku uczuć”
- Kim dla Władysława Broniewskiego była Irena Helman?- Zachowało się niewiele informacji na jej temat, co dodaje tajemniczości tej kobiecie. Może warto byłoby zacząć od brzmienia nazwiska, gdyż pojawia się ono w dwu wariantach: Helman lub Hellman. Ona sama różnego typu podania podpisywała na dwa sposoby. Kwestię w jakimś stopniu może rozstrzygnąć świadectwo dojrzałości (z maja 1930 roku), na którym występuje jako Irena Elza Helman. Dzięki dokumentom, które zachowały się w Archiwum Uniwersytetu Warszawskiego wiemy …
Piątek, 21 marca 2014
Na-molny książkowiec
Wiosna. Rusza całoroczna karuzela kiermaszów, konfrontacji, spotkań rozmaitej rangi oraz wielkich targów wydawniczych. Rozpędza się „powoli, jak żółw ociężale”, za moment poruszy się „szybciej i szybciej, pogna coraz prędzej”. Ot, choćby pierwsza ze znaczących dorocznych imprez, Poznańskie Spotkania Targowe z książkami dla dzieci i młodzieży, w samym końcu lutego. Kwiecień to Targi Książki Katolickiej, potem maj, wiadomo, Warszawskie Targi Książki. I tak dalej. Obserwujemy rozmach w skali lokalnej lub ogólnopolskiej, a także międzynarodowej (właśnie skończyły …
Piątek, 21 marca 2014
Między wierszami
Nie przypuszczam, by Grażyna Szapołowska była zainteresowana akcesem do jednej z trzech (SPP, ZLP, SAP) organizacji pisarskich w Polsce. Chociaż ma ku temu wszelkie prawa, gdyż właśnie opublikowała drugą książkę. I to w odstępie niespełna dwunastu miesięcy. Mało tego, grozi, że nie jest to jej ostatnie słowo w tym względzie. Być może pióro przedłożyła nad kamerę z braku propozycji filmowych. Teatralnych chyba zresztą także. Brak łaskawości Melpomeny można jednak chyba zrozumieć. Skoro nad spektakl w Teatrze …
Piątek, 21 marca 2014
Rozmowa z Jerzym Garlickim, prezesem zarządu Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych
– Zastanawiamy się: czy będzie to wywiad z ostatnim prezesem Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych? – Mimo tego wszystkiego, co obecnie dzieje się na rynku podręcznikowym, myślę że jednak nie. Dzięki temu, że w ostatnich kilku latach WSiP rozwijając się aktywnie dywersyfikuje portfolio i otwiera się na produkty skierowane nie tylko do rynku najogólniej określanego mianem K12, obejmującego cztery etapy nauczania ogólnego, jest w znacznie lepszej sytuacji, niż firmy wydawnicze, które swoją produkcję kierują do pojedynczych segmentów …
Piątek, 21 marca 2014
Rozmowa z Magdaleną Duszyńską-Walczak, prezesem zarządu wydawnictwa Nowa Era
– Jest pani prezesem największego wydawnictwa w Polsce, ale czy po ogłoszeniu wyników roku 2012, kiedy Nowa Era po raz pierwszy wyszła na czoło listy rankingowej polskich wydawnictw, była pani zaskoczona? – Nie byłam zaskoczona, bo ciężko na to pracowaliśmy przez dwadzieścia lat. Już w trakcie kampanii 2012 roku przypuszczaliśmy, że właśnie nadchodzi moment, gdy zostaniemy liderem na rynku edukacyjnym. A rynek książki tak jest ułożony, że – jak wszyscy wiemy – wydawnictwa edukacyjne mają silną …
Piątek, 21 marca 2014
Plany MEN i konsekwencje dla rynku książki
Wiadomo już, że rok 2014 będzie dla polskiej edukacji, a więc również dla środowiska wydawców podręcznikowych, okresem szczególnego napięcia i może całkowicie odmienić przyszły obraz rodzimej branży wydawniczej, a zwłaszcza jej części dedykowanej edukacji. Warto tu rozdzielić dwie kwestie. To, co wydarzy się już za kilka miesięcy i projekcje możliwych scenariuszy na kolejne lata. Od początku bieżącego roku Ministerstwo Edukacji Narodowej działa z olbrzymim rozmachem, konsekwentnie krok po kroku realizując swoje zapowiedzi. Wszystko dzieje się w …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Obrona. Chyłka. Tom 18"
Remigiusz Mróz
Będąca w trzydziestym miesiącu ciąży Chyłka, bohaterka „Obrony”, osiemnastego(!) tomu cyklu Remigiusza Mroza, toczy następujący dialog z badającym ją ginekologiem: „… chcę czuć, że rodzę – uzupełniła. – A nie, że wydałam pestkę arbuza. – …
2
"Glukozowa rewolucja"
Jessie Inchauspe
Jessie Inchauspe w „Glukozowej rewolucji” namawia: „Spróbuj tego: następnym razem, gdy zasiądziesz do posiłku, najpierw zjedz warzywa, następnie białko i tłuszcz, a na końcu węglowodany. Zastanów się, czy czujesz się lepiej niż po zwykłym posiłku”. …
3
"Magiczna rana"
Dorota Masłowska
Z „Magicznej rany” Doroty Masłowskiej: „Był styczeń. Mokotów przypominał grób masowy z aspiracjami. Benny Hill by tu dwa razy się zastanowił, nim by poklepał łysego w czachę, a potem każdy z nich odjechałby swoim tramwajem …