"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"

nr 11/2014
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady.
Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".
Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego
Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego

W Numerze
Wtorek, 25 listopada 2014
Pavol Rankov z Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus
Na scenie wrocławskiego Teatru Capitol pojawia się trzech trzynastolatków w slipkach: Żyd, Węgier i Czech. Rozmawiają o seksualnej inicjacji, miłości, młodzieńczych uniesieniach. Chcą rywalizować o zainteresowanie rówieśniczki – Márii. Nie dochodzą do porozumienia, więc uzgadniają, że zawalczą o dziewczynę w zawodach pływackich. Ten wyścig o miłość, który rozpoczął się w 1938 roku, potrwa 30 lat, przetrwa wojnę, uwikłanie w komunizm, całe dzieje powojennej Europy Środkowej i zmieni życie Petera, Jana, Gabriela i Márii, czyli bohaterów …
Wtorek, 25 listopada 2014
Na-molny książkowiec
Jak donoszą media znad Sekwany, Patrik Modiano współżyje ze swoim młodziutkim wilczurem, odreagowując w ten sposób rodzinną traumę. Wilczur, po pierwszych miesiącach oporu, okazuje francuskiemu właścicielowi przychylność, a nawet z czasem obdarzać go zaczął dowodami niekłamanej, tkliwej wdzięczności.
Wtorek, 25 listopada 2014
Co czytają inni
„How to be both” – najnowsza powieść Ali Smith (Hamish Hamilton), wymieniana na tegorocznej długiej liście kandydatów do nagrody Bookera, przyciąga już samym tytułem. „Dublet”? „W dwójnasób”? „Życie podwój ne”? Bodaj któraś z przedwojennych piosenek miała w refrenie słowa „my oba to osoba”. Pasuje jak ulał. Mniejsza z tym, to zmartwienie tłumacza. Ewentualnego, bo powieść nie jest łatwą lekturą i dla translatora też prostym zadaniem nie będzie. Choć z pewnością może mu dać dużo przyjemności – …
Wtorek, 25 listopada 2014
Między wierszami
Tadeusz Pluciński, Zbigniew Buczkowski i Krzysztof Kowalewski to tercet aktorski, który właśnie powiększył coraz pokaźniejsze grono aktorów piszących. Plucińskiego, bohatera chwilami bardzo interesującej i dowcipnej książki wywiadowczej Magdaleny Adaszewskiej, miałem honor poznać przed ćwierćwieczem. Ba, zdarzyło mi się nieraz nocować – z kim, przemilczę – w jego ówczesnym lokum (plomba przy ulicy Wilczej, pomiędzy Kruczą a Mokotowską). Ucztowałem też we wcześniejszym mieszkaniu aktora (nieparzysta strona Ogrodowej, nieopodal Wroniej), nabytym przez korespondenta fińskich mediów, w związku z …
Wtorek, 25 listopada 2014
Rozmowa z tadeuszem Kisielewskim, autorem książki „Janczarzy Berlinga”
– Peerelowska historiografia przekonywała o polskim zwycięstwie pod Lenino. – Z operacyjnego punktu widzenia ta bitwa zakończyła się osiągnięciem taktycznego celu, wyznaczonego biorącym w niej udział jednostkom polskim i sowieckim. Bo to nie było tak, że tam walczyła tylko nasza 1. Dywizja. Polacy pozostają pod wrażeniem własnych strat, które rzeczywiście były tak wielkie, że sprawiają wrażenie klęski. A na ich wielkość wpłynęło kilka czynników. Po pierwsze – fatalne dowodzenie dowódcy 33. Armii gen. Wasilija Gordowa, znanego …
Wtorek, 25 listopada 2014
Temat numeru
Rodowodu powieści postkolonialnej należy szukać na uniwersytetach. I chociaż jej autorami są przedstawiciele niegdyś kolonizowanych państw Trzeciego Świata, to mowa oczywiście o uniwersytetach europejskich i amerykańskich. Jako teoria postkolonializm na stałe zagościł już w progach akademickich. Co najmniej od kiedy pojawił się „Wyklęty lud ziemi” (1961 r.) potomka niewolników Franza Fanona i uczestnika wojen o niepodległość Algierii oraz „Orientalizm” krytyka pochodzenia palestyńskiego, Edwarda Saida (1978 r.). Intelektualiści na całym świecie obecnie rozprawiają o wciąż istniejących …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1

"Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty"
„Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty” Jamesa Cleara ubogacą Cię, Drogi Czytelniku, zapewnieniem, że: „Rezultaty są tym, co otrzymujesz. Procesy są tym, co robisz. Tożsamość jest tym, w co wierzysz”. W sumie: oczywista oczywistość.
2

"Zakręty życia. Rozmowy o miłości, depresji, nałogach i odnajdywaniu siebie"
Książka „Zakręty życia. Rozmowy o miłości, depresji, nałogach i odnajdywaniu siebie” Ewy Woydyłło obfituje w niewesołe, niestety, konstatacje. Takie na przykład: „Żyjemy w kulturze, która jest zaprzeczeniem zdrowia psychicznego. Wymaga ono pogody ducha, pogoda ducha …
3

"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Zapis z książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak ukazujący dawne życie w podkarpackim Dzikowcu: „Córka wdowca spod Krakowa, urodzona w 1917 roku, jako nastolatka śpi w jednym łóżku z dwoma braćmi. »Ja w …